Mówi: | Michał Lipiński |
Funkcja: | dyrektor konkursu „Teraz Polska” |
Certyfikat „Teraz Polska” przekłada się na nawet 30-proc. wzrost sprzedaży. Klienci coraz częściej kierują się nim, wybierając produkty
Firmy odnotowują nawet 30-proc. wzrost sprzedaży produktu lub usługi nagrodzonych Godłem „Teraz Polska”. Największy wpływ tego certyfikatu jakości na sprzedaż widać w branży artykułów spożywczych, chemii przemysłowej i gospodarczej. Dodatkowo nagrodzeni zyskują wizerunkowo, co jest szczególnie ważne dla usługodawców i gmin, które także rywalizują o godło. Na tegorocznej liście nominowanych w konkursie „Teraz Polska” znajduje się dwadzieścia sześć produktów, dwadzieścia jeden usług, trzy przedsięwzięcia innowacyjne i sześć gmin. Laureatów poznamy w połowie czerwca.
– W zależności od branży firmy odnotowują nawet 30-procentowy wzrost sprzedaży produktu lub usługi nagrodzonej w konkursie „Teraz Polska”. Ten znak ma największe przełożenie na branżę produktów szybko zbywalnych FMCG: produkty spożywcze, chemię przemysłową i gospodarczą. Tu korzyści są największe. W przypadku dóbr inwestycyjnych i usług specjalistycznych ta korzyść jest bardziej wizerunkowa, wpływa na postrzeganie nagrodzonych przez otoczenie biznesowe, klientów i kontrahentów – mówi agencji Newseria Biznes Michał Lipiński, dyrektor konkursu „Teraz Polska”.
Konkurs „Teraz Polska” – w tym roku organizowany po raz 28. przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego – jest dla firm sposobem na potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych przez siebie produktów i usług. To istotne o tyle, że – jak pokazuje badanie „Decyzje zakupowe Polaków”, przeprowadzone we wrześniu ubiegłego roku przez Centrum Badań i Analiz Rynku ASM, ponad 70 proc. konsumentów podczas codziennych zakupów wybiera produkty, które charakteryzuje przede wszystkim wysoka jakość. Aż 90 proc. jest skłonnych za tę jakość zapłacić więcej.
– Znak „Teraz Polska” pokazuje klientowi polskie pochodzenie produktu oraz jego wysoką jakość. Główną zasadą konkursu jest przeprowadzanie niezależnych ocen eksperckich wszystkich produktów oraz usług, które zostaną zgłoszone. Na ich podstawie Kapituła Godła wybiera laureatów konkursu. Dlatego nabywając produkt oznaczony znakiem „Teraz Polska”, konsument ma gwarancję, że nabywa najwyższą jakość made in Poland – podkreśla Michał Lipiński.
Godło „Teraz Polska”, obecne na rynku od blisko 30 lat, jest już doceniane i poszukiwane przez klientów, a tym samym – atrakcyjne również dla producentów, którzy ubiegają się o nie w drodze konkursu. Do tegorocznej edycji wpłynęła blisko setka zgłoszeń, z których pięćdziesiąt sześć zostało nominowanych do nagrody przez branżowe komisje eksperckie. Łącznie nominacje zdobyło dwadzieścia sześć produktów, dwadzieścia jeden usług, trzy przedsięwzięcia innowacyjne i sześć gmin.
– Patrząc na strukturę zgłoszeń, zanotowaliśmy największy udział branży budowlanej, spożywczej oraz chemii gospodarczej. Łącznie oceniliśmy w tym roku produkty i usługi pochodzące z 26 branż. Co istotne, z roku na rok coraz większy odsetek stanowią innowacyjne przedsięwzięcia, zgłaszane zarówno przez firmy, jak i instytuty badawcze i wyższe uczelnie. Zależy nam na tym, żeby promować transfer technologii ze świata nauki do świata przemysłu i biznesu. Tutaj polscy naukowcy mają pole do popisu i zgłaszają coraz więcej innowacyjnych na skalę światową produktów i przedsięwzięć – mówi Michał Lipiński.
W tym roku po raz 12. odbywa się też edycja konkursu „Teraz Polska” dla samorządów. Miasta i gminy oceniane są przez ekspertów przede wszystkim pod kątem atrakcyjności dla mieszkańców i warunków dla biznesu.
– Szukamy takich samorządów, które łączą atrakcyjność zarówno, jeśli chodzi o warunki życia codziennego, jak i warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepsze gminy w Polsce – a przez 12 lat wyłoniliśmy ich już ponadsiedemdziesiąt – otrzymują co roku zaszczytny tytuł „Teraz Polska” –mówi Michał Lipiński.
Tegoroczne nominacje do Godła „Teraz Polska” zostały ogłoszone 23 kwietnia podczas wystawy w warszawskim Hotelu Gromada. W gronie nominowanych są m.in.: Cydr Lubelski, Sanatorium Uzdrowiskowe „Przy Tężni”, linia serów dojrzewających Mlekovita, nabiał i produkty mleczne produkowane przez OSM w Kole, bezzałogowy statek latający polskiej produkcji, usługi medyczne Grupy LuxMed i tworzone ręcznie książki kolekcjonerskie Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley (zamawiane m.in. dla Jana Pawła II, koronowanych głów i przywódców państw z całego świata). Szansę na statuetkę mają w tym roku również takie polskie przedsiębiorstwa jak Polpharma, Tauron Polska Energia czy PKN Orlen. Wręczenie statuetek odbędzie się w trakcie uroczystej gali 18 czerwca br. w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-11: Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-17: Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.