Mówi: | Marceli Niezgoda |
Funkcja: | podsekretarz stanu |
Firma: | Ministerstwo Rozwoju Regionalnego |
Rząd chce lepszego zarządzania miastami i poprawy jakości życia ich mieszkańców. Opracował Krajową Politykę Miejską
Wzmocnienie zdolności polskich miast do tworzenia szybszego wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i poprawy życia mieszkańców oraz wprowadzenie sposobów zapobiegania wyludnianiu się miast i rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich – to główne cele przyjętych przez rząd założeń Krajowej Polityki Miejskiej. Będzie ona realizowana w latach 2014-2020.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotuje teraz docelowy dokument, w którym określi szczegóły Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Będzie on dotyczył ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych. Wszystkie miasta mają stać się dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury, administracji publicznej, itp. Krajowa Polityka Miejska określi działania rządu, które będą wspierać rozwój polskich miast. Dokument będzie miał też wpływ na warunki wykorzystania przez miasta funduszy europejskich, poprawie ma ulec także efektywność wydawania środków publicznych.
– Krajowa Polityka Miejska określi, jakie zmiany w prawie trzeba przeprowadzić, aby zniwelować problemy, z jakimi borykają się miasta, a także określi sposoby zarządzania ośrodkami miejskimi – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Będzie to zbiór dobrych praktyk, które znajdą się w jednym dokumencie. Nigdy wcześniej nie było takiego dokumentu. Mamy 908 miast borykających się z różnymi problemami, a Krajowa Polityka Miejsca będzie próbą odpowiedzi, w jakim kierunku muszą iść zmiany.
Wiele sugestii w kwestii tego, co powinno się znaleźć w Krajowej Polityce Miejskiej zgłosili samorządowcy.
– Samorządowcy zgłaszali propozycje dotyczące prawa budowlanego czy też komunikacji publicznej. Najczęstszy problem, z jakim borykają się miasta dotyczy zagospodarowania przestrzennego, kolejny to pozyskiwanie środków na budowę czy utrzymanie infrastruktury. Krajowa Polityka Miejska będzie wskazywała zarówno zmiany w prawie, jak i ich inicjatorów, którymi będą właściwi ministrowie – podkreśla Marceli Niezgoda.
Poza Krajową Polityką Miejską miasta mogą liczyć na wsparcie ze środków UE. W polityce spójności na lata 2014-2020 znajdą się środki na wsparcie ośrodków miejskich.
Główne ośrodki miejskie to wszystkie ośrodki wojewódzkie, w tym pary miast pełniące funkcje wojewódzkie (Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra oraz Bydgoszcz i Toruń) oraz miasta o znaczeniu regionalnym. Wspierany będzie w nich rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach.
Krajowa Polityka Miejska wskaże również sposoby rewitalizacji obszarów miejskich zdegradowanych społecznie, ekonomicznie i fizycznie – na wybranych obszarach miejskich będzie przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja fizyczna połączona z działaniami na rzecz poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej. Krajowa Polityka Miejska obejmie także sposoby zapobiegania wyludnianiu się miast oraz zmiany w prawie dotyczące zarządzania miastami.
Czytaj także
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-10-01: Miasta stawiają na cyfryzację i inteligentne rozwiązania. To zwiększa ich atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów
- 2024-10-17: Polskie miasta szybko się starzeją. Demografia wpływa na wiele ich działań
- 2024-11-15: Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.