Mówi: | Andrzej Jabłoński, prezes Fundacji Elementarz Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa Krystian Żurek, p.o. dyrektora generalnego fabryki VELUX w Namysłowie |
Współpraca między fundacją korporacyjną, samorządem i organizacją społeczną może przynieść dużo korzyści.
Fundacje korporacyjne, działające przy największych polskich i międzynarodowych firmach, współpracują coraz częściej z organizacjami pozarządowymi i samorządami, aby wspierać lokalną społeczność. Wspólne działanie pozwala często rozwiązać różne problemy społeczne. Zyskują wszystkie strony, przede wszystkim lokalna społeczność. Dzięki takiej trójstronnej współpracy w Namysłowie powstanie integracyjny żłobek.
– Współpraca z lokalnym samorządem jest bardzo istotna. Jako firma znajdujemy się na danym terenie. Zatrudniamy mieszkańców lokalnej społeczności i dodatkowo stawiamy na lokalne inicjatywy oraz na wzajemny szacunek. Bardzo nam zależy na tym, aby różnego rodzaju projekty czy inicjatywy powstawały we współpracy z lokalną społecznością, poprawiając warunki jej bytowania, sposób życia – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Krystian Żurek, p.o. dyrektora fabryki Velux w Namysłowie.
– Jeżeli przychodzi potrzeba na jakikolwiek projekt, to lokalny samorząd zna potrzeby, wyzwania, jest świadom lokalnych problemów, z czym zmagają się mieszkańcy. Jest też w stanie najlepiej doradzić, w jaki sposób wykorzystać środki – wskazuje Żurek.
Najlepsze efekty daje współpraca na możliwie jak największą skalę, pomiędzy różnymi sektorami. Dzięki takiej trójstronnej współpracy, w Namysłowie powstanie innowacyjny żłobek integracyjny. Inicjatorem projektu jest Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka „Elementarz”. Gmina Namysłów przeznaczyła na to przedsięwzięcie atrakcyjny grunt, a cała inwestycja zostanie sfinansowana przez Fundacje Velux, które przekazały na ten cel ponad 5 mln zł. Fundacje Velux koncentrują się w Polsce przede wszystkim na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Każdego roku polskie organizacje pozarządowe mogą składać do nich wnioski o przyznanie grantu na realizację zaproponowanych projektów. W latach 2003-2015 Fundacje przekazały ponad 85 mln zł na realizację tych grantów.
– Żłobek będzie adresowany do strefy ekonomicznej, do pracowników, którzy w tej strefie pracują, ale nie tylko, bo będzie to żłobek otwarty, integracyjny i dostępny dla wszystkich – mówi Andrzej Jabłoński, prezydent Fundacji „Elementarz”. – W strefie ekonomicznej funkcjonuje kilka dużych firm, m.in. Velux, Diehl czy Browar Namysłów, które zatrudniają wiele osób, w tym również dużo kobiet. Po przebadaniu sytuacji uważamy, że żłobek wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom pracowników – podkreśla Jabłoński.
Obecnie w czterech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w mieście połowę zatrudnionych stanowią kobiety. Miasto cały czas się rozwija, liczy na kolejne inwestycje i chce stwarzać konkurencyjne warunki do życia dla swoich mieszkańców, w tym młodych ludzi oraz do rozwoju biznesu. Jednocześnie w Namysłowie działa jedna placówka opiekująca się dziećmi poniżej 3 roku życia.
– To formuła absolutnie innowacyjna, trójstronna. Fundacje Velux, które przekazują pieniądze – 1,2 mln euro (ponad 5 mln zł), Fundacja „Elementarz”, która buduje i prowadzi oraz gmina, której ma to służyć, przeznacza na ten cel jedną z działek budowlanych i to niebanalną, bo wielkości około 1,4 ha – podkreśla Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa. Żłobek ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie dużych zakładów pracy, firm Velux, Diehl Controls Polska, Nestlé, czy Browaru Namysłów. Kobieta, która ma przerwę na karmienie, zdąży w tym czasie pójść do żłobka, spotkać się z dzieckiem i wrócić do pracy. Tym samym wspólny projekt trzech sektorów jest szansą dla wielu kobiet na szybszy powrót do pracy.
– Żłobek jest pomyślany dla stu osób, będzie to placówka integracyjna, w której znajdą miejsce również dzieci z niepełnosprawnościami. W trakcie pobytu będzie prowadzona rehabilitacja dla dzieci z pełnym dostępem do specjalistów. Będzie funkcjonowała tam także szkoła rodzenia, z poradnią laktacyjną dla mam – wymienia burmistrz Namysłowa.
Placówka będzie posiadała nowoczesne sale zajęć, które wyróżnią ją na tle innych tego typu obiektów: rytmiczną, sensoryczną, doświadczeń oraz rehabilitacyjną. Ćwiczenia prowadzone w tych salach będą stymulowały rozwój motoryczny, poznawczy, intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Zajęcia w placówce zostaną poszerzone o innowacyjne programy nauczania „Nauka przez ruch” oraz „Przygody Małych Badaczy”.
– To przedsięwzięcie innowacyjne. Przede wszystkim pod względem architektonicznym, bo wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla dzieci niepełnosprawnych. Również pod względem programowym. We współpracy z Akademią Muzyczną z Katowic chcemy wdrożyć program dotyczący nauki przez ruch. Program „Przygody młodych badaczy” opracowaliśmy samodzielnie i mamy nadzieję wdrażać go we współpracy z Politechniką Wrocławską bądź innymi uczelniami – wskazuje prezydent Fundacji „Elementarz”.
Czytaj także
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-17: Zakłady poprawcze i młodzieżowe ośrodki wychowawcze nie spełniają swoich funkcji. Większą rolę w resocjalizacji powinny pełnić rodziny
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-11-06: Martyna Wojciechowska: Cudownie mieć 50 lat, wiedzieć, czego się chce i czego się na pewno nie chce. To dla mnie bardzo dobry czas
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.