Mówi: | Marek Ostafil, dyrektor ds. operacyjnych Cyberus Labs, pomysłodawca i współzałożyciel Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy Artur Pollak, prezes zarządu APA Group, współzałożyciel Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej |
Śląsk chce się specjalizować w rozwoju internetu rzeczy. Powstaną tam technologie światowego formatu
Śląsk ma kapitał intelektualny i technologiczny, a specjalizacje regionalne opierają się m.in. na energetyce, motoryzacji, ICT czy medycynie. Szybki rozwój internetu rzeczy dobrze wpisuje się w każdą z tych branż – podkreślają inicjatorzy powołanego właśnie Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC. Klaster ma być platformą współpracy firm, instytucji naukowych i administracji na rzecz rozwoju tej technologii. Jego pomysłodawcy chcą, żeby efektem były produkty i rozwiązania z zakresu IoT przeznaczone do sprzedaży na globalnym rynku.
– Chcemy tworzyć na Śląsku produkty i najnowocześniejsze rozwiązania dla internetu rzeczy przeznaczone dla rozwijających się rynków. Chcemy też zintegrować środowisko biznesu i nauki, dać mu możliwość rozwoju i współpracy nad nowymi rozwiązaniami, które później mogłyby być sprzedawane globalnie. Przede wszystkim, chcemy stworzyć platformę wymiany doświadczeń i wiedzy o tym, co już udało się wypracować, żeby wspólnie tworzyć rozwiązania odpowiadające na potrzeby rynkowe. To obejmuje tworzenie wspólnych projektów, konsorcjów, zupełnie nowych technologii. Po połączeniu tych wszystkich elementów, tutejszy kapitał może dać niesamowite efekty na skalę światową – mówi agencji Newseria Biznes Marek Ostafil, dyrektor ds. operacyjnych Cyberus Labs, pomysłodawca i współzałożyciel Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy.
Internet rzeczy (IoT) to tej chwili jedna z najszybciej rozwijających się technologii. IDC szacuje, że w 2025 roku do sieci będzie podłączonych już 41,6 mld urządzeń – maszyn, czujników i kamer – które będą generować 79,4 zettabajtów danych (jeden zettabajt to miliard terabajtów, a jeden terabajt to tysiąc gigabajtów). Z kolei wydatki na wdrożenia IoT rosną skokowo i w tym roku mają sięgnąć już 726,5 mld dolarów. Organizacje inwestują w sprzęt, oprogramowanie i urządzenia związane z tą technologią, ale wyzwaniem pozostaje znalezienie rozwiązań, które pomogą przetwarzać i analizować ogromne ilości generowanych przez nie danych – zwraca uwagę IDC.
W Polsce do szybkiego rozwoju internetu rzeczy ma przyczynić się wdrożenie ultraszybkiej sieci 5G, która w przyszłym roku – zgodnie z wymogami UE – ma pojawić się w przynajmniej jednym dużym mieście, a do 2025 roku pokrywać już teren całego kraju. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej przytaczanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, korzyści z wprowadzenia 5G, która stanowi technologiczny fundament dla IoT, w czterech kluczowych sektorach przemysłu (motoryzacja, zdrowie, transport i energia) mogą sięgnąć 114 mld euro rocznie.
Powołany właśnie Śląski Klaster Internetu Rzeczy ma stworzyć warunki dla rozwoju działalności badawczej i gospodarczej w obszarze internetu rzeczy. Będzie platformą współpracy firm, instytucji naukowych i administracji na rzecz rozwoju tej technologii.
– Klaster skupia trzy strony: przemysłową, która jest zainteresowana odbiorem nowych technologii, naukową, czyli instytuty badawcze, które rozwijają nowe technologie i przygotowują absolwentów na rynek pracy, oraz samorząd, bez którego nie da się rozwijać takich inicjatyw – mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
– W tej chwili technologia IoT jest już na tyle skomplikowana, że jeden czy dwa podmioty gospodarcze nie są w stanie udźwignąć niektórych projektów czy koncepcji. Dlatego jedyny słuszny kierunek to budowanie zespołów projektowych, kształtowanie tego środowiska, szkolenie i dzielenie się wiedzą w ramach klastra – dodaje Artur Pollak, współzałożyciel klastra i prezes APA Group.
Pomysłodawcy podkreślają, że Śląsk ma ogromny kapitał intelektualny i technologiczny, a regionalne specjalizacje opierają się m.in. na energetyce, ICT, medycynie czy zielonej gospodarce. Szybki rozwój internetu rzeczy dobrze wpisuje się w każdą z tych branż. Inicjatywa uzyskała wsparcie instytucjonalne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, którego przedstawiciele obiecują pomoc w rozwoju Klastra.
– Przez lata na Śląsku dominował przemysł ciężki, natomiast w tej chwili przechodzi transformację i wyzwaniem, a jednocześnie szansą dla regionu, jest właśnie przejście od tego ciężkiego do nowoczesnego przemysłu – mówi Marek Ostafil. – Na Śląsku jest wielu specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii. Ma mocną pozycję w przemyśle motoryzacyjnym, a wokół tego sektora funkcjonują firmy, które dostarczają podzespoły i komponenty i siłą rzeczy muszą podążać za nowymi trendami technologicznymi wyznaczonymi przez motoryzację. Z drugiej strony, mamy w regionie firmy skupione wokół nanotechnologii, Śląski Klaster Lotniczy, przedsiębiorstwa działające w sektorze kosmicznym. Połączenie potencjału z różnych gałęzi przemysłu tworzy świetną bazę dla rozwoju nowych technologii.
Koordynatorem klastra będzie gliwicka spółka Secure Smart Networks, a wśród podmiotów założycielskich znalazły się: Politechnika Śląska, Fundusz Górnośląski oraz spółki APA Group, Cyberus Labs, EMAG Katowice, Revolve, Skygate Sellect i SPIN-US.
Artur Pollak, gospodarz uroczystego podpisania umowy założycielskiej i prezes zarządu APA Group wierzy w sukces inicjatywy, jeżeli zostanie przyjęty model sprawdzonych, zagranicznych rozwiązań:
- Miałem możliwość rozmawiania z przedstawicielami podobnego klastra w Niemczech. Zaskoczyła mnie informacja, że roczny obrót w ramach samych zrzeszonych organizacji sięga 1,8 miliarda euro. To dowodzi, że łączenie się i wymiana informacji nie jest zagrożeniem dla firm, a ogromną szansą.
Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC ma być miejscem, gdzie będą powstawać produkty i rozwiązania z zakresu IoT przeznaczone na globalny rynek. Z drugiej strony, jak podkreśla dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, przyczyni się też do wzrostu innowacyjności całego województwa śląskiego.
– Dla uczelni oznacza to nowe kierunki studiów, które zaowocują nową kadrą. W ramach klastra będziemy mogli formułować potrzeby przemysłu i wspólnie tworzyć nowe kierunki, które będą na nie odpowiadać. To już się dzieje, bo uruchamiamy kierunki związane z cyberbezpieczeństwem i internetem rzeczy, przemysłem 4.0. Jest ogromne zapotrzebowanie na projekty. Wiele firm pyta, czy możemy włączyć się do projektów kierowanych przez przemysł z zakresu cyberbezpieczeństwa, IoT, technologii informatycznych. W ramach klastra będzie łatwiej znaleźć partnera i działać razem – mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk.
Czytaj także
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-12-17: Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-12-11: Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-12-11: Miuosh: Trwa wielkie odliczanie do trasy koncertowej „Pieśni Współczesne. Tom II”. Biletów praktycznie już nie ma, więc dodajemy kolejne terminy
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Handel
Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
Polska wciąż cieszy się w świecie renomą cenionego producenta mięsa drobiowego. Na eksport trafia ok. 60 proc. rocznej produkcji, czyli prawie 2 mln t. Polscy producenci walczą o silną pozycję na zagranicznych rynkach. Priorytetem jest dla nich ponowne uruchomienie eksportu do Chin, który został wstrzymany pięć lat temu ze względu na ptasią grypę. Trwa dopracowywanie szczegółów porozumienia w tej sprawie.
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.