Mówi: | Agata Brama |
Funkcja: | ekspertka ds. wellbeingu |
Firma: | Benefit Systems |
82 proc. Polek doceniłoby randkę w obiekcie sportowym. Trening wspólnie z partnerem może pozytywnie wpływać na relacje
Aż 8 na 10 Polek uważa, że wspólny trening na siłowni lub w klubie fitness jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę – wynika ze specjalnej edycji badania MultiSport Index. 93 proc. badanych uważa, że podejmowana wspólnie aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na relację partnerów, a 88 proc. ocenia, że aktywne fizycznie pary są na co dzień szczęśliwsze. Eksperci wskazują, że trening z partnerem może być bardziej efektywny niż w pojedynkę i stwarzać okazję do poznania nowych ćwiczeń i metod treningowych, a przy tym stanowić skuteczne antidotum na popularne wymówki, takie jak brak czasu czy chęci do ćwiczeń.
Poziom aktywności fizycznej Polaków pozostawia wiele do życzenia – jak wynika z badania MultiSport Index 2023, obecnie aż 52 proc. mieszkańców Polski nie podejmuje żadnej aktywności nawet raz w tygodniu. Z drugiej strony rośnie świadomość dotycząca zdrowego stylu życia – 56 proc. aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że chcieliby zwiększyć częstotliwość ćwiczeń. Rośnie też liczba pracowników korzystających z popularnych kart sportowych, oferowanych przez pracodawców.
– Już co piąty Polak uprawia aktywność fizyczną co najmniej pięć razy w tygodniu, a z kart MultiSport oferowanych przez Benefit Systems korzysta już prawie 1,5 mln osób – mówi agencji Newseria Lifestyle Agata Brama, ekspertka ds. wellbeingu, Benefit Systems
Jak wynika z danych firmy, co czwarty posiadacz karty MultiSport przyznaje, że dzięki niej zdecydował się na odwiedzenie klubu fitness po raz pierwszy. Według 87 proc. z nich benefit ten istotnie się przyczynił do zwiększenia częstotliwości lub różnorodności ich aktywności fizycznej.
Do ulubionych aktywności Polaków należą obecnie jazda na rowerze (35 proc.), bieganie/jogging (31 proc.) oraz treningi w obiektach sportowych, takich jak siłownie i kluby fitness (31 proc.), które w ubiegłym roku zanotowały największy skok popularności względem poprzedniego pomiaru (o 11 pkt proc. r/r). Paradoksalnie tylko 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków pracuje w ten sposób nad wyglądem i sylwetką. Znacznie więcej osób docenia korzyści związane z lepszym nastrojem – dla 42 proc. aktywnych rodaków to właśnie poprawa kondycji psychicznej jest głównym powodem uprawiania sportu. Blisko 70 proc. z nich twierdzi, że już jeden trening może wpłynąć na poprawę samopoczucia, a aż 89 proc. uważa, że regularna aktywność fizyczna redukuje ich stres i złe emocje.
Rosnąca świadomość Polaków w zakresie korzyści psychofizycznych wynikających z aktywności fizycznej ma też odzwierciedlenie w podejściu do zbliżających się walentynek. Jak wynika ze specjalnej edycji badania MultiSport Index, aż 8 na 10 ankietowanych Polek uważa, że wspólna wizyta w obiekcie sportowym jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub prezent.
– Idąc na randkę do klubu fitness, możemy wybrać z szeregu różnych aktywności: wykonać wspólnie trening siłowy bądź cardio albo razem uczestniczyć w zajęciach grupowych. Dobrym pomysłem jest też wprowadzić partnera czy partnerkę we własną rutynę treningową. Niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzemy, warto zrobić to razem, w ramach wspólnie spędzonego czasu na walentynki – mówi Agata Brama.
Jak wskazuje, wspólne treningi warto wpisać do harmonogramu na stałe, bo pozytywne emocje wynikające z aktywnego trybu życia partnerów mogą sprawić, że ich relacja stanie się trwalsza. Potwierdzają to wyniki badania MultiSport Index – 93 proc. Polaków uważa, że podejmowana wspólnie przez partnerów aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na związek.
– Aktywność fizyczna coraz częściej jest w naszej świadomości jednym z elementów, który może poprawić relacje partnerskie. 88 proc. Polaków uważa, że pary, które trenują razem, są szczęśliwsze – podkreśla ekspertka ds. wellbeingu Benefit Systems. – W trakcie uprawiania aktywności fizycznej w naszym organizmie powstają związki, które poprawiają nasze samopoczucie i nastrój, a to przekłada się też na relacje miłosne.
Trening w parze może być zarówno środkiem utrzymania zdrowego trybu życia, jak i skutecznym sposobem na budowanie wspólnych doświadczeń i umacnianie więzi emocjonalnych. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, mają też większą odporność na stres i lepiej radzą sobie z codziennymi wyzwaniami, co może skutkować zmniejszeniem potencjalnych napięć w związku i poprawą komunikacji między partnerami.
Co istotne, uprawianie sportu odgrywa również ważną rolę w budowaniu poczucia własnej atrakcyjności i pewności siebie. 95 proc. Polaków dostrzega pozytywny wpływ aktywności fizycznej na te aspekty życia.
– Zaletą jest też to, że wspólne ćwiczenia z partnerem bądź partnerką zwiększają intensywność, a tym samym efektywność treningu – mówi Agata Brama. – Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Aberdeen wykazały, że obecność partnera treningowego pozytywnie wpływa na częstotliwość treningów, a wsparcie emocjonalne oferowane przez partnera jest dodatkowym motywatorem do tego, żeby utrzymywać regularność w aktywności fizycznej. Mamy tu też pewien element sportowej rywalizacji, oczywiście takiej pozytywnej, która też może sprawić, że trening będzie bardziej intensywny, bo w obecności partnera czy partnerki jesteśmy w stanie zrobić więcej powtórzeń czy wytrzymać dłużej w trakcie jakiegoś ćwiczenia.
Trening z partnerem może być również dobrą okazją do poszerzania sportowych horyzontów, poznania nowych ćwiczeń i metod treningowych. Wspólne ćwiczenia mogą być ponadto dobrym motywatorem do pójścia na trening i stanowić skuteczne antidotum na popularne wymówki, takie jak np. brak czasu czy chęci do ćwiczeń, na które wskazuje odpowiednio 33 proc. i 19 proc. nieaktywnych w Polsce.
Czytaj także
- 2025-07-09: MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania
- 2025-07-01: Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
- 2025-06-27: Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku
- 2025-06-25: W rosyjskiej niewoli może przebywać kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Napięta sytuacja geopolityczna sprzyja Rosji
- 2025-06-16: Dostępność antykoncepcji awaryjnej wzrosła, ale wiedza o niej nadal jest niewystarczająca. To w Polsce wciąż temat tabu
- 2025-06-17: Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]
- 2025-07-04: W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-05-29: Lekarz: Karol Nawrocki zapewne sporo papierosów w swoim życiu wypalił. Stwierdził, że w kampanii lepiej będzie je zastąpić woreczkami nikotynowymi
- 2025-05-23: Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.