Mówi: | Wojciech Dąbrowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Przyspieszają prace nad utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zgodnie z planem zostanie powołana do życia jeszcze w tym roku
Rząd przyspiesza pracę nad utworzeniem NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Przyjęty we wtorek program transformacji sektora elektroenergetycznego zakłada, że elektrownie węglowe PGE, Tauronu, Enei i Energi zostaną zakupione przez osobny podmiot w całości należący do Skarbu Państwa. Rolą NABE będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla. Ten krok przyspieszy także inwestycje, które będą wspierać niezależność energetyczną Polski. – Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest budowanie systemu bezpieczeństwa własnego kraju, poczynając od kwestii militarnych, po gospodarcze i energetyczne – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Plany przewidują, że NABE zostanie powołana do życia jeszcze w tym roku.
– Przyjęcie przez Radę Ministrów programu NABE to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. NABE będzie właśnie podstawą tego bezpieczeństwa, a jednocześnie spółki energetyczne, takie jak Grupa PGE, będą mogły przeznaczyć większe środki na transformację polskiej energetyki – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski.
NABE ma działać w formie holdingu, który zostanie utworzony wokół spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Dołączone do niej zostaną elektrownie węglowe wchodzące w skład pozostałych grup energetycznych. Jak podkreślił we wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, rolą agencji będzie zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego przez stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla. Wydzielenie aktywów węglowych ma pozwolić koncernom energetycznym na przyspieszenie inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, a także w infrastrukturę przemysłową. Dzięki temu przyspieszony zostanie także proces zielonej transformacji kraju.
– Wojna w Ukrainie zmienia priorytety polityki międzynarodowej, w tym te dotyczące energetyki. Polska musi dążyć do utrzymania silnej i niezależnej branży energetycznej, także wspierając reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 – podkreśla prezes zarządu PGE.
Jak dodaje, agresja Rosji na Ukrainę obnażyła słabe punkty polityki energetycznej w UE, szczególnie nadmierne uzależnienie od rosyjskiego gazu.
– Europa musi być silna także energetycznie. Polityka klimatyczna nie może działać na niekorzyść krajów europejskich i bezpieczeństwa ich obywateli. Musi wspierać transformację, a nie ją hamować. W obecnej sytuacji Europa musi jednoczyć siły, aby zapewnić obywatelom i gospodarce niezakłócone dostawy energii elektrycznej. Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj najważniejsze – podkreśla Wojciech Dąbrowski.
Zgodnie z przyjętym w rządowej uchwale harmonogramem do końca II kwartału br. ma nastąpić reorganizacja spółek serwisowych i funkcji wsparcia niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania spółek wytwórczych wokół istniejących podmiotów. Na przełomie III i IV kwartału rozpocznie się proces due dilligence, a w kolejnych miesiącach – wycena wydzielanych spółek i nabycie przez Skarb Państwa udziałów w nich. W skład NABE wejdą m.in. Enea Wytwarzanie, PGE GiEK, Tauron Wytwarzanie, spółka Nowe Jaworzno z Grupy Tauron oraz Elektrownia Ostrołęka B należąca do Grupy Energa.
Czytaj także
- 2025-08-04: UNICEF: Wszystkie dzieci poniżej piątego roku życia w Gazie cierpią z powodu niedożywienia. Sytuacja jest katastrofalna
- 2025-07-25: Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
- 2025-07-31: Czipowanie pozwala o jedną czwartą zmniejszyć bezdomność psów i kotów. UE chce wprowadzić taki obowiązek
- 2025-07-16: Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji
- 2025-07-14: P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu
- 2025-07-25: M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania
- 2025-07-30: 70 proc. Polaków planuje wyjazd na urlop w sezonie letnim 2025. Do łask wracają wakacje last minute
- 2025-07-17: Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji
- 2025-08-08: Daniel Obajtek: Własne wydobycie i operacyjne magazyny to filary bezpieczeństwa. Zgoda na magazyny gazu poza krajem to rezygnacja z suwerenności energetycznej
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Mercosur to tylko wierzchołek góry lodowej. UE ma ponad 40 umów handlowych, które mogą destabilizować rynek rolny
Umowa handlowa między UE a krajami Mercosur może znacząco zaburzyć konkurencję na rynku rolnym i osłabić pozycję unijnych, w tym polskich, producentów – ostrzegają rolnicy i producenci żywności. Umowie sprzeciwia się część krajów unijnych, które domagają się klauzuli ochronnych oraz limitów importowych. – Problemem jest jednak nie tylko ta konkretna umowa. Chodzi o cały system wolnego handlu, który się kumuluje z dziesiątek innych porozumień – podkreśla Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Firma
Dzięki zdalnej weryfikacji tożsamości z wykorzystaniem AI firmy zminimalizowały liczbę oszustw. Rozwiązania wykorzystuje głównie sektor finansowy

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w 2024 roku 5,9 proc. polskich firm korzystało z rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. W 2023 roku był to odsetek na poziomie 3,67 proc. Wciąż jednak jest to wynik poniżej średniej unijnej, która wyniosła 13,48 proc. Jednym z obszarów, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, jest weryfikacja tożsamości przez AI, zwłaszcza w takich branżach jak bankowość, ubezpieczenia czy turystyka. Jej zastosowanie ma na celu głównie przeciwdziałać oszustwom i spełniać wymogi regulacyjne.
Prawo
Daniel Obajtek: Własne wydobycie i operacyjne magazyny to filary bezpieczeństwa. Zgoda na magazyny gazu poza krajem to rezygnacja z suwerenności energetycznej

Były prezes Orlenu ostrzega przed zmianami w ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Jego zdaniem przygotowana przez rząd nowelizacja tzw. ustawy magazynowej i ujednolicanie unijnej polityki energetycznej to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W jego opinii tylko silna spółka narodowa, własne wydobycie, krajowe magazyny i zbilansowany miks energetyczny zapewnią Polsce bezpieczeństwo i konkurencyjność.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.