Newsy

Szykują się słabsze zbiory. Niektóre drzewa i krzewy zupełnie bez owoców

2012-06-05  |  06:30
Mówi:Mirosław Maliszewski
Funkcja:Prezes
Firma:Związek Sadowników RP
  • MP4

    Tegoroczne przymrozki sprawiły, że sadownicy spodziewają się strat, zwłaszcza w zbiorach jabłek, gruszek, brzoskwiń, moreli i czereśni. – W przypadku niektórych odmian praktycznie możemy powiedzieć, że drzewa czy krzewy są puste – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związek Sadowników RP.

    Przedstawiciel sadowników informuje, że w tym roku spodziewa się zbiorów na średnim poziomie.

     – W większości gatunków będą one niższe niż w okresach, kiedy mieliśmy wysokie zbiory. Dotyczy to wszystkich praktycznie gatunków roślin sadowniczych, a więc zarówno tych, które rosną na krzewach, jak i tych, które rosną na drzewach – wyjaśnia Mirosław Maliszewski.

    W sadach ma być również mniej jabłek, czyli głównego produktu, który wytwarzają polskie gospodarstwa.

     – Przyczyn jest kilka. Po pierwsze obserwujemy straty z powodu mrozów zimowych: w kwiatach i wcześniej w pąkach. Wiele odmian i gatunków słabo weszło w okres kwitnienia. Także niesprzyjająca pogoda spowodowała, że zawiązki nie powstały. W przypadku niektórych odmian praktycznie możemy powiedzieć, że drzewa czy krzewy są puste. Zwłaszcza te, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej tylko z klimatów ciepłych, jak niektóre odmiany jabłek, odmiany grusz, brzoskwiń czy moreli czy nawet czereśni – tłumaczy prezes.

    Mimo, że rośliny obrodzą słabiej w tym roku, ceny nie powinny podskoczyć i pozostaną raczej na poziomie z roku ubiegłego.

     – Są to stawki, które plantatorom i sadownikom dają możliwość przetrwania, wejścia w kolejny rok produkcji – uważa Mirosław Maliszewski.

    Z kolei dla kupujących nie będą to ceny zaporowe.

     – Widzimy to już po truskawkach, gdzie niektórzy przewidywali, że te ceny będą astronomicznie wysokie. I są na wysokim poziomie, jednak akceptowalnym dla konsumenta – podsumowuje Mirosław Maliszewski.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Szkolenie Online IMM

    Prawo

    Problemy społeczne

    Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

    Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

    Motoryzacja

    Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

    Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.