Mówi: | prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej Reinier Schlatmann, prezes zarządu na Europę Środkową i Wschodnią, Philips |
Funkcja: | Marcin Bruszewski, generalny menadżer na Polskę i kraje bałtyckie, Philips Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego |
Na Śląsku przyspieszą prace nad innowacyjnymi technologiami i produktami medycznymi. To efekt współpracy Philips Polska z naukowcami z Politechniki Śląskiej
Politechnika Śląska i firma Philips będą razem pracować przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla systemu opieki zdrowotnej. W ramach współpracy przy budowie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu prowadzone będą prace naukowo-badawcze ukierunkowane na opracowanie nowych technologii i wyrobów medycznych. Celem jest usprawnienie opieki nad pacjentem od profilaktyki i diagnostyki aż po hospitalizację i leczenie.
– Philips jest liderem w zakresie technologii medycznych i blisko współpracuje z ośrodkami akademickimi, by świadczyć lepsze usługi dla pacjentów. Wierzymy, że dzięki połączeniu naszej wiedzy i doświadczenia z talentem naukowców możemy budować lepszą przyszłość opieki zdrowotnej – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Reinier Schlatmann, prezes Philipsa na Europę Środkową i Wschodnią.
Politechnika Śląska i Philips Polska podpisały umowę o współpracy. W ramach projektu Assist Med Sport Silesia, jednego z kluczowych dla województwa, w Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Philips zapewnia 20-proc. wkład własny do projektu.
– Naszym wkładem jest też wiedza i know-how. Nasi pracownicy będą blisko współpracować z uczelnią przy tworzeniu różnych rozwiązań dla systemu opieki zdrowotnej. Chodzi przede wszystkim o zaspokajanie potrzeb pacjentów i zagwarantowanie, że opieka będzie się stale rozwijać – mówi Schlatmann.
W ramach działalności Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu będą prowadzone prace naukowo-badawcze ukierunkowane na opracowanie nowych technologii i wyrobów medycznych.
– Naszym zdaniem dzięki współpracy z uczelniami i rządem możemy tworzyć rozwiązania przyszłości, które pomogą nam osiągnąć cel, jakim jest poprawa jakości życia 3 mld osób na świecie do 2025 roku – zapowiada prezes Philipsa na Europę Środkową i Wschodnią.
Wszystkie rozwiązania z dziedziny informatyki medycznej mają się przełożyć na lepszą jakość oferowanych przez szpitale usług przy niższych kosztach.
– Jest wiele rozwiązań, nad którymi możemy pracować wspólnie z Politechniką Śląską. To m.in. nowe aplikacje oraz dostosowanie lokalnych warunków do oprogramowania stworzonego przez Philips, które chcielibyśmy zastosować także w Polsce – wskazuje Martijn Heemskerk, dyrektor Global Healthcare IT Ecosystem w Philips.
Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie oraz rozwiązaniach, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Kluczowe będą także obszary IT, które usprawnią zarządzanie danymi pacjentów tak, by opieka zdrowotna była bardziej efektywna. Długofalowym celem jest stworzenie rozwiązań, które będą faktycznie przydatne w służbie zdrowia, na czym skorzystają nie tylko pacjenci, lecz także lekarze i personel medyczny w regionie i w kraju.
– Wierzę, że inżynieria biomedyczna wspólnie z medycyną wypracują te efekty, na które czekają chorzy. Bardzo ważne jest to, że nauka ze strony medycyny i inżynierii idzie pod rękę z biznesem, bo wiele wspaniałych pomysłów zalega na półkach. Myślę, że te zabrzańskie dobre pomysły będą bardzo szybko wdrażane, czego gwarantem jest Philips – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta Zabrze.
– Województwo, które szczyci się, że ma kompetencje, ludzi i zaplecze badawczo-rozwojowe w obszarze medycyny, powinno takie działania wspierać. Medycyna jest jedną z naszych inteligentnych specjalizacji – mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego. – Chcielibyśmy w tym obszarze dalej się rozwijać i być liderem innowacji w Europie. Myślę, że dzięki współpracy Politechniki Śląskiej z firma Philips jest to możliwe.
Politechnika Śląska to pierwsza uczelnia w tym rejonie Europy, z którą Philips nawiązał współpracę. Wspólnie wypracowane rozwiązania w powstającym centrum naukowo-badawczym mogą być przenoszone do innych krajów bałtyckich.
– Podpisanie umowy z Philipsem to kamień milowy w naszym rozwoju w zakresie technologii inżynierii biomedycznej i wdrożeń w medycynie – podkreśla Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. – Te pierwsze systemy, nad którymi chcemy pracować, są związane z informatyzacją szpitali, z przygotowaniem systemów, które będą mogły obsługiwać zamówienia w szpitalach czy obieg elektronicznej dokumentacji.
Na współpracy przy projekcie skorzysta sama Politechnika, przede wszystkim ze względu na podniesienie poziomu edukacji i badań naukowych.
– Projekt pozwoli zakupić nowoczesną aparaturę za około 60 mln zł przeznaczoną do prowadzenia badań. W ramach tej technologii nasi studenci i doktoranci będą mogli realizować swoje prace magisterskie i doktorskie. Trudno byłoby kupić tę technologię na rynku, bo nie jest ona dostępna – mówi Marek Gzik.
– Partnerstwo z Politechniką Śląską daje nam ogromną możliwość wpływania na kształtowanie studentów – mówi Marcin Bruszewski, dyrektor generalny na Polskę i kraje bałtyckie firmy Philips. – Mówimy o ponad 20 tys. studentów i o 3 tys. pracowników uczelni, o całym środowisku szpitali, które ma chyba najmocniejszy łańcuch zależności w Polsce. Zaangażowanie dyrektorów szpitali, kadry zarządzającej, lekarzy i personelu średniego to benchmark światowy dla tego, jak powinno to wyglądać w służbie zdrowia.
Czytaj także
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-19: Polska centralna przyciąga coraz więcej inwestycji. W Łodzi powstaje nowe centrum dystrybucyjne dla Della
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2025-01-09: Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.