Mówi: | Mirosław Godlewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Netia S.A. |
Netia zwiększy przepustowość 2,5 mln linii
Po zakończeniu inwestycji związanej z przejmowaniem łączy od Telekomunikacji Polskiej , Netia skoncentruje się na własnej infrastrukturze. Dostosowywanie linii do standardów nowej generacji obejmie w tym roku ok. 1,2 mln gospodarstw domowych.
Uwolnienie węzłów LLU (Local Loop Unbundling) było sztandarowym projektem Netii w ciągu ostatnich 3 lat. Inwestycja pochłonęła kilkaset milionów złotych. Dzięki temu operator zyskał dostęp do lokalnych pętli abonenckich TP SA i może świadczyć wszystkie usługi (internet, telefon oraz telewizja cyfrowa) klientom, korzystającym z analogowych linii telefonicznych należących do TP SA. W uwolnionych węzłach Netia instaluje swoje urządzenia (DSLAM) i dzierżawi poszczególne linie telefoniczne na odcinku od centrali do domu klienta.
- Tę inwestycję zakończyliśmy w roku ubiegłym. Uwolniliśmy w ten sposób 706 węzłów, czyli lekko powyżej planu. To daje nam dostęp do prawie 5 mln linii TP, czyli połowy linii operatora zasiedziałego. Wiele z tych linii jest za długich, żeby oferować szybkie usługi, ale to już nie zależy od nas - mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii.
W ramach technologii LLU Netia obsługuje blisko 185 tys. klientów. Do końca marca liczba wszystkich uwolnionych węzłów ma wzrosnąć do 713.
W najbliższym czasie spółka zamierza skoncentrować się na modernizacji własnej infrastruktury.
- Wraz z zakupem Dialogu w przyszłym roku widzimy potencjał modernizacji 2,5 mln linii, czyli gospodarstw domowych, do standardów nowej generacji – NGA. Mówimy o przepływnościach rzędu 50 megabitów w przypadku VDSL, o przepływnościach 100 mb, kiedy światłowód jest przeciągnięty praktycznie do domu - podkreśla Mirosław Godlewski.
Do grudnia 2011 roku Netia zmodernizowała już ponad pół miliona linii. W zasięgu sieci NGA, umożliwiającej świadczenie usług 3play, czyli telefon, internet i telewizja cyfrowa, znalazło się ponad 550 tys. gospodarstw domowych, z czego 430 tys. w zasięgu sieci miedzianej i 120 w zasięgu sieci Ethernet. Włączając w to klientów sieci Dialog liczba klientów wzrasta do 780 tysięcy. Docelowo sieć NGA ma objąć 1,2 mln gospodarstw domowych.
Dodatkowo Netia będzie również modernizować strukturę szkieletową, głównie poprzez zwiększanie jej przepływności.
- To nie są duże nakłady. Wydatki ponosimy w sposób systematyczny. Szacujemy, że właściwie wystarczyłoby 40 mln zł, żeby podwoić przepustowość naszej infrastruktury szkieletowej. Wraz ze wzrostem ruchu, transmisji danych, także dzięki mobilnym technologiom transmisji danych, tj. LTE czy 3G, te inwestycje będą realizowane, ponieważ ruch w sieci rośnie - mówi prezes Netii.
Spółka ma nadzieję, że będzie rósł w dalszym ciągu, również dzięki pełnej integracji Netii z przejętymi podmiotami: Grupą Dialog i Crowley Data Poland. Nowa Netia świadczy prawie 2,8 mln usług stacjonarnych, z tego ponad 900 tys. usług szerokopasmowych i ponad 1,7 mln usług głosowych. Udział w rynku wynosi odpowiednio 14,4 proc. oraz 19,9 proc. Z usług telewizyjnych korzysta już ponad 51 tys. klientów, a z mobilnej telefonii i dostępu do internetu - ok. 83 tys. osób.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-11-20: Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
- 2024-09-27: Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa
- 2024-08-30: Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-29: Aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności. Jeszcze w tym roku pojawi się mStłuczka
- 2024-09-04: Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają
- 2024-07-16: Polska kolej potrzebuje zarówno nowych inwestycji, jak i realizacji prac utrzymaniowych istniejących linii. Temu do tej pory poświęcano za mało uwagi
- 2024-05-29: Prezes PGE: Energetyka węglowa nie jest w stanie funkcjonować zgodnie z zasadami rynkowymi. Konieczne jest wydzielenie tego segmentu ze spółki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.