Mówi: | Ludwik Sobolewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Giełda Papierów Wartościowych |
Nowa platforma obrotu na warszawskiej giełdzie nie ruszy zgodnie z planem
Rozpoczęcie funkcjonowania nowego systemu transakcyjnego na warszawskim parkiecie opóźni się. Zgodnie z planem miała ruszyć 2 listopada. – W połowie listopada podejmiemy decyzję, kiedy to nastąpi – zapewnia Ludwik Sobolewski, prezes GPW. Opóźnienie wynika z konieczności dopracowania pewnych szczegółów, które pozwolą na wprowadzenie zmiany w sposób praktycznie niezauważalny dla rynku. – W tym projekcie nie lubię niespodzianek – podkreśla prezes giełdy.
– Wolę, żeby cały ten proces był przeraźliwie nudny i przebiegał zgodnie z zasadą, że to musi być zmiana bardzo płynna. Rynek właściwie nie powinien odczuć w pierwszej chwili, że nastąpiła jakaś zmiana. Jeśli to odczuje, to może być symptom, że coś poszło nie tak – wyjaśnia Ludwik Sobolewski.
Nie podaje kolejnego terminu, kiedy platforma UTP (Universal Trading Platform) mogłaby wystartować.
– To nie będzie 2 listopada. W połowie listopada podejmiemy decyzję, kiedy to będzie. To jest ogromny projekt, który wprowadza cały polski rynek kapitałowy, nie tylko GPW, do nowej rzeczywistości technologicznej. Uwzględnia ona i odzwierciedla to, co się na świecie działo w ostatnich latach, a więc obrót automatyczny, wielka rola programów, tzw. algorytmów, które wyręczają inwestorów. To będzie duża zmiana – podkreśla prezes GPW.
Zmiana, która jednak będzie wymagała dużego przedsięwzięcia edukacyjnego, czyli zaznajomienia uczestników rynku giełdowego, czyli inwestorów i pośredników z nowymi mechanizmami.
Ludwik Sobolewski podkreśla również, że prace nad platformą, zakupioną od amerykańskiej NYSE Euronext, są finalizacją większego procesu wdrażania nowych technologii.
– W ostatnich latach w sensie technologicznym właściwie powstała nowa giełda warszawska, która ma już niewiele wspólnego z tym, co było wcześniej – przekonuje Ludwik Sobolewski. – Zachodzą pewne procesy, które są mniej zauważalne dla uczestników.
Jak dodaje, to między innymi dzięki tym zmianom warszawska giełda stała się liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Migracja danych z dotychczasowego systemu Warsetu na nową platformę nastąpi pod koniec roku. Jak zapewniają przedstawiciele giełdy, UTP będzie wydajniejszy i szybszy oraz będzie się charakteryzował większą przepustowością, co oznacza, że obsłuży znacznie więcej zleceń i nowe typy zleceń. Maksymalna wydajność w systemie Warset to 328 zleceń na sekundę. W systemie UTP jest to około 60 razy więcej, bo ok. 20 tysięcy.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-08-30: Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi
- 2024-08-21: Prawie połowie najemców zdarzyły się opóźnienia w czynszu. Co 10. zwlekał co najmniej miesiąc
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.