Mówi: | Magdalena Gaj |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Urząd Komunikacji Elektronicznej |
Prezes UKE: Cały świat telekomunikacyjny zauważył potrzebę promowania kobiet
"Dziewczyny na politechniki" - pod takim hasłem w tym roku obchodzony będzie Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Zaledwie co trzeci student uczelni technicznej to kobieta, a na kierunkach typowo technicznych studentki stanowią zaledwie kilka procent ogółu. Tegoroczne obchody mają zachęcić dziewczyny do wyboru specjalizacji dotąd uważanych za męskie.
Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego przypada na 17 maja. Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych obchodzony jest od 2007 roku.
- Tegoroczne obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego odbywają się pod hasłem "Girls and Women in ICT". Hasło tegorocznych obchodów zostało ustalone przez Radę Ministrów Telekomunikacji ITU, czyli Międzynarodowego Związku Telekomunikacji ONZ - mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która jest jednym z patronów obchodów.
Celem wydarzenia jest naświetlenie problemu niewystarczającej liczby kobiet w branży teleinformatycznej, zarówno w firmach, jak i na związanych z branżą kierunkach studiów. Według badań z 2011 roku kobiety stanowiły 34 proc. studentów na uczelniach technicznych. Jednak odsetek studentów płci żeńskiej na typowo technicznych kierunkach spada do liczby jednocyfrowej. Zaledwie co piąty zatrudniony w branży teleinformatycznej jest kobietą.
- Dziewczęta myślące o wyborze kierunków technicznych często funkcjonują w obszarze stereotypów, że świat techniki i nowoczesnej technologii jest światem męskim. Jednak wszelkie badania wskazują na to, że rynek pracy będzie się zwiększał i będzie potrzebował nowych, wykwalifikowanych pracowników w tym obszarze. Dlatego warto tam poszukiwać kierunków pracy i swojego rozwoju - wyjaśnia założenia Światowego Dnia Magdalena Gaj.
Również Komisja Europejska ostrzega o rosnącym deficycie wykwalifikowanych inżynierów w krajach członkowskich UE. Z ostatnich raportów wynika, że w 2015 może brakować 700 tys. specjalistów z branży ICT.
- Cały świat telekomunikacyjny zauważył potrzebę promowania dziewcząt uczących się na kierunkach technicznych - dodaje prezes UKE.
Obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego rozpoczęły sie już pod koniec lutego i potrwają do połowy czerwca.
- W kwietniu będziemy poszukiwać kobiet, które odniosły sukcesy w tej branży, nie tylko w administracji, ale też na stanowiskach dyrektorów, prezesów firm związanych z telekomunikacją, z nowoczesnymi technologiami. Chcemy zaprezentować ich sylwetki, żeby przeprowadzić z nimi ciekawe wywiady - mówi Magdalena Gaj.
W maju zaplanowana jest debata pt. "Kobiety i dziewczęta w teleinformatyce" w Sali Kolumnowej w Sejmie, gdzie uczestnicy będą rozmawiać na temat perspektyw i szans zawodowych kobiet w branży.
- Na konferencji będziemy mówić i pokazywać dobre przykłady kobiet, które odniosły sukcesy w branży, aby zachęcić dziewczyny do studiowania na kierunkach technicznych - dodaje prezes UKE.
W Polsce nad obchodami Światowego Dnia patronat objęli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz prezes UKE Magdalena Gaj.
Czytaj także
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- 2025-07-07: Kończy się 90-dniowe moratorium na cła nałożone przez Donalda Trumpa. Negocjacje UE–USA na razie bez porozumienia
- 2025-06-16: Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-06-05: Naukowcy wzywają do większej ochrony oceanów. Przestrzegają przed groźnym w skutkach przełowieniem stad
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-22: Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki
- 2025-05-07: Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.