Mówi: | Maciej Witucki |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Telekomunikacja Polska S.A. |
TPSA: Współpraca z T-Mobile to o 1/3 większy zasięg i mniejsze koszty
Podpisana w ubiegłym roku umowa Orange i T-Mobile zakłada stworzenie wspólnej sieci dostępu złożonej z 10 tys. wież. Oprócz ograniczeń w kosztach oznacza to również mniejsze inwestycje. Od przyszłego roku TPSA ma zamiar inwestować o ok. 5 proc. przychodów mniej niż w ostatnich latach. - Te duże inwestycje strukturalne będą już za nami - podkreśla prezes spółki. - Jednak inwestycji wciąż będzie bardzo dużo.
Oprócz inwestycji w dostęp bezprzewodowy, TPSA zamierza również kontynuować prace nad szybszym internetem stacjonarnym.
- Zasięg sieci już jest bardzo szeroki, teraz promujemy najwyższych szybkości, czyli do 80 Mbps. Trzeci rok kontynuujemy inwestycje wynikające z porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, z lekkim przesunięciem na rok 2013. Udało nam się z Urzędem ustalić, że część inwestycji będzie wykonywanych wyłącznie w technologiach 40-80 Mbps i to jest 200 tys. linii, które przesuwają się na rok 2013 - wymienia Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.
W strategii rozwoju sieci bezprzewodowej w Grupie TPSA kluczowym elementem jest współpraca Orange z T-Mobile. W lipcu 2011 roku operatorzy podpisali umowę w sprawie wspólnego korzystania z sieci dostępowych.
- Mówimy o stworzeniu wspólnej sieci z 10 tys. wież. Każdy z nas miał ok. 7 tys. wież. To oznacza 30 proc. więcej zasięgu, a z drugiej strony 30 proc. mniej kosztów i inwestycji z tym związanych dzięki współdzieleniu sieci - wyjaśnia Maciej Witucki.
Jednocześnie zapewnia, że chociaż inwestycji będzie mniej, to będą one bardziej efektywne.
- Będziemy je robili inteligentniej, ponieważ nie możemy utrzymywać w nieskończoność tak wysokich współczynników inwestycyjnych - mówi prezes TPSA.
W ostatnich latach współczynnik ten, czyli relacja inwestycji do przychodów, wynosił w spółce ponad 15 proc. Od przyszłego roku powinien się zmniejszać. Również dzięki współpracy z T-Mobile.
- Przez ostatnie 3 lata i w tym roku również jesteśmy na poziomie ponad 15-17 proc. przychodów, które my reinwestujemy znów w biznes. Od 2013 roku ten współczynnik powinien być bliższy normom innych telekomów europejskich, czyli mówimy o 10-15 proc., ponieważ te duże inwestycje strukturalne będą za nami. Poza tym mamy te korzyści z tego, że będziemy współinwestować z jednym z konkurentów, więc to też zmniejszy kwotę przypadającą na każdego z nas - wyjaśnia Maciej Witucki.
Wspólne inwestycje z T-mobile będą dotyczyć przede wszystkim zwiększania szybkości internetu. Jeszcze w tym roku rozpocznie się współpraca w technologii 3G.
- Miejmy nadzieję, że z początkiem 2013 roku pojawią się przetargi na częstotliwości do technologii LTE, więc z czasem wejdziemy w kolejną technologię, gdzie te prędkości będą jeszcze większe - podkreśla Witucki.
Czytaj także
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-18: Firmy energetyczne cierpią na niedostatek kadr. Niepewność w branży zniechęca do edukacji w tym kierunku
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-09-13: M. Lasek: Z rozwojem cargo nie ma co czekać na nowe lotnisko centralne. Zachęty podatkowe mogłyby pomóc
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
Brak magazynów energii to jedna z największych barier w rozwoju energetyki odnawialnej. Stopniowo zyskują one jednak zainteresowanie zarówno spółek energetycznych, jak i inwestorów indywidualnych. Nowe przepisy, które zapowiada rząd, mają pobudzić inwestycje w ten obszar, który może się okazać istotny także dla polskiego przemysłu.
Finanse
Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To może pociągnąć za sobą problemy z dostępnością ubezpieczeń
Częstotliwość ekstremalnych zjawisk – takich jak powodzie, podtopienia, huragany, gradobicia, pożary, susze i fale upałów – nasila się wraz ze zmianami klimatycznymi. Rosną też spowodowane nimi straty finansowe: według danych PIU w krajach UE w ostatnich 40 latach wyniosły one 487 mld euro, a w przypadku Polski – 16 mld euro. Dla ubezpieczycieli oznacza to konieczność modyfikacji podejścia do wyceny ryzyka i uwzględnienia tej tendencji w wycenie zdarzeń ubezpieczeniowych. Z czasem może to też oznaczać spadek dostępności ochrony ubezpieczeniowej.
IT i technologie
Świadoma sztuczna inteligencja może powstać jeszcze w tej dekadzie. Tego dotyczy dzisiejszy wyścig zbrojeń
Entuzjaści idei AGI, czyli ogólnej sztucznej inteligencji, która będzie mieć atrybuty umysłu ludzkiego, przekonują, że powstanie ona już w ciągu najbliższych 5–10 lat. – Ten, kto tego dokona, przejmie władzę nad całym światem – ocenia Edi Pyrek, założyciel Global Artificial Intelligence Alliance. Siła wynikająca z połączenia dostępu do zasobu wszystkich globalnych informacji, gigantycznej mocy obliczeniowej i pewnego stanu świadomości nie będzie w stanie równać się z żadnym znanym ludziom rodzajem broni.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.