Mówi: | Andrzej Ruciński |
Funkcja: | wiceprezes Unizeto Technologies |
UE pracuje nad wprowadzeniem pieczęci elektronicznej
W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem, które będzie regulowało kwestie związane z pieczęcią elektroniczną oraz usługami pochodnymi do podpisu elektronicznego. Są szanse na to, aby rozporządzenie weszło w życie w 2014 roku. Polscy eksperci podkreślają, że projektowane przepisy powinny obejmować także osoby niemające osobowości prawnej, bo polski system prawny umożliwia funkcjonowanie również takich podmiotów.
– Podpis elektroniczny jest związany z osobą fizyczną, jest tak jak podpis osobisty, własnoręczny. Natomiast pieczęć elektroniczna jest związana z podmiotem i świadczy o źródle pochodzenia dokumentu, który został tą pieczęcią oznaczony. Świadczy też o integralności tego dokumentu, czy nie został w trakcie przesyłania zmieniony – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Ruciński, wiceprezes Unizeto Technologies, firmy, która przygotowała raport w tej sprawie dla Ministerstwa Gospodarki.
Obecnie brakuje w Polsce przepisów dotyczących elektronicznego podpisu dedykowanego wyłącznie dla firm.
– W zasadzie pieczęć elektroniczna nie jest regulowana prawnie. Niemniej jednak jest stosowana – chodzi tu o tzw. urzędowe poświadczenie odbioru, czyli w momencie, kiedy elektronicznie składamy dokumenty do urzędu, urząd oddaje nam w sposób automatyczny dokument potwierdzający – podkreśla wiceprezes Unizeto Technologies.
Zgodnie z projektem unijnego rozporządzenia podpis elektroniczny (w tym tzw. zaawansowany oraz kwalifikowany) będzie podpisem wyłącznie osób fizycznych. Dla osób prawnych przeznaczone będzie nowe narzędzie – pieczęć elektroniczna – w tym również pieczęć z certyfikatem kwalifikowanym. Pieczęć elektroniczna to dane w postaci elektronicznej, dołączone do innych danych elektronicznych lub logicznie z nimi powiązane po to, aby zagwarantować pochodzenie i integralność powiązanych danych.
– Chodzi tu o prace, które w konsekwencji mają dać ramy prawne do całej gamy usług związanych z podpisem elektronicznym, z pieczęcią i z elektroniczną identyfikacją. Tak jak dowód osobisty, ale właśnie elektroniczny, czy inny identyfikator elektroniczny, który pozwoli identyfikować użytkownika – podkreśla wiceprezes Unizeto Technologies.
Z polskiego punktu widzenia przepisy projektowanego rozporządzenia unijnego wymagają w niektórych miejscach dopracowania.
– W rozporządzeniu jest mowa tylko o osobach fizycznych i osobach prawnych, natomiast projekt nie przewiduje możliwości stosowania pieczęci elektronicznej przez podmioty, które nie mają osobowości prawnej. Podmioty nie posiadające osobowości prawnej mogą funkcjonować, przewiduje to polski system prawny – podkreśla wiceprezes Unizeto Technologies.
Rozwojowi takich rozwiązań w Polsce nie sprzyja jednak np. orzecznictwo sądów.
– W tej chwili mamy około 300 tys. użytkowników podpisu kwalifikowanego. To mało. W orzecznictwie Sądu Najwyższego czy też Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreśla się, że podpis własnoręczny musi być stosowany w sądownictwie i nie można go zastąpić podpisem elektronicznym, a nie wynika to z żadnych ustaw, w tym przede wszystkim z ustawy o podpisie elektronicznym – stwierdza Andrzej Ruciński.
Projektowane rozporządzenie unijne wprowadza, poza pieczęcią elektroniczną, także inne nowe definicje i pojęcia, m.in. takie jak identyfikacja elektroniczna, system identyfikacji elektronicznej, elektroniczny znacznik czasu, usługa przekazu elektronicznego, uwierzytelnianie witryn internetowych oraz definicję dokumentu elektronicznego. Np. usługa doręczenia elektronicznego to usługa, która umożliwi przesłanie danych drogą elektroniczną i zapewni dowody związane z posługiwaniem się przesyłanymi danymi, w tym dowód wysłania lub odbioru danych, oraz ma chronić przesłane dane przed ryzykiem utraty, kradzieży, uszkodzenia lub wszelkiego nieupoważnionego naruszenia.
Treść projektowanego rozporządzenia ma być ustalona ostatecznie do czerwca br. i być może wejdzie ono w życie już w przyszłym roku.
Czytaj także
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-02-19: Zasada 3R może ograniczyć liczbę elektroodpadów. Recykling nie rozwiąże wszystkich problemów
- 2025-01-24: MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2024-12-06: Szara strefa na rynku e-papierosów sięga 37,5 proc. Przez podwyżki cen więcej użytkowników może szukać nielegalnych źródeł
- 2024-09-04: Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają
- 2024-06-14: Elektroniczna karta szczepień ułatwiłaby życie pacjentom i pomogła egzekwować obowiązek szczepień. System jest gotowy na takie e-rozwiązanie
- 2024-04-10: Miliardowe wydatki operatorów na infrastrukturę telekomunikacyjną. Barierą inwestycyjną wciąż pozostają formalności
- 2023-12-01: W okresie okołoświątecznym Polacy generują duże ilości elektroodpadów. Połowa nie wie, że nie można ich wyrzucić do śmietnika
- 2023-09-12: ZUS coraz szybciej się cyfryzuje. Większość funkcji jest już dostępna nie tylko przez PUE, ale też aplikacje mobilne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.