Mówi: | Jaan Tallinn |
Funkcja: | programista, współtwórca Skype'a |
Współtwórca Skype'a odebrał pierwszą nagrodę CEED Institute
Estoński programista i przedsiębiorca Jaan Tallinn odebrał przyznaną po raz pierwszy nagrodę CEED Institute. Think-tank założony przez Jana Kulczyka postanowił wyróżniać w ten sposób osoby oraz instytucje, które odgrywają szczególnie ważną rolę w rozwoju oraz promocji innowacyjności regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Nagrodę wręczyli podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezydent Lech Wałęsa, Indrek Neivelt, przewodniczący rady nadzorczej Bank of Saint Petersburg i członek Rady Programowej CEED Institute oraz Jan Kulczyk, globalny przedsiębiorca i inicjator CEED Institute.
CEED Institute, think-tank, którego celem jest promocja osiągnięć i potencjału gospodarczego państw Europy Środkowej i Wschodniej, przyznał pierwszą w historii nagrodę za szczególne zasługi w promocji i rozwoju innowacyjności krajów tego regionu. Laureatami zostali estońscy współtwórcy programu Skype, założyciele Ambient Sound Investments: Jaan Tallinn, Priit Kasesalu oraz Ahti Heinla. W imieniu laureatów nagrodę odebrał Jaan Tallinn, twórca innowacyjnych technologii internetowych, które trwale zmieniły sposoby komunikacji w globalnym świecie.
– To pierwsza nagroda CEED Institute, nagroda dla wyjątkowych osób, którzy w tej części Europy stworzyli rzeczy niezwykłe i unikalne w skali globalnej. Czymś takim jest właśnie program Skype, który zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie komunikują się na całym świecie – powiedział, wręczając nagrodę, Jan Kulczyk, założyciel CEED Institute.
– Skype nie był nawet start-upem – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jaan Tallinn, współtwórca Skype’a. – Początkowo nie było nawet firmy, założyliśmy ją dopiero kilka miesięcy po starcie. Przed Skype’em mieliśmy z resztą inny udany projekt, program Kazaa. Jednak później kilka pomysłów nam nie wyszło. Kiedy jednak wystartowaliśmy ze Skype’em, to po 2-3 tygodniach stało się jasne, że to będzie coś znaczącego – dodaje.
Powstały w 2003 r. komunikator umożliwiający internautom rozmowy bez pośrednictwa centrali ma obecnie – wg szacunków samej firmy – 124 miliony użytkowników na całym świecie. W tworzeniu Skype’a od początku uczestniczył zespół międzynarodowy, złożony ze współpracowników z 5 krajów całego świata. Jednak to właśnie zespół Estończyków odegrał w tym projekcie kluczową rolę.
– W Estonii mamy powiedzenie, ze nasz kraj jest wielkości Manhatanu. Dlatego jeśli mamy produkt, to nie możemy go sprzedawać tylko na lokalnym rynku, szczególnie jeśli prowadzimy biznes związany z internetem – mówi Tallinn. – Jeśli działasz w biznesie, który w dużej mierze jest wirtualny, i do tego dysponujesz kanałami komunikacji, takimi jak Skype, to możesz stworzyć zespół międzynarodowy – dodaje.
Tallinn obecnie pracuje nad kolejnymi projektami technologicznymi, a jednym z jego celów jest także uświadamianie ludziom zagrożeń, związanych z niekontrolowanym rozwojem technologii.
Przyjmując nagrodę CEED Institute, Tallinn podkreślił, że stanowi ona dla niego dodatkową motywację do dalszej pracy na rzecz wspierania globalnej komunikacji między ludźmi.
Nagroda CEED Institute będzie corocznie przyznawana osobom i instytucjom, które swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju i promocji osiągnięć regionu Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając zasadę solidarności, gospodarki wolnorynkowej oraz innowacyjności i konkurencyjności regionu.
Wręczenie nagrody poprzedził panel dyskusyjny zorganizowany przez CEED Institute, którego tematem były migracje we współczesnej Europie. W debacie wzięli udział członkowie Rady Programowej i goście CEED Institute: prezydent Lech Wałęsa, Jan Kulczyk, Zdenek Bakala, wiceprezes i dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Indrek Neivelt, przewodniczący rady nadzorczej Bank of Saint Petersburg oraz Ldiamon, Björn Savén, prezes wykonawczy IK Investment Partners, William Lacy Swing, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, Arūnas Šikšta, dyrektor The Vilnius International University Business School oraz Pedro Videla – profesor Wydziału Ekonomii IESE Business School.
Uczestnicy debaty podkreślali między innymi, że we współczesnym świecie słowo migracje coraz częściej powinno być zastępowane przez określnie – mobilność. Era cyfrowa znacząco wpłynęła na otaczającą nas rzeczywistość, a nowoczesne technologie, takie jak np. Skype, zmieniły i ułatwiły sposób komunikacji między ludźmi, niezależnie od miejsca ich pobytu.
Powstały w 2010 r. CEED Institute to think-tank założony przez Jana Kulczyka. Ma on na celu promocję osiągnięć oraz potencjału gospodarczego krajów Europy Środkowej i Wschodniej i podniesienie konkurencyjności regionu. W tym celu instytut organizuje debaty, publikuje analizy ekonomiczne oraz raporty tematyczne. Ostatnio ogłoszony raport „Migracje w XXI wieku z perspektywy krajów Europy Środkowo-Wschodniej – szansa czy zagrożenie?” to szóste z kolei opracowanie CEED Institute prezentujące największe wyzwania stojące przed regionem Europy Środkowej i Wschodniej.
Czytaj także
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-11-25: Objawy menopauzy wpływają na efektywność w pracy. Kobiety wciąż wstydzą się o tym mówić
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
- 2024-10-02: Jan Błachowicz: Podczas wyprawy do Azji czasami byliśmy głodni. Próbowaliśmy jajka z płodem rozwiniętym w środku
- 2024-10-11: Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz: Poznaliśmy Filipiny od strony slumsów. Teraz inaczej patrzymy na nasze życie
- 2024-06-18: Jan Kozaczuk został kuratorem wystawy włoskiego artysty Marco Angeliniego. Nie zamierza jednak dla sztuki zrezygnować z aktorstwa
- 2024-05-14: Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać
- 2024-03-19: Jan Wieczorkowski: Ktoś, kto w internecie udostępnia pracę aktorów, zarabia na tym, a my nie. Tantiemy dla aktorów to kluczowa sprawa
- 2024-04-22: Jan Wieczorkowski: W ogóle nie mam wyczucia w kwestii kupowania prezentów. Sam kilka razy dostałem wody toaletowe, które po prostu do mnie nie pasowały
- 2024-03-25: Jan Wieczorkowski: Trema jest zawsze przed spektaklem. Kiedyś proponowałem innym aktorom medytację, ale każdy ma swoje sposoby
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.