Mówi: | Przemysław Kurczewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Emitel |
Prezes Emitela: rozbudowujemy infrastrukturę niezbędną do cyfryzacji telewizji
- Emitel przygotowuje się do agresywnej i aktywnej działalności rynkowej - mówi prezes spółki. Dlatego inwestycje w infrastrukturę dotyczą na razie rozbudowy sieci potrzebnej do emisji cyfrowej telewizji naziemnej. Budowa masztu planowana jest w okolicach Ostrołęki i w woj. podkarpackim pod Leżajskiem.
Emitel jest operatorem trzech multipleksów, czyli tzw. pakietów programowych naziemnej telewizji cyfrowej. Do końca maja multipleks pierwszy, na którym m.in. znajdują się kanały telewizji publicznej, ma być dostępny dla ponad 90 proc. populacji kraju
- W tej chwili przygotowujemy Emitela do bardziej agresywnej i aktywnej działalności rynkowej. Natomiast nie budujemy w tej chwili nic konkretnego z wyjątkiem inwestycji pod zakończenie procesu cyfryzacji telewizji naziemnej, czyli może pojawić się jeszcze jakiś maszt w najbliższym czasie. Taką mam nadzieję - mówi Przemysław Kurczewski, prezes zarządu spółki.
Emitel planuje wybudować ponad 140-metrową wieżę nadawczą w powiecie ostrołęckim. Spółka czeka na decyzję w sprawie pozwolenia na budowę. Przeciwni są na razie mieszkańcy gminy, którzy domagają się raportu o wpływie inwestycji na zdrowie i środowisko. Podobną inwestycję Emitel prowadzi pod Leżajskiem, w województwie podkarpackim.
Zgodnie z założeniami Emitela maszty będą budowane na potrzeby telewizji cyfrowej. W przyszłości, w razie potrzeby, mają być używane również do innych technologii bezprzewodowych.
- W tej chwili jesteśmy podwykonawcą dla operatorów komórkowych w zakresie udostępniania naszej infrastruktury dla zapewnienia zasięgu bezprzewodowych usług. W przypadku, gdy taki maszt jest stawiany, staje się natychmiast dostępny dla wszystkich operatorów, tak żeby zawiesili tam swój sprzęt aktywny i zapewniali usługę, np. dostępu do Internetu - wyjaśnia Przemysław Kurczewski.
Spółka posiada obecnie ponad 300 wież nadawczych, z których dostępny jest sygnał radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny. W przyszłości chce przejmować część infrastruktury należącej dziś do operatorów komórkowych. Pole do przejęć jest bardzo duże. Każdy operator posiada ok. 7 tys. masztów.
Czytaj także
- 2022-11-24: Stacja elektroenergetyczna [przebitki]
- 2018-03-27: Polskie firmy będą się rozwijać dzięki innowacjom. Potrzebne jednak większe wsparcie ze strony nauki
- 2014-10-21: Infrastruktura telekomunikacyjna potrzebuje poważnej rozbudowy
- 2012-09-19: Emitel: warunki przetargu na 1800 MHz nie są dla nas łatwe
- 2012-03-28: A.Kuriański: rozwój sieci przy współpracy z Polkomtelem
- 2012-03-16: Multipleks 1 prawie w całej Polsce jeszcze przed Euro
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.