Mówi: | Małgorzata Olszewska |
Funkcja: | Wiceminister Administracji i Cyfryzacji |
Światłowody w każdym nowym domu. Przepisy czekają na akceptację KE
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opracowało rozwiązania prawne, które zagwarantują, że każdy nowo wybudowany budynek będzie posiadał dostęp do szerokopasmowego internetu. Przedstawiciele resortu zapewniają, że nie zwiększy to znacząco kosztów budowy bloków mieszkalnych. Przepisy są teraz oceniane przez Komisję Europejską.
Proponowane w rozporządzeniu rozwiązanie ma w znacznym stopniu ułatwić dostęp do sieci.
– Opracowaliśmy zmiany dotyczące tego, że każdy budynek wielorodzinny w kraju powinien już na etapie budowy być wyposażony w instalację światłowodową, w infrastrukturę telekomunikacyjną w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji.
W ten sposób każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do internetu, będzie mieć opcję skorzystania z sieci światłowodów. Dotychczas takich regulacji w prawie nie było.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewnia, że opracowanie nowych przepisów poprzedzono analizą finansową skutków ich wprowadzenia. Należało bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy doprowadzenie do każdego z nowo budowanych mieszkań dodatkowych łączy telekomunikacyjnych nie wpłynie znacząco na wzrost ich cen.
– Okazuje się, że te koszty wcale nie są wysokie w porównaniu z kosztami, które ponoszą w tej chwili ci, którzy budują takie budynki – zauważa Małgorzata Olszewska.
Wiceminister administracji i cyfryzacji ma nadzieję, że nowe prawo w niedługim czasie po wprowadzeniu, przełoży się na realną liczbę osób, korzystających na co dzień z zasobów sieci.
– My na to patrzymy z perspektywy celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, która sama w sobie jest odpowiedzią na to, co się dzieje na świecie, na to, jak rozwijają się inne kraje, np. Stany Zjednoczone, Korea czy Japonia, gdzie dostęp do internetu jest na znacznie wyższym poziomie aniżeli w niektórych krajach Europy – dodaje.
Agenda Cyfrowa zakłada, że w przyszłym roku każdy obywatel UE będzie mieć dostęp do internetu. Do 2020 roku musi to być dostęp o prędkości co najmniej 30 Mbps, przy czym w przypadku co najmniej połowy gospodarstw domowych ma to być powyżej 100 Mbps.
– Drugą bardzo ważną rzeczą, którą też staramy się podkreślać, jest to, żeby budować w ludziach potrzebę korzystania z internetu – tłumaczy Małgorzata Olszewska.
Internet staje się dziś podstawowym narzędziem w pracy, ale i w życiu codziennym. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników, rozwija się również sieć.
– To też niesie za sobą wymierne korzyści – nie tylko społeczne, bo budujemy społeczeństwo wiedzy – ale też gospodarczo, bo dzięki temu może się rozwijać przedsiębiorczość z wieloma usługami, z którymi poprzez sieć możemy mieć do czynienia – dodaje Olszewska.
Decyzja, czy i kiedy nowe prawo, wprowadzające obowiązek instalowania sieci telekomunikacyjnych w każdym z mieszkań, wejdzie w życie, zależy teraz od Brukseli.
– Przepisy musieliśmy przekazać do Komisji Europejskiej do notyfikacji – mówi Małgorzata Olszewska. – Komisja bada, czy zachowaliśmy równe warunki dostępu wszystkich operatorów, nie tylko kablowych, ale też infrastrukturalnych i satelitarnych.
Czytaj także
- 2025-04-02: Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające
- 2025-02-26: Przez brak więzi z rodzicami dziecko szuka wsparcia w smartfonie. Psychiatrzy ostrzegają przed taką pułapką
- 2025-03-11: Nowe prawo ograniczy dostęp dzieci do niebezpiecznych treści w sieci. Obecnie większość nastolatków ma dostęp do pornografii czy hazardu
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2025-03-25: E-głosowanie jest odległą przyszłością. Wymaga wzmocnienia zaufania społecznego i wysokiego poziomu cyberzabezpieczeń
- 2024-12-17: Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.