Mówi: | Małgorzata Olszewska |
Funkcja: | Wiceminister Administracji i Cyfryzacji |
Światłowody w każdym nowym domu. Przepisy czekają na akceptację KE
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opracowało rozwiązania prawne, które zagwarantują, że każdy nowo wybudowany budynek będzie posiadał dostęp do szerokopasmowego internetu. Przedstawiciele resortu zapewniają, że nie zwiększy to znacząco kosztów budowy bloków mieszkalnych. Przepisy są teraz oceniane przez Komisję Europejską.
Proponowane w rozporządzeniu rozwiązanie ma w znacznym stopniu ułatwić dostęp do sieci.
– Opracowaliśmy zmiany dotyczące tego, że każdy budynek wielorodzinny w kraju powinien już na etapie budowy być wyposażony w instalację światłowodową, w infrastrukturę telekomunikacyjną w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji.
W ten sposób każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do internetu, będzie mieć opcję skorzystania z sieci światłowodów. Dotychczas takich regulacji w prawie nie było.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewnia, że opracowanie nowych przepisów poprzedzono analizą finansową skutków ich wprowadzenia. Należało bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy doprowadzenie do każdego z nowo budowanych mieszkań dodatkowych łączy telekomunikacyjnych nie wpłynie znacząco na wzrost ich cen.
– Okazuje się, że te koszty wcale nie są wysokie w porównaniu z kosztami, które ponoszą w tej chwili ci, którzy budują takie budynki – zauważa Małgorzata Olszewska.
Wiceminister administracji i cyfryzacji ma nadzieję, że nowe prawo w niedługim czasie po wprowadzeniu, przełoży się na realną liczbę osób, korzystających na co dzień z zasobów sieci.
– My na to patrzymy z perspektywy celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, która sama w sobie jest odpowiedzią na to, co się dzieje na świecie, na to, jak rozwijają się inne kraje, np. Stany Zjednoczone, Korea czy Japonia, gdzie dostęp do internetu jest na znacznie wyższym poziomie aniżeli w niektórych krajach Europy – dodaje.
Agenda Cyfrowa zakłada, że w przyszłym roku każdy obywatel UE będzie mieć dostęp do internetu. Do 2020 roku musi to być dostęp o prędkości co najmniej 30 Mbps, przy czym w przypadku co najmniej połowy gospodarstw domowych ma to być powyżej 100 Mbps.
– Drugą bardzo ważną rzeczą, którą też staramy się podkreślać, jest to, żeby budować w ludziach potrzebę korzystania z internetu – tłumaczy Małgorzata Olszewska.
Internet staje się dziś podstawowym narzędziem w pracy, ale i w życiu codziennym. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników, rozwija się również sieć.
– To też niesie za sobą wymierne korzyści – nie tylko społeczne, bo budujemy społeczeństwo wiedzy – ale też gospodarczo, bo dzięki temu może się rozwijać przedsiębiorczość z wieloma usługami, z którymi poprzez sieć możemy mieć do czynienia – dodaje Olszewska.
Decyzja, czy i kiedy nowe prawo, wprowadzające obowiązek instalowania sieci telekomunikacyjnych w każdym z mieszkań, wejdzie w życie, zależy teraz od Brukseli.
– Przepisy musieliśmy przekazać do Komisji Europejskiej do notyfikacji – mówi Małgorzata Olszewska. – Komisja bada, czy zachowaliśmy równe warunki dostępu wszystkich operatorów, nie tylko kablowych, ale też infrastrukturalnych i satelitarnych.
Czytaj także
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2024-12-17: Polscy badacze pracują nad kwantowym przetwarzaniem sygnału. To rozwiązanie pomoże zapewnić superbezpieczną łączność
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
- 2024-06-27: Rośnie skala wykorzystywania seksualnego dzieci przez internet. Ofiarami padają nawet kilkulatkowie
- 2024-07-23: Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-05-15: Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.