Mówi: | Klaudyna Mortka |
Funkcja: | specjalista ds. PR |
Firma: | Wakacje.pl |
Teraz jest dobry moment na zaplanowanie majówki. W kwietniu wybór będzie mniejszy, a ceny wyższe
W tym roku kalendarz jest wyjątkowo niekorzystny – popularna wśród Polaków majówka będzie trwała tylko trzy dni. Mimo to nie brakuje chętnych na wyjazd w tym terminie. Obecnie w biurach podróży trwa jeszcze przedsprzedaż i promocje. Najczęściej wybieranym kierunkiem jest Grecja.
– Jeszcze do końca marca trwa w biurach podróży okres przedsprzedaży, co oznacza, że możemy kupić wyjazd na majówkę w niższej cenie. Możemy także pytać o bezpłatne gwarancje niezmienności ceny, wycieczki fakultatywne, vouchery gratis czy inne dodatkowe bonusy. Niezmienność ceny oznacza, że nie zapłacimy więcej, jeżeli zmienią się np. kursy walut czy opłaty lotniskowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Klaudyna Mortka, specjalista ds. PR z serwisu Wakacje.pl.
Teraz też można ciągle jeszcze liczyć na większy wybór ofert. Chociaż niektóre kierunki z niektórych lotnisk regionalnych są już wyprzedane.
– Nie brakuje też takich turystów, którzy czekają na last minute, natomiast należy pamiętać, że last minute to już nie jest pełna oferta i może być tak, że jakiegoś miejsca w hotelu czy na jakimś kierunku już nie będzie. Dlatego warto kuć żelazo póki gorące i wakacje wybrać już teraz – mówi Klaudyna Mortka.
Mimo niekorzystnego kalendarza biura podróży liczą na spore zainteresowanie wyjazdami w tym czasie. Chętnych nie brakuje, bo w większości popularnych krajów sezon jeszcze się nie rozpoczął. Turystów przyciągają przede wszystkim wyjazdy zagraniczne do cieplejszych miejsc niż Polska. To m.in. Egipt, Turcja i Hiszpania.
– W tym roku atrakcyjnym i najczęściej wybieranym kierunkiem jest Grecja. Pojawiły się nowości, małe wyspy, gdzie możemy kameralnie odpocząć, m.in. Lindos czy Leros. Ta druga będzie na majówkę już dostępna dla turystów – podkreśla Mortka.
Wybór kierunku i miejsca wypoczynku zależy oczywiście od preferencji zainteresowanych. Ci, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, wybierają wycieczki objazdowe.
– Polecamy Grecję, Wyspy Kanaryjskie, Cypr, a także Maltę. To są kierunki, gdzie nie będzie upałów, dzięki czemu będziemy mogli sobie swobodnie wynająć samochód, rower i pozwiedzać – mówi przedstawicielka portalu Wakacje.pl. – Włochy i Francja to są kierunki, które przodują w wycieczkach objazdowych.
Z danych serwisu wynika, że najczęściej turyści podróżują we dwoje. Średnio płacą za kilkudniowy wyjazd około 5350 zł.
Czytaj także
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-09-24: Firmy dostosowują biura do nowych realiów na rynku pracy. Coraz częściej są miejscem spotkań i budowania relacji
- 2024-10-01: Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-09-18: Anna Głogowska: W samym środku lata wyjechałam na wakacje do Egiptu. Temperatura powietrza sięgała 43, a wody 38 stopni
- 2024-09-10: Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
- 2024-11-18: J. Jelonek i O. Kubiak: Po ślubie za granicą w świetle polskiego prawa dalej będziemy niewidoczni. Walczymy o traktowanie na równi z parami heteroseksualnymi
- 2024-08-09: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowuje się do nowych obowiązków związanych z ochroną sygnalistów. Ma czas do grudnia na wdrożenie procedur
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.