Mówi: | prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN |
ZUS i PAN łączą siły w pracach badawczo-naukowych. Chcą też wspólnie kształcić w zakresie ubezpieczeń społecznych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna współpracę z Polską Akademią Nauk. W ramach wspólnych działań mają szerzyć wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych i prowadzić prace naukowo-badawcze. PAN dysponuje ogromnym potencjałem naukowym, ZUS zaś umożliwia badaczom dostęp do bazy danych. To dobry przykład na to, w jaki sposób możemy się wymieniać kapitałem – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
– Zawarta umowa będzie polegać na wymianie dwustronnego kapitału, dorobku, jego uaktualnianiu i pomnażaniu. Polska Akademia Nauk dysponuje ogromnym potencjałem naukowym i badawczym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest instytucją stosującą prawo, ale ma dla badaczy bardzo dobrą ofertę, dostęp do bazy danych, doświadczenia z praktyki stosowania przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Umowa o współpracy w zakresie działalności naukowo-badawczej, doradczej i edukacyjnej została przez instytucje podpisana 5 września. Jej istotnym celem jest szerzenie wiedzy z zakresu zabezpieczenia społecznego, ponieważ – jak podkreśla prezes ZUS – wciąż jest ona niewystarczająca. Obie instytucje mają wpływ na kreowanie rzeczywistości, mogą postulować zmiany przepisów, dlatego ważne jest porozumienie i wzajemne wspieranie w zmianach społecznych.
– Pierwszy komponent to prace naukowo-badawcze, wykorzystanie naszej bazy danych i badań prowadzonych w Polskiej Akademii Nauk. Drugie zadanie, wpisane w kontekst naszych zadań ustawowych, to popularyzatorstwo szeroko rozumianej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Rozumiemy to nie tylko literalnie, lecz także poprzez wspólne organizowanie konferencji czy seminariów – podkreśla prof. Uścińska.
Obie instytucje zamierzają również organizować wspólne konferencje z zakresu polityki społecznej. Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN będzie przygotowywał analizy i ekspertyzy na rzecz ZUS-u. Zakład ma się zaś włączyć w prace komitetu, który przygotowuje rekomendacje dla prezesa PAN w przedmiocie przyznawania Medalu im. Wacława Szuberta za wybitne osiągnięcia w zakresie nauk o pracy i polityce społecznej. Jak podkreśla prezes Zakładu, to osoba o kluczowym znaczeniu dla polskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, związana również z ZUS.
– Umowa z PAN została zawarta na czas nieokreślony. Strony zawsze mogą uaktualnić, zmienić niektóre postanowienia w zależności od aktualnej sytuacji i potrzeb. To dobra perspektywa – ocenia prof. Gertruda Uścińska.
ZUS i PAN mają współdziałać na polu naukowo-badawczym. Kompleksowe postrzeganie ubezpieczeń społecznych determinuje prowadzenie badań naukowych z uwzględnieniem innych dyscyplin i perspektyw badawczych (socjologia rodziny, psychologia społeczna czy ekonomia behawioralna). Efektem współpracy obu instytucji będzie konkurs na najlepsze prace o charakterze naukowym, badawczym i podręcznikowym ze specjalności polityka społeczna, rynek pracy i zarządzanie zasobami ludzkimi.
– Polska Akademia Nauk da swój prestiż, powagę i niewątpliwą pozycję merytoryczną. Współpraca uczonych zarówno z PAN, jak i ZUS, to niewątpliwie korzyść dla obu stron – przekonuje prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.
Istotne jest nie tylko podejmowanie działań dla rozwoju nauki, lecz także tworzenie warunków, które będą stymulowały naukowe zaangażowanie w dyscypliny związane z polityką społeczną i rynkiem pracy.
– Każde studia na każdym z etapów, jeżeli będą na wysokim poziomie i będą dotyczyć spraw, które są później dostrzegane przez pracodawców, będą się na pewno cieszyły powodzeniem – przekonuje prof. Duszyński.
Przedstawiciele ZUS prowadzą już wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczą w konferencjach i seminariach. Organizowane są również szkolenia z zakresu ubezpieczeń społecznych dla wykładowców i pracowników administracji uczelni. Konkurs na najlepsze prace naukowe może również pomóc w uatrakcyjnieniu kierunków studiów związanych z ubezpieczeniem społecznym i przyciągnąć studentów.
– Studia muszą stać na bardzo wysokim poziomie, musimy wysyłać ludzi na staże zagraniczne, jednym słowem: uczynić je bardziej atrakcyjnymi i budować autorytet – zaznacza prezes PAN.
Duszyński przekonuje, że dzięki współpracy z ZUS i konkursowi prowadzonemu przez Komitet ZUS możliwe będzie ufundowanie nagrody prezesa PAN.
– Będziemy mogli premiować wybijających się licencjatów. To ważne, bo sięgniemy do kształcenia na poziomie licencjackim i będziemy promować te niezwykle ważną dziedzinę – ocenia prof. Jerzy Duszyński.
Czytaj także
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.