Mówi: | Maciej Grabowski |
Funkcja: | wiceminister finansów |
Ucieczka przed fiskusem za granicę coraz trudniejsza. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w prawie podatkowym
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które mają chronić interesy fiskusa przed skutkami unikania opodatkowania. Wiceminister Maciej Grabowski mówi, że nowe przepisy powinny uwzględniać także integrację w ramach UE oraz globalizację gospodarki po to, aby nie uszczuplać dochodów budżetu państwa.
Ordynacja podatkowa reguluje zasady ściągania podatków, reguły prowadzenia postępowania podatkowego, reguluje zasady wydawania interpretacji podatkowych oraz prawa i obowiązki podatnika i organów podatkowych.
Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówi Agencji Informacyjnej Newseria, że resort pracuje nad zmianami w prawie.
– Ordynacja podatkowa musi podążać za zmianami życia gospodarczego, za nową funkcją, którą administracja podatkowa powinna pełnić wobec podatników, także będziemy postulować zmiany we własnym zakresie, również po to, by chronić interesy fiskalne państwa – mówi wiceminister Grabowski.
Resort finansów planuje zmiany np. w zakresie wykonywania decyzji podatkowych.
– Uważamy, że z jednej strony trzeba wzmacniać zaufanie organów podatkowych do podatników i jest kilka zmian, które z pewnością były dobrze przyjęte przez podatników, choćby nieostateczność wykonania decyzji podatkowych, czyli podatnik, dopóki nie dostanie ostatecznej decyzji podatkowej, nie musi płacić podatków – podkreśla wiceminister.
Ministerstwo Finansów chce także zmian w Ordynacji podatkowej w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Część tych kwestii jest obecnie regulowana w podpisanych przez Polskę umowach dotyczących podwójnego opodatkowania.
– Obserwujemy coraz bardziej agresywne metody planowania podatkowego, w szczególności poza granice kraju. Ordynacja podatkowa powinna uwzględniać zwiększoną integrację w ramach UE i globalizacji gospodarki tak, żeby interesy fiskusa były chronione – uważa Maciej Grabowski.
Chodzi tu o przepisy, które włączyłyby do Ordynacji podatkowej kwestie związane z wymianą informacji podatkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.
Wiceminister Grabowski uważa, że część tych zmian należy wprowadzić szybko, w formie nowelizacji obecnej Ordynacji podatkowej, bo postulowane prace nad zmianą całej ordynacji będą trwać bardzo długo.
– Prace Komisji Kodyfikacyjnej nad zmianą całej Ordynacji podatkowej trwałyby kilka lat. Jeżeli celem takiej komisji byłoby napisane nowej Ordynacji podatkowej zupełnie od początku, to myślę, że łącznie z procesem legislacyjnym trzeba by to liczyć w latach, a nie w miesiącach. Natomiast trzeba jeszcze raz przeanalizować sytuację, którą mamy w tej chwili, zobaczyć, w jakich kierunkach takie prace mogłyby pójść i co już teraz należy zmienić – argumentuje wiceminister finansów.
Maciej Grabowski uważa, że prace Komisji Kodyfikacyjnej mają także zalety. – Na pewno prace komisji nie podlegają bieżącym sprawom, bieżącym naciskom politycznym, czy też konieczności załatwiania spraw bieżących i można tam w spokoju pracować nad lepszym aktem prawnym.
Czytaj także
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-04-30: W Centralnym Rejestrze Umów znajdą się wydatki publiczne powyżej 10 tys. zł. Z powodu tak wysokiego progu wiele umów pozostanie niejawnych
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.