Mówi: | Marcin Sypniewski |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja |
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
– Teoretycznie celem rozporządzenia jest regulowanie i obrona obywateli, natomiast moim zdaniem każda próba ingerencji w rynek kryptowalut, który przecież cechuje się niezależnością od rządów i organizacji, może go trochę zniekształcać. Jestem przeciwny ingerencjom w kryptowaluty. Uważam, że ta regulacja jest niepotrzebna – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Marcin Sypniewski, europoseł z Konfederacji.
Co do zasady MiCA ma na celu ochronę inwestorów przy jednoczesnym wspieraniu innowacji w przestrzeni aktywów cyfrowych. Ramy obejmują kryptoaktywa, które nie są chronione i regulowane przez istniejące europejskie prawa i regulacje. Regulacjom podlegają takie aktywa jak tokeny użytkowe czy kryptoaktywa powiązane z walutami fiducjarnymi. Przepisy wprowadzają krytyczne wymagania (np. te dotyczące autoryzacji i licencji oraz zasady przeciwdziałania nadużyciom na rynku) dla dostawców usług kryptoaktywów, w tym giełd i platform kryptopochodnych.
– Jeżeli chodzi o standardy globalne dotyczące kryptowalut, to nie widzę potrzeby czegoś takiego, bo jest to system niezależny. Jego główną zaletą jest przede wszystkim to, że jest odporny na wstrząsy, bo jest niezależny od rządów, banków i nie ma tutaj ingerencji, nie ma możliwości dodruku pieniądza, tak jak mamy przy pieniądzu tradycyjnym. Dlatego uważam, że każda ingerencja może być szkodliwa – ocenia europoseł z Konfederacji.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o kryptowalutach, zgodnie z którym polityka rządu ma promować możliwości inwestowania w cyfrowe aktywa, jednocześnie wskazuje na sprzeciw wobec wprowadzenia cyfrowego dolara i powołuje grupę roboczą ds. kryptowalut. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Trump deklarował, że chce uczynić Stany Zjednoczone kryptostolicą świata. Eksperci oceniają, że jego polityka może zostawić europejski rynek w tyle. Od czasu wyboru Trumpa wartość bitcoina stale rośnie, z ok. 70 tys. dol. na początku listopada 2024 roku do ponad 100 tys. dol. w styczniu br.
– Donald Trump rzeczywiście pokazuje, że stawia na kryptowaluty i uważam, że Europa też powinna postawić na kryptowaluty. Pojawiają się głosy, że powinniśmy budować swój własny niezależny system. Tylko to tak nie działa, przecież nie ma takiej opcji, żeby Unia Europejska nagle postanowiła stworzyć własne kryptowaluty, bo one cechują się niezależnością od rządów i banków, czyli nie ma takiej możliwości, żeby politycy odgórnie stworzyli konkurencję dla bitcoina. To pomysł, który nie ma szans powodzenia i uważam, że podobnie jak Trump, tak samo Unia powinna nie ingerować w rynek kryptowalut, ale rzeczywiście umożliwiać jego rozwój – podkreśla Marcin Sypniewski.
Jak wynika z „Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024”, w kryptowaluty lokuje kapitał 22 proc. inwestorów. Jednocześnie, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Popularność kryptowalut w Polsce” z 2023 roku, co piąty korzystający z kryptowalut padł ofiarą oszustwa, a 8 proc. badanych deklaruje, że zna osobiście kogoś, kto wykorzystywał kryptowaluty do nielegalnych transakcji. Dlatego też niemal 61 proc. Polaków jest zdania, że rząd powinien się zająć uporządkowaniem kwestii kryptowalut, żeby inwestowanie w nie było bezpieczniejsze – wynika z raportu UCE Research i Ari10 z 2024 roku.
– To, co jest podnoszone w dyskusjach, to wykorzystywanie kryptowalut do różnych działań przestępczych czy też potrzeba ochrony obywateli. Wydaje mi się, że trzeba by raczej skuteczniej działać, jeżeli chodzi o egzekucję praw obywateli, a nie grzebać przy kryptowalutach. Jestem przeciwny tego typu ingerencjom, bo jest to system, który doskonale się rozwija bez pomocy rządu – przekonuje europoseł z Konfederacji.
O potrzebie wprowadzenia globalnych standardów na rynku kryptowalut europarlamentarzyści dyskutowali podczas styczniowej sesji plenarnej.
Czytaj także
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-04-02: Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
- 2025-03-20: Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów. Walka z wylesianiem i degradacją lasów jest koniecznością
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.