Mówi: | Michał Szczerba |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska |
Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
– Ograniczenie nadmiernej biurokracji może pomóc w budowie bezpieczeństwa Europy – ocenia europoseł PO Michał Szczerba. Jasne przepisy pozwoliłyby zwiększyć rolę partnerstwa publiczno-prywatnego, m.in. w zakresie produkcji amunicji. Pierwszym kluczowym zadaniem jest przegląd wszystkich aktów prawnych i wyeliminowanie tych, które hamują możliwości szybkiego działania w nadzwyczajnych sytuacjach.
–– To sprawy połączone – z jednej strony bezpieczeństwo, z drugiej strony konkurencyjność, a jak konkurencyjność, to odbiurokratyzowanie gospodarki. Pierwszy krok zrobiła Polska, powołując zespół do spraw deregulacji, na którego czele stanął Rafał Brzoska. To pokazuje, że jest jasne połączenie między kwestią zwiększania produkcji chociażby amunicji a otwartością na sektor prywatny. Partnerstwa publiczno-prywatne nie mogą wciąż być tylko hasłem, muszą stać się rzeczywistością. Jednym z celów jest stworzenie takich przepisów, które pozwalałyby na bardzo szybkie działania – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Michał Szczerba, europoseł Platformy Obywatelskiej.
W lutym premier Donald Tusk zaproponował, żeby sami przedsiębiorcy opracowali zbiór propozycji deregulacji polskiej gospodarki. Zespołem kieruje założyciel InPostu Rafał Brzoska, a na uruchomionej stronie internetowej obywatele i przedsiębiorcy zgłosili ponad 13 tys. różnych spraw. Dotyczą one m.in. uproszczenia podatków, opieki zdrowotnej, ale też bezpieczeństwa i obronności oraz deregulacji przepisów unijnych. Podczas spotkania z przedstawicielami społecznego zespołu ds. deregulacji 23 marca br. premier poinformował, że do rządu trafiło już 111 propozycji dotyczących deregulacji w Polsce, a 90 proc. dotychczas przeanalizowanych rozwiązań strony społecznej jest realizowanych lub trwa dialog nad możliwością ich wprowadzenia. Rząd chce, by pierwsze efekty były odczuwalne już w maju.
– Również my na poziomie Parlamentu Europejskiego jesteśmy otwarci, żeby dokonać takiego przeglądu. Jeżeli polscy przedsiębiorcy zauważą bariery w prawie europejskim, które uniemożliwiają im współpracę, chociażby w sektorze przemysłu obronnego, jesteśmy gotowi takie zmiany zainicjować – zapowiada Michał Szczerba.
Komisja Europejska już zapowiedziała, że uprości prawo tak, aby obniżyć koszty działania przedsiębiorstw. W czerwcu br. mają zostać podjęte decyzje, które zredukują koszty dla małych i średnich przedsiębiorstw o 30 proc. Taki jest też cel pierwszego pakietu propozycji, tzw. Omnibus 1 – zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla firm o co najmniej 25 proc., a w przypadku MŚP – o 35 proc. Nowe prawodawstwo ma być prostsze, łatwiejsze do zrozumienia i wdrożenia.
Do końca mandatu obecnej Komisji prace mają się skoncentrować na wprowadzeniu 11 kluczowych propozycji, których celem jest ograniczenie biurokracji i uproszczenie przepisów, a planowane kontrole mają zidentyfikować możliwości uproszczenia i obniżenia kosztów działalności. Premier Donald Tusk poinformował, że KE zdecydowała się już na wycofanie 40 aktów prawnych.
– W sytuacjach nadzwyczajnych, a przecież taką sytuację mamy w tej chwili w Europie, można powiedzieć, że to jest stan przedwojenny, bo przecież agresor, który zaatakował Ukrainę, nie powiedział ostatniego słowa, potrzebujemy takich regulacji, które pozwalałyby bardzo szybko, chociażby sektorowi prywatnemu, wejść we współpracę z przemysłem obronnym, bardzo często kontrolowanym przez państwo, żeby produkować więcej, żeby było więcej amunicji, żeby można było się uzbroić po zęby – zapowiada europoseł KO.
Raport Draghiego zwrócił uwagę na połączenie słabości strukturalnych wpływających na konkurencyjność europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego (EDTIB), a także rozdrobnienie, niewystarczające inwestycje publiczne w obronność i ograniczony dostęp do finansowania jako przeszkody dla zwiększenia zdolności EDTIB. Unia Europejska w ramach planu ReArm Europe planuje przeznaczyć 800 mld euro na rozwój obronności w ciągu najbliższych czterech lat. Plany obejmują także pożyczki w wysokości 150 mld euro dla państw członkowskich na zakup nowoczesnego uzbrojenia oraz rozwój infrastruktury wojskowej.
– – Jest bardzo duże połączenie między tym, żeby rządy krajowe i instytucje europejskie posiadały wystarczające środki chociażby na stymulowanie zakupów, na konkretne działania w obszarze przemysłu zbrojeniowego, a tym, w jakim stanie jest gospodarka. Oczywiście problemem stają się wojny celne i zapowiadane przez Trumpa 25-proc. cła. Musimy mieć na to adekwatną odpowiedź, ale równocześnie musimy wykreować nowe możliwości wzrostu gospodarczego poprzez ułatwienia i deregulacje – przekonuje Michał Szczerba.
Czytaj także
- 2025-04-30: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-05-02: Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej dezinformacji. Polacy nie umieją jeszcze jej rozpoznawać
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.