Mówi: | Ałtaj Abibułłajew |
Funkcja: | Ambasador Republiki Kazachstanu |
W czerwcu rozpocznie się EXPO w Kazachstanie. Polska będzie promować krajową gospodarkę poprzez energetykę
Za niecałe pół roku rozpocznie się Wystawa Światowa EXPO 2017, której tegorocznym gospodarzem jest Kazachstan. W wydarzeniu weźmie udział ponad setka państw i organizacji, a niektóre z nich już rozpoczęły budowę narodowych pawilonów. Nie zabraknie również polskiej ekspozycji, która ma promować krajową gospodarkę poprzez energetykę, wpisując się w temat przewodni wystawy „Energia przyszłości”.
– Wystawa EXPO 2017, która odbędzie się w Astanie, ma olbrzymie znaczenie. To wielki krok w rozwoju innowacji i modernizacji całej gospodarki. Już teraz swój udział w wystawie oficjalnie potwierdziło 112 państw. Pawilony są już w końcowej fazie budowy, a niektóre państwa rozpoczęły już rozbudowę swoich narodowych obiektów – mówi agencji Newseria Biznes Ałtaj Abibułłajew, ambasador Republiki Kazachstanu.
Wystawa Światowa EXPO 2017, która odbędzie się w stolicy Kazachstanu, Astanie, rozpocznie się 10 czerwca i potrwa równo trzy miesiące, do 10 września br. Organizatorzy szacują, że w tym czasie odwiedzi ją około 5 mln gości nie tylko z Europy, lecz także z całego świata. Na przestrzeni wystawienniczej o powierzchni ponad 174 ha zaprezentuje się ponad sto państw i organizacji. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy jest „Energia przyszłości”, dlatego obok ekspozycji narodowych ma powstać również platforma najlepszych praktyk energetycznych.
– Kazachstan wybrał tematykę energii przyszłości i alternatywnych źródeł energii, takich jak wiatr, słońce i woda, mimo że pod względem tradycyjnych zasobów energetycznych jest to bardzo bogate państwo – mówi ambasador Ałtaj Abibułłajew.
Organizatorzy tegorocznej wystawy światowej wskazują, że energia ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Dlatego w dyskusjach w trakcie EXPO pojawią się zagadnienia dotyczące efektywności i bezpieczeństwa energetycznego, ograniczonych zasobów naturalnych, ale i ocieplenia klimatu oraz wykorzystania alternatywnych źródeł energii.
Polska podpisała umowę uczestnictwa w wystawie światowej już w maju ubiegłego roku. Na Komisarza Generalnego ds. EXPO 2017 rząd wyznaczył Andrzeja Stefańskiego, który pełni również funkcję dyrektora Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Polski pawilon ma zająć powierzchnię ok. 400 mkw., a jednym z celów ekspozycji będzie promowanie krajowej gospodarki poprzez energetykę i zaprezentowanie odkryć naukowych oraz technologii, które mają szansę stać się wizytówką polskiego sektora energetycznego. Obok multimedialnych instalacji planowany jest program gospodarczy dla polskich przedsiębiorców, w ramach którego organizatorzy zaplanowali konferencje i misje gospodarcze.
– Bardzo się cieszymy, że Polska weźmie udział w wystawie. Z mojej wiedzy wynika, że wiele polskich firm chce uczestniczyć w tegorocznym EXPO. Mamy nadzieję, że wezmą w nim udział również oficjalni, wysocy przedstawiciele Polski – mówi Ałtaj Abibułłajew.
Walne Zgromadzenie Biura Wystaw Światowych cztery lata temu przyznało organizację tegorocznego EXPO Kazachstanowi, który w głosowaniu dużą różnicą głosów pokonał belgijskie Liege. Tę kandydaturę poparła również Polska (wbrew zasadzie solidarności unijnej). Kazachstan uważany jest za najprężniej rozwijające się państwo regionu środkowoazjatyckiego. EXPO 2017 roku będzie pierwszą wystawą, której gospodarzem jest państwo byłego Związku Radzieckiego.
– EXPO to szansa na podwyższenie standardu i dywersyfikację struktury rozwoju gospodarki nie tylko Kazachstanu, lecz także całego regionu. Po raz pierwszy wystawa jest organizowana w tym regionie, w części posowieckiej – mówi ambasador Ałtaj Abibułłajew.
Jednym z celów uczestnictwa Polski w EXPO 2017 jest wzmocnienie kontaktów gospodarczych z Kazachstanem. Chodzi w szczególności o wspieranie polskich firm w poszukiwaniu nowych rynków zbytu i zwiększaniu wymiany handlowej, a także o wspieranie współpracy naukowej w takich obszarach, jak energetyka tradycyjna, czyste technologie węglowe, wychwytywanie, składowanie i utylizacja dwutlenku węgla, odnawialne źródła energii czy rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Polska chce także promować kandydaturę Łodzi do organizacji EXPO w 2022 roku.
Czytaj także
- 2023-03-29: Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej. Problem stanowią jednak przestarzałe sieci
- 2023-03-31: Kryzys energetyczny nie skończy się tej zimy. Już teraz warto się przygotować do przyszłego sezonu grzewczego
- 2023-03-24: Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca
- 2023-03-16: Rolnicy i rodziny wielodzietne muszą złożyć wniosek, żeby skorzystać z wyższych limitów zamrożenia cen prądu. Mają na to czas do 30 czerwca [DEPESZA]
- 2023-03-22: Kolej przesiada się na OZE. Prąd ma być produkowany na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych obok torów i obiektów kolejowych
- 2023-03-23: Koszty prądu i ogrzewania pod uważniejszą kontrolą Polaków. Wielu przyspieszyło inwestycje w wymianę źródeł ciepła
- 2023-03-08: Milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. PGE i ZE PAK powołają do tego celu wspólną spółkę
- 2023-03-09: PGE buduje specjalną sieć LTE dla energetyki. Usługi mają być uruchomione w maju 2024 roku
- 2023-03-14: Coraz większe zainteresowanie spółdzielniami energetycznymi wśród polskich samorządów. Dzięki temu mają dostęp do tańszej i zielonej energii
- 2023-03-06: Dostępna jest już baza ponad 3,1 tys. ofiar upamiętnionych tablicami Tchorka w Warszawie. Historycy pracują nad pełną listą ofiar nazistowskich zbrodni w stolicy
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii


Energetyka

Powstał pierwszy samowystarczalny energetycznie dom do indywidualnej konfiguracji. Ma solarny dach i fasadę
Uniwersalny dom, który można skonfigurować tak, żeby odpowiadał indywidualnym potrzebom, a przy tym nowoczesny, naszpikowany inteligentnymi rozwiązaniami i mieszczący się w budżecie przyjętym przez inwestora – taki budynek zaprojektował architekt Daniel Cieślik i jego pracownia ANTA Architekci. Dzięki dachowi fotowoltaicznemu, fasadzie lub carportowi budynek jest w pełni samowystarczalny energetycznie, co znacznie obniża koszty jego eksploatacji. – Dachy solarne są alternatywą nie tylko dla paneli fotowoltaicznych, ale dla dachów w ogóle. Takie zintegrowane rozwiązanie to jest po prostu kolejny krok w ewolucji fotowoltaiki – mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i prezes współpracującej przy projekcie firmy SunRoof.
Konsument

Ponad połowa Polaków spodziewa się droższej Wielkanocy niż rok temu. Deklarowane wydatki są ok. 10 proc. wyższe [DEPESZA]
W tym roku na Święta Wielkanocne Polacy zamierzają wydać średnio 600 zł – wynika z Barometru Providenta. To o 64 zł więcej niż rok temu. Zakładany przez nas wzrost wydatków i tak jest niższy niż inflacja produktów żywnościowych, która w lutym br. przekroczyła 20 proc. Niektóre produkty, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy, są nawet o 30 proc. droższe.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Finanse
Popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych ciągle rośnie. Mimo że inflacja przełożyła się również na wzrost cen takich polis

Prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym jest objęty już średnio co 10. Polak i co 4. aktywna zawodowa osoba. Prawie 11-proc. wzrost liczby takich polis na przestrzeni ostatniego roku pokazuje, że ich popularność ciągle rośnie, choć – w związku z galopującą inflacją – rosną również ich ceny. – W 2022 roku koszty prywatnych pakietów medycznych wzrosły średnio o 20–30 proc., w tym roku spodziewamy się kolejnych podwyżek rzędu nawet 40 proc. – mówi Marcin Rybarczyk z Compensy. Zgodnie z obecnym trendem firmy akceptują podwyżki nie szukając oszczędności w ograniczaniu swoim pracownikom zakresu ubezpieczenia. Co ciekawe, część pracodawców zastanawia się wręcz nad rozszerzeniem obowiązującego w ich firmie programu prywatnej opieki medycznej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.