Mówi: | Piotr Wojciechowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | WB Electronics SA |
WB Electronics czeka na kolejne programy w ramach modernizacji polskiej armii. Oferuje m.in. bezzałogowce oraz systemy dowodzenia i łączności
WB Electronics czeka na kolejne programy w ramach modernizacji polskiej armii. Jako lider Konsorcjum BS9, zrzeszającego czołowe polskie firmy i ośrodki badawczo-rozwojowe, spółka liczy przede wszystkim na zamówienia samolotów bezzałogowych. Firma wiąże duże nadzieje z rynkami zagranicznymi, m.in. Afryką Północną, Indiami, Malezją oraz Stanami Zjednoczonymi.
– Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione kolejne programy, czyli systemy bezzałogowe, w których jako lider polskiego Konsorcjum Systemów Bezzałogowych chcemy uczestniczyć w sposób pełny – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics, firmy dostarczającej rozwiązania z zakresu elektroniki i informatyki w technice wojskowej.
Należąca do WB Electronics firma Flytronic pracuje nad budową samolotu bezzałogowego pod roboczą nazwą Manta. Do utworzonego pod egidą WB Electronics polskiego konsorcjum budowy bojowych dronów należą m.in. Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, warszawski Instytut Lotnictwa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne oraz AM Technologies Polska.
Duże nadzieje na korzystne kontrakty WB Electronics wiąże także z planowanym przez MON zakupem nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności cyfrowej.
– Polskiej armii potrzebne są krajowe radiostacje, które dadzą pewność, że transmisja nie będzie zakłócana, a przekazywana przez nie informacja nie trafi do przeciwnika – mówi Wojciechowski. – To jest obecnie podstawowy element uzbrojenia, najważniejszy w działaniach bojowych.
Kolejnym obszarem możliwej współpracy w ramach modernizacji polskiej armii jest wyposażenie jej w tzw. efektory, czyli systemy, które będą skutecznie raziły przeciwnika. MON, jak informuje Wojciechowski, od pewnego czasu intensywnie inwestuje w systemy Krab, Rak czy też słynne Rosomaki, w wyposażeniu których w elektronikę firma z Ożarowa Mazowieckiego bierze udział. Firma obecnie jest też zaangażowana w inne prowadzone przez MON programy, takie jak Tytan (w konsorcjum z PCO), którego celem jest modernizacja wyposażenia indywidualnego żołnierzy czy modernizacja polskiej artylerii (we współpracy z Hutą Stalowa Wola).
– Tutaj także mamy ogromne doświadczenie – wskazuje Wojciechowski. – Polska ma obecnie całkowicie ucyfrowioną artylerię, którą kierują produkowane przez nas systemy pod nazwą Regina. To skuteczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i precyzyjne uderzenie we wroga oraz neutralizację. Innym, także w pełni cyfrowym i skutecznym systemem, jest Topaz, który obecnie służy w dwunastu brygadach zmechanizowanych i pancernych do kierowania ogniem artylerii naziemnej.
Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013–2020 na uzbrojenie ma zostać wydane łącznie 137 mld zł. Jak na kwietniowej konferencji „Dni Przemysłu 2014" stwierdził Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Lech Majewski w ramach tej kwoty 70 proc. (96 mld zł) pochłoną zakupy uzbrojenia w ramach realizacji priorytetowych programów operacyjnych. Pozostałe 30 proc. (41 mld zł) ma być wydane m.in. na wyposażenie indywidualne żołnierza, sprzęt inżynieryjny, obronę przed bronią masowego rażenia, pojazdy transportowe oraz zakup amunicji.
Firma z Ożarowa Mazowieckiego jest obecnie przedsiębiorstwem przede wszystkim eksportowym. W br. prawie 80 proc. przychodów pochodzić będzie ze sprzedaży zagranicznej.
– Nasze systemy używane są w wielu w krajach NATO, m.in. Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedaliśmy licencję systemu łączności o nazwie Fonet – mówi Piotr Wojciechowski. – Eksportujemy również do innych państw NATO, naszych bliskich sąsiadów: na Słowację, do Czech i na Węgry, jak również do innych krajów europejskich, na przykład do Szwecji.
WB Electronics chce rozwijać współpracę m.in. z krajami Dalekiego Wschodu.
– W tej chwili nasze kierunkowe rynki to Afryka Północna – tam mamy duże szanse na zaistnienie, oraz Daleki Wschód – w Indiach od wielu lat prowadzimy działania i sprzedajemy nasze produkty, a do Malezji już dostarczamy systemy łączności – wymienia prezes WB Electronics.
Czytaj także
- 2025-05-07: PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar
- 2025-05-15: Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”
- 2025-05-02: Zmiany w globalnej gospodarce będą wspierać reindustrializację. To szansa dla Śląska
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-02-27: Polskie produkty rolno-spożywcze za granicą drożeją. Eksporterzy tracą dotychczasowe przewagi kosztowe
- 2025-03-19: Rekordowy eksport polskiej żywności. Koszty produkcji będą jednak rosły z powodu zmieniających się norm wraz z wprowadzaniem Zielonego Ładu
- 2025-02-17: Cła Trumpa uderzają w Europę. UE zapowiada reakcję, ale wciąż nie wypracowała wspólnej strategii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.