Mówi: | Piotr Wojciechowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | WB Electronics SA |
WB Electronics czeka na kolejne programy w ramach modernizacji polskiej armii. Oferuje m.in. bezzałogowce oraz systemy dowodzenia i łączności
WB Electronics czeka na kolejne programy w ramach modernizacji polskiej armii. Jako lider Konsorcjum BS9, zrzeszającego czołowe polskie firmy i ośrodki badawczo-rozwojowe, spółka liczy przede wszystkim na zamówienia samolotów bezzałogowych. Firma wiąże duże nadzieje z rynkami zagranicznymi, m.in. Afryką Północną, Indiami, Malezją oraz Stanami Zjednoczonymi.
– Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione kolejne programy, czyli systemy bezzałogowe, w których jako lider polskiego Konsorcjum Systemów Bezzałogowych chcemy uczestniczyć w sposób pełny – mówi agencji Newseria Biznes Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics, firmy dostarczającej rozwiązania z zakresu elektroniki i informatyki w technice wojskowej.
Należąca do WB Electronics firma Flytronic pracuje nad budową samolotu bezzałogowego pod roboczą nazwą Manta. Do utworzonego pod egidą WB Electronics polskiego konsorcjum budowy bojowych dronów należą m.in. Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, warszawski Instytut Lotnictwa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne oraz AM Technologies Polska.
Duże nadzieje na korzystne kontrakty WB Electronics wiąże także z planowanym przez MON zakupem nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności cyfrowej.
– Polskiej armii potrzebne są krajowe radiostacje, które dadzą pewność, że transmisja nie będzie zakłócana, a przekazywana przez nie informacja nie trafi do przeciwnika – mówi Wojciechowski. – To jest obecnie podstawowy element uzbrojenia, najważniejszy w działaniach bojowych.
Kolejnym obszarem możliwej współpracy w ramach modernizacji polskiej armii jest wyposażenie jej w tzw. efektory, czyli systemy, które będą skutecznie raziły przeciwnika. MON, jak informuje Wojciechowski, od pewnego czasu intensywnie inwestuje w systemy Krab, Rak czy też słynne Rosomaki, w wyposażeniu których w elektronikę firma z Ożarowa Mazowieckiego bierze udział. Firma obecnie jest też zaangażowana w inne prowadzone przez MON programy, takie jak Tytan (w konsorcjum z PCO), którego celem jest modernizacja wyposażenia indywidualnego żołnierzy czy modernizacja polskiej artylerii (we współpracy z Hutą Stalowa Wola).
– Tutaj także mamy ogromne doświadczenie – wskazuje Wojciechowski. – Polska ma obecnie całkowicie ucyfrowioną artylerię, którą kierują produkowane przez nas systemy pod nazwą Regina. To skuteczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i precyzyjne uderzenie we wroga oraz neutralizację. Innym, także w pełni cyfrowym i skutecznym systemem, jest Topaz, który obecnie służy w dwunastu brygadach zmechanizowanych i pancernych do kierowania ogniem artylerii naziemnej.
Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013–2020 na uzbrojenie ma zostać wydane łącznie 137 mld zł. Jak na kwietniowej konferencji „Dni Przemysłu 2014" stwierdził Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Lech Majewski w ramach tej kwoty 70 proc. (96 mld zł) pochłoną zakupy uzbrojenia w ramach realizacji priorytetowych programów operacyjnych. Pozostałe 30 proc. (41 mld zł) ma być wydane m.in. na wyposażenie indywidualne żołnierza, sprzęt inżynieryjny, obronę przed bronią masowego rażenia, pojazdy transportowe oraz zakup amunicji.
Firma z Ożarowa Mazowieckiego jest obecnie przedsiębiorstwem przede wszystkim eksportowym. W br. prawie 80 proc. przychodów pochodzić będzie ze sprzedaży zagranicznej.
– Nasze systemy używane są w wielu w krajach NATO, m.in. Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedaliśmy licencję systemu łączności o nazwie Fonet – mówi Piotr Wojciechowski. – Eksportujemy również do innych państw NATO, naszych bliskich sąsiadów: na Słowację, do Czech i na Węgry, jak również do innych krajów europejskich, na przykład do Szwecji.
WB Electronics chce rozwijać współpracę m.in. z krajami Dalekiego Wschodu.
– W tej chwili nasze kierunkowe rynki to Afryka Północna – tam mamy duże szanse na zaistnienie, oraz Daleki Wschód – w Indiach od wielu lat prowadzimy działania i sprzedajemy nasze produkty, a do Malezji już dostarczamy systemy łączności – wymienia prezes WB Electronics.
Czytaj także
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-24: MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.