Mówi: | Piotr Pobratym |
Funkcja: | dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu |
Wrocławski szpital kliniczny przynosi zyski i skutecznie korzysta ze wsparcia dolnośląskich firm
Dzięki wsparciu finansowemu prywatnych firm, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu może szybciej inwestować w nowoczesne technologie niż gdyby realizował to w ramach własnych środków. A to pomaga sprawniej zarządzać placówką i ratuje chorym życie.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu został laureatem tegorocznej nagrody gospodarczej „Dolnośląski Gryf 2013”. Otrzymał ją za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz rozwoju Dolnego Śląska.
– Na pewno dobre prowadzenie szpitala dzisiaj to dobre zarządzanie i zdrowe finanse – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Pobratym, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. – Pracownicy naszego szpitala na tyle ciężko pracują, żeby nie generować strat.
Piotr Pobratym podkreśla, że szpital w dużej mierze zawdzięcza swój sukces innym firmom. Placówkę medyczną wpierają finansowo zarówno władze regionu, jak i lokalne firmy, które włączają się w poszczególne akcje społeczne.
– Generujemy zyski, natomiast bardzo ważne jest wsparcie rodzimego biznesu z Wrocławia. Dzięki firmom, które wykazują bardzo dużą aktywność społeczną i charytatywną, możemy inwestować w bardzo nowoczesne technologie. Te firmy wspierają nas w tych obszarach inwestycyjnych, które być może byśmy zrealizowali później. Tak że kupujemy czas, myślę że to dla pacjentów bardzo ważna rzecz. Bardzo się cieszymy, że dolnośląski biznes ma bardzo dużą wrażliwość w biznesie.
Wśród darczyńców dyrektor szpitala wymienia zarówno duże, znane spółki giełdowe z Dolnego Śląska, jak i małe firmy prywatne. Działalność społeczna dolnośląskiego biznesu nie ogranicza się jednak wyłącznie do darowizn pieniężnych na rzecz szpitala.
– Chociażby ostatnio KGHM, zakłady Budomeksu, które ofiarowały czy to zestawy do zabiegów histeroskopowych czy bardzo nowoczesne aparaty ultrasonograficzne. Takich firm jest bardzo dużo, nie sposób jest je tutaj wyliczyć.
Niektóre firmy świadczą też bezpośrednią pomoc na rzecz poszczególnych pacjentów.
– Ważną również rzeczą jest aktywność firm, jeżeli chodzi o indywidualną pomoc pacjentom w części w zakupach leków, które nie są refundowane przez płatnika publicznego w Polsce. To też trzeba zauważać, ta pomoc jest wtedy realizowana nie przesz fundusze szpitala, tylko bezpośrednio przez fundacje, natomiast my możemy tym pacjentom taką terapię wtedy zafundować lecząc ich o wiele bardziej skutecznie niż byłoby to możliwe w podstawowych warunkach.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu składa się z 36 oddziałów klinicznych, 23 klinik, kilkudziesięciu pracowni diagnostycznych i poradni specjalistycznych oraz bloku operacyjnego z 20 salami.
W ubiegłym roku na oddziały Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przyjęto ponad 54 tys. pacjentów. To jedna z nielicznych w Polsce placówek medycznych, która posiada nowoczesny system wydawania leków dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjentów oraz system bezpiecznej transfuzji krwi.
Konkurs Dolnośląski Gryf organizowany jest od 10 lat przez Zachodnią Izbę Gospodarczą przy współpracy ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Celem tej inicjatywy jest promowanie i nagradzanie firm, instytucji i osób za szczególny wkład w rozwój gospodarczy Dolnego Śląska.
Czytaj także
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.