Mówi: | Zbigniew Jakubas |
Funkcja: | inwestor, właściciel Grupy Kapitałowej Multico |
Z. Jakubas inwestorom giełdowym radzi czekać. Polską gospodarkę czeka trudny rok
Na spektakularne sukcesy gospodarki w przyszłym roku nie powinniśmy liczyć – twierdzi Zbigniew Jakubas, inwestor i właściciel Grupy Kapitałowej Multico. Jego zdaniem powodem do zadowolenia będzie już to, jeśli Polska odnotuje choćby minimalny wzrost gospodarczy. Radzi, by w czasie największej zawieruchy postawić na spokój i rozwagę, jeśli chodzi o decyzje inwestycyjne.
Polska gospodarka zwalnia, co jasno pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost PKB w III kwartale wyhamował do 1,4 proc., rośnie bezrobocie – w listopadzie wyniosło 12,9 proc. To wszystko przekłada się na spadek konsumpcji wewnętrznej oraz postawy przedsiębiorców, którzy przygotowując się na ciężki rok częściej decydują się na redukcję kosztów i zwolnienia.
– Przyszły rok zapowiada się jako rok trudniejszy od 2012. Widać, że na świecie sytuacja spowalnia. Polska gospodarka w ostatnim kwartale też ewidentnie dała znać, że spowalnia. Widać to było m.in. po wpływach z VAT i po inflacji, która mocno hamuje – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Zbigniew Jakubas.
Zdaniem Zbigniewa Jakubasa Polskę czeka bardzo ciężki rok, choć w jego prognozie brak miejsca na recesję.
– Mam nadzieję, że gospodarka polska wybroni się dodatnim współczynnikiem PKB. Jeżeli to będą okolice zera, to też powinniśmy być zadowoleni – mówi właściciel Grupy Kapitałowej Multico.
Jednym ze sposobów na pobudzenie gospodarki mogłoby być dalsze obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Po dwóch obniżkach, o 25 punktów bazowych każda, dziś stopa referencyjna wynosi 4,25 proc. Ekonomiści i przedsiębiorcy oczekują dalszych kroków Rady, bo niższa stopa oznacza tańsze kredyty i większy ruch w gospodarce.
– Mam nadzieję, że RPP bardzo odważnie wkroczy do akcji ratowania gospodarki, chociaż jej misją jest dbanie o inflację – uważa inwestor giełdowy. – Gdybym miał takie władztwo jak RPP, natychmiast doprowadziłbym do 3 proc. bazowej stopy i obserwował, co się będzie dalej działo. Jeżeli pierwszy kwartał będzie dalej spowalniał, to zrobiłbym jeszcze bardziej gwałtowne cięcie, do 2 proc. A gdyby się okazało, że inflacja zaczyna się pobudzać, wtedy podnosiłbym stopy – dodaje.
"Za wcześnie mówić o hossie"
W ciągu ostatniego kwartału najważniejsze indeksy na warszawskim parkiecie wzrosły o ponad 8 proc. W opinii Zbigniewa Jakubasa jest jednak za wcześnie, by ten trend wzrostowy nazwać hossą.
– Chyba że duże fundusze i inwestorzy zagraniczni zaczną uciekać od dolara i od euro, by wchodzić w złotego. Wtedy też zaczną kupować polskie walory na naszej giełdzie. I wtedy mamy szanse, by urosnąć może o kolejne 10-20 proc. dość szybko – prognozuje inwestor.
Dodaje, że najbliższy czas nie będzie najlepszy na decyzje inwestycyjne.
– Radzę obserwować to, co się dzieje, przeczekać. Kiedy wokół zanosi się na wichurę z ulewnym deszczem, to należy zamknąć się w domu i wyglądać przez okno, by zobaczyć, co z tego wszystkiego będzie. A wystawić głowę dopiero wtedy, kiedy wichura mija – mówi Zbigniew Jakubas. – Chyba, że są to firmy, o których wiemy dużo i wierzymy w ich rozwój, to wtedy można inwestować.
Jak podkreśla, rozważne i spokojne inwestowanie na giełdzie i tak może dać zarobić więcej niż bezpieczniejsze obligacje skarbowe.
– Obligacje polskie, które były emitowane jeszcze dwa lata temu na 6 proc. dają fajny zarobek, dlatego też szły jak ciepłe bułki. Inwestorzy zachodni zgłaszali każdorazowo zainteresowanie dużo większe niż podaż po stronie polskiego rządu. Natomiast teraz, kiedy obligacje są emitowane praktycznie na stopie zarobku 3 proc. z kawałkiem, to nie powiedziałbym, że to jest taki dobry biznes – ocenia.
"Trzeba będzie się nagimnastykować"
Zbigniew Jakubas przyznaje, że najbliższe lata będą czasem, kiedy "trzeba będzie mocno się nagimnastykować", by osiągnąć postępy w rozwoju firm. Choć zapewnia, że spółki z jego portfela radzą sobie dobrze. Zyski na giełdzie notuje zarówno Feroco (budowa i modernizacja linii kolejowych) i Newag (produkcja m.in. elektrycznych zespołów trakcyjnych i lokomotyw), jak i Mennica Polska.
– Po stronię Feroco, Newagu i ZNLE Gliwice mamy nowe portfolio bardzo ciekawych produktów. To sprawia, że patrzymy ufnie w przyszłość i przyszły rok powinien być jeszcze rokiem lepszym niż ten, który w tej chwili kończymy, ponieważ mamy podpisane kontrakty – wyjaśnia Jakubas.
Czytaj także
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-02-11: System opieki zdrowotnej w Strefie Gazy jest zdewastowany. Ponowne dostawy pomocy humanitarnej to kropla w morzu potrzeb
- 2025-04-24: Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.