Mówi: | Andrzej Dycha |
Funkcja: | wiceminister gospodarki |
Po podpisaniu umowy o wolnym handlu między UE i Stanami Zjednoczonymi szansa na tańszy gaz
Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi to szansa na tańszy gaz dla Polski. Zniesienie barier umożliwi import gazu, który za Atlantykiem jest tańszy nawet 4-5-krotnie. Po bardzo szybkich negocjacjach pierwszy transport może trafić do Polski już pod koniec przyszłego roku.
– Myślę, że zdecydowanie umowa pomogłaby polskiej gospodarce. Tutaj chodzi o ceny gazu, które są średnio w UE 4-5-krotnie wyższe niż oferowane w USA. W przypadku niektórych branż, myślę tutaj o przemyśle chemicznym, ta różnica powoduje, że opłacalność inwestycji w USA jest większa niż w Unii i w Polsce – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki.
Komisja Europejska dostała 14 czerwca od państw członkowskich UE mandat do negocjacji Transatlantyckiego Paktu Handlu i Inwestycji. Formalne rozmowy ze stroną amerykańską ruszyły kilka dni później w trakcie szczytu G8. Druga tura rozmów ma odbyć się na początku października w Brukseli.
Podpisanie umowy będzie oznaczało zniesienie barier w handlu i inwestycjach pomiędzy dwoma największymi obszarami gospodarczymi świata, które łącznie tworzą 47 proc. światowej produkcji brutto. Polska jest zdecydowanym zwolennikiem jak najszybszego zawarcia umowy.
Andrzej Dycha przewiduje, że rozmowy będą toczyły się w tempie ekspresowym. Zwykle tego typu negocjacje zajmują 2-3 lata, a rozmowy z Indiami ze względu na ich szeroki zakres, trwają już od 5 lat.
– To oznacza w realiach negocjacyjnych, że może skończą się one z końcem przyszłego roku. Myślę, że dwa lata to bardzo ambitny czas – zaznacza Dycha.
Zakończenie negocjacji pod koniec 2014 r. zbiegłoby się w czasie z uruchomieniem terminalu gazu płynnego LNG w Świnoujściu. Pierwotnie miał on rozpocząć działalność w połowie przyszłego roku, ale z uwagi na opóźnienia najprawdopodobniej nastąpi to do końca 2014 r.
– Myślę, że po usunięciu barier w eksporcie gazu, przy dobrej woli partnerów handlowych, pierwszy transport amerykańskiego gazu do Polski może się zbiec z oddaniem do użytku terminalu w Świnoujściu – przewiduje Dycha.
Czytaj także
- 2025-01-20: Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
- 2025-01-13: Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2025-01-10: Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-12-05: Walka z globalnym wylesianiem przesunięta o rok. Rozporządzenie UE prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero w grudniu 2025 roku
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.