Mówi: | prof. dr hab. Wiesław Bokajło |
Funkcja: | wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu |
Prof. Bokajło (WSB): Donald Trump jako prezydent będzie izolować USA na arenie międzynarodowej. To może oznaczać zwrot w stosunkach z UE
Ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych może oznaczać powrót do dziewiętnastowiecznej doktryny Monroe'a, czyli izolacjonizmu Stanów Zjednoczonych w polityce zagranicznej – uważa wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu prof. Wiesław Bokajło. Z kolei po triumfie Hilary Clinton można się spodziewać kontynuacji polityki międzynarodowej Baracka Obamy.
Kampania prezydencka w USA wchodzi w decydującą fazę. W drugi wtorek listopada poznamy nazwisko osoby, która przez kolejne cztery lata stanie na czele największego mocarstwa świata. W grze pozostały dwie postaci z dwóch biegunów amerykańskiej sceny politycznej.
– Ta kampania różni się zdecydowanie od poprzednich. W poprzednich mieliśmy jasne programy partyjne konserwatystów i demokratów. Teraz nie ma tak wyraźnego podziału – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prof. Wiesław Bokajło, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. – Jak wskazały prawybory, nie wszyscy konserwatyści głosowali na Trumpa. Jest on wybierany przez tę część elektoratu partii konserwatywnej, która w jakimś sensie jest zawiedziona dotychczasową polityką partii. Jego elektorat nie kieruje się racjonalnymi wyborami, tylko raczej emocjonalnymi, orientującymi się na określone autorytety.
Z kolei kandydatka demokratów Hillary Clinton odwołuje się do dwóch grup wyborców.
– Pierwsza grupa to ludzie związani z pewnymi grupami intelektualnymi, którzy orientują się na postęp i demokrację w Stanach Zjednoczonych. Druga grupa to ludzie, którym zależy na tym, co zaczął Barack Obama, czyli na programie socjalnym. Clinton zwraca się m.in. do grup etnicznych, Latynosów, także do ludzi biednych – mówi prof. Bokajło.
Jak podkreśla ekspert, w wypowiedziach Trumpa dotyczących polityki zagranicznej można się doszukać wielu sprzeczności. Prognozę co do ewentualnych kierunków w tym obszarze można jednak stworzyć w oparciu o analizę sztabu kandydata republikanów.
– W otoczeniu Trumpa jest ekspert od spraw polityki zagranicznej, Richard Haas, który prawdopodobnie będzie również sekretarzem stanu po jego wygranej. Wyraźnie sformułował on doktrynę izolacjonizmu Stanów Zjednoczonych, czyli powrót do XIX-wiecznej doktryny Monroe'a: Nie będziemy interweniować niepotrzebnie w żadnych krajach, naszym problemem są problemy wewnętrzne Ameryki – ocenia prof. Bokajło.
To może oznaczać chociażby zwrot w stosunkach z Unią Europejską, którą w świetle takiej doktryny Stany mogą postrzegać wręcz za konkurenta w globalnej gospodarce. Dlatego Stany Zjednoczone Trumpa będą popierać brexit i dezintegrację Unii.
W ocenie prof. Bokajło bardzo prawdopodobne w takimi scenariuszu jest także inne spojrzenie na NATO, które mogłoby zostać zrekonstruowane m.in. poprzez zmniejszenie zaangażowania finansowego USA. Sojusz – w świetle wypowiedzi ludzi z otoczenia Trumpa – nie powinien się angażować w operacje, które mogłyby zaszkodzić Waszyngtonowi.
– Gdyby wygrała Hillary Clinton, to mamy do czynienia z kontynuacją działań dotychczasowego prezydenta w zakresie polityki zagranicznej i wewnętrznej – podkreśla wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Problem jednak w tym, że kandydatka demokratów popełniła kilka błędów, którym nadwyrężyła zaufanie wyborców. To m.in. sprawa wykorzystywania w celach służbowych prywatnej skrzynki mailowej i prywatnego serwera w czasie, kiedy była sekretarzem stanu.
– Rysą na wizerunku jest także to, że zwracając się do tego swojego elektoratu, do ludzi, którzy pragną reform socjalnych, opieki zdrowotnej i poprawy swojej sytuacji, występuje w kostiumie za 12,5 tys. dol., a jej aktualna garderoba oceniana jest na około 470 tys. dol. To jest pewien dysonans, który przeszkadza rozwijać tę politykę Hillary Clinton – mówi ekspert.
Zaplanowane na 8 listopada 2016 roku wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wyłonią 45. prezydenta tego kraju. Zdaniem politologów i amerykanistów od ich wyniku może zależeć kierunek polityki USA obliczony nie tylko na jedną czy dwie kadencje, lecz także na całe dekady. Obecny prezydent Barack Obama kończy swoją drugą kadencję. Zgodnie z konstytucją nie może się już ubiegać o kolejną.
Czytaj także
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-08: Katarzyna Ankudowicz: Jestem zdruzgotana i przerażona, że Donald Trump został prezydentem. On przecież się chwali, że Putin to jego najlepszy kumpel
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.