Mówi: | Dr Ewa Fischer |
Funkcja: | ekspert |
Firma: | Ośrodek Studiów Wschodnich |
Rosja nie odrobiła lekcji po poprzednim kryzysie. Czeka ją trudny rok
Spadek popytu wewnętrznego i tempa wzrostu produkcji, a z drugiej strony wzrost inflacji i odpływ kapitału zagranicznego. Rosyjska gospodarka nadal spowalnia, zaś budżet na kolejne trzy lata jest budżetem stagnacji. Założono w nim zbyt optymistyczne dane, które już dziś należałoby skorygować.
– Bolączką Rosji, z którą sobie nie potrafi poradzić od lat, szczególnie od czasu kryzysu z 2008 roku jest odpływ kapitału. Świadczy to o obawach zarówno firm rosyjskich, jak i zagranicznych, co do przyszłości i atrakcyjności inwestowania w tę gospodarkę – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria dr Ewa Fischer, ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich.
To pogłębi spowolnienie gospodarcze Rosji i zmusi do skorygowania założeń budżetowych na 2013 rok. Rząd przyjął 3,7-procentowy wzrost PKB, deficyt na poziomie 0,8 proc. PKB oraz utrzymanie inflacji na poziomie 5,5 proc.
– Obniża się tempo wzrostu PKB, tempo wzrostu inwestycji i produkcji. Najgorsze wskaźniki są w sektorze rolnym. Wynika to między innymi z suszy, która dotknęła Rosję latem ubiegłego roku. Spowolnienie gospodarcze Rosji związane jest z zewnętrzną sytuacją w UE, która jest jej głównym partnerem handlowym i odbiorcą jej surowców energetycznych – informuje dr Ewa Fischer.
Sytuację pogarsza fakt, że Rosja nie wykorzystała okresu po kryzysie lat 2008-2009, żeby zmienić strukturę swojej gospodarki, czyli uniezależnić się od surowców energetycznych – ropy naftowej, gazu zmiennego. Ponad 80 proc. jej eksportu to surowce energetyczne i metale. W dalszym ciągu największy udział (46 proc. – 197 mld USD) w dochodach budżetowych będzie miał sektor naftowo-gazowy.
– Założono stopniowe zmniejszanie uzależnienia rosyjskiej gospodarki od surowców. Dochody tam dzielą się na naftowo-gazowe i pozostałe. W tym roku udział tych pierwszych ma spaść z 50 do 46 proc. dochodów rosyjskiego budżetu, czyli nadal każdy spadek ceny ropy naftowej czy gazu ziemnego o 1 dolara to są ogromne straty dla budżetu rosyjskiego – wyjaśnia ekspertka.
A ceny gazu ziemnego spadają. To wynik negatywnych dla Gazpromu zmian koniunktury na europejskim rynku (nadpodaż tego surowca i rosnąca konkurencja dostawców). Co więcej malejące tempo wzrostu w krajach UE, a także działania na rzecz liberalizacji rynku unijnego już wpłynęły na zmniejszenie zapotrzebowania na rosyjskie błękitne paliwo.
– Powinny więc wzrosnąć inne dochody. Ale skąd, skoro gospodarka spowalnia? Co prawda w budżecie założono wzrost podatków akcyzowych, które są nakładane na m.in. alkohol, papierosy, ale nie będzie to wystarczające – uważa Ewa Fischer.
Regiony zapłacą za obietnice
Jednocześnie priorytetem jest wypełnienie dekretów majowych prezydenta Władimira Putina. Dotyczą one przede wszystkim sfery socjalnej, podniesienia pensji lekarzom, nauczycielom, pracownikom społecznym. Prawie 30 proc. wydatków w tym roku przeznaczono na cele socjalne (132 mld USD, to nieznaczny wzrost w stosunku do minionego roku).
– Aby znaleźć na to pieniądze w budżecie rosyjskim, dokonano takiego manewru, że przerzucono koszty, których nie jest w stanie pokryć budżet federalny na budżety regionalne. Regiony już są zadłużone przed budżetem federalnym, muszą spłacać to zadłużenie i zaciągać nowe kredyty, żeby teraz zrealizować postanowienia dekretów Putina. Ale ich niezrealizowanie jest w ogóle niemożliwe – mówi ekspertka OSW.
Dodaje, że zadłużenie regionów od 2008 roku wzrosło prawie dwukrotnie, z czego 84 proc. stanowi ich dług wobec budżetu federalnego.
Jedyną pozycją, która odnotowuje znaczący wzrost wydatków (z 71 mld USD w roku 2013 do 103 mld USD w roku 2015), jest obrona. Łączne wydatki na obronę, bezpieczeństwo wewnętrzne i ochronę porządku prawnego w 2013 roku będą stanowiły 31 proc. (139 mld USD) wydatków budżetowych.
– Utrzymanie priorytetu sektora obronnego w wydatkach budżetowych wynika zapewne z oczekiwania, że będzie on lokomotywą rosyjskiej gospodarki. Nadzieje te wydają się mało uzasadnione, zwłaszcza w świetle doświadczeń ostatnich lat, kiedy środki przeznaczone na modernizację armii często wydawano nieefektywnie, a brak mechanizmów kontroli sprzyjał i sprzyja korupcji – informuje dr Ewa Fischer.
Jesienią ubiegłego roku Rada Federacji Rosyjskiej przyjęła ustawę o budżecie federalnym na rok 2013 i lata 2014–2015. Oparta ona została na koncepcji społeczno-ekonomicznego rozwoju federacji do 2020 roku przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego oraz na zaleceniach zawartych w dwunastu dekretach prezydenta Władimira Putina z 7 maja 2012 roku.
Czytaj także
- 2025-06-25: W rosyjskiej niewoli może przebywać kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Napięta sytuacja geopolityczna sprzyja Rosji
- 2025-06-06: Ze względu na różnice w cenach surowce wtórne przegrywają z pierwotnymi. To powoduje problemy branży recyklingowej
- 2025-05-12: Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2025-05-30: UE dąży do większej samodzielności w dostępie do surowców krytycznych. Częściowo pozyska je z recyklingu baterii
- 2025-03-14: S. Cichanouska: Białorusini żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich. Jednak nie poddają się mimo represji i brutalności reżimu
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-04-24: Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.