Mówi: | Marcin Sypniewski |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja |
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
– Teoretycznie celem rozporządzenia jest regulowanie i obrona obywateli, natomiast moim zdaniem każda próba ingerencji w rynek kryptowalut, który przecież cechuje się niezależnością od rządów i organizacji, może go trochę zniekształcać. Jestem przeciwny ingerencjom w kryptowaluty. Uważam, że ta regulacja jest niepotrzebna – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Marcin Sypniewski, europoseł z Konfederacji.
Co do zasady MiCA ma na celu ochronę inwestorów przy jednoczesnym wspieraniu innowacji w przestrzeni aktywów cyfrowych. Ramy obejmują kryptoaktywa, które nie są chronione i regulowane przez istniejące europejskie prawa i regulacje. Regulacjom podlegają takie aktywa jak tokeny użytkowe czy kryptoaktywa powiązane z walutami fiducjarnymi. Przepisy wprowadzają krytyczne wymagania (np. te dotyczące autoryzacji i licencji oraz zasady przeciwdziałania nadużyciom na rynku) dla dostawców usług kryptoaktywów, w tym giełd i platform kryptopochodnych.
– Jeżeli chodzi o standardy globalne dotyczące kryptowalut, to nie widzę potrzeby czegoś takiego, bo jest to system niezależny. Jego główną zaletą jest przede wszystkim to, że jest odporny na wstrząsy, bo jest niezależny od rządów, banków i nie ma tutaj ingerencji, nie ma możliwości dodruku pieniądza, tak jak mamy przy pieniądzu tradycyjnym. Dlatego uważam, że każda ingerencja może być szkodliwa – ocenia europoseł z Konfederacji.
Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie o kryptowalutach, zgodnie z którym polityka rządu ma promować możliwości inwestowania w cyfrowe aktywa, jednocześnie wskazuje na sprzeciw wobec wprowadzenia cyfrowego dolara i powołuje grupę roboczą ds. kryptowalut. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Trump deklarował, że chce uczynić Stany Zjednoczone kryptostolicą świata. Eksperci oceniają, że jego polityka może zostawić europejski rynek w tyle. Od czasu wyboru Trumpa wartość bitcoina stale rośnie, z ok. 70 tys. dol. na początku listopada 2024 roku do ponad 100 tys. dol. w styczniu br.
– Donald Trump rzeczywiście pokazuje, że stawia na kryptowaluty i uważam, że Europa też powinna postawić na kryptowaluty. Pojawiają się głosy, że powinniśmy budować swój własny niezależny system. Tylko to tak nie działa, przecież nie ma takiej opcji, żeby Unia Europejska nagle postanowiła stworzyć własne kryptowaluty, bo one cechują się niezależnością od rządów i banków, czyli nie ma takiej możliwości, żeby politycy odgórnie stworzyli konkurencję dla bitcoina. To pomysł, który nie ma szans powodzenia i uważam, że podobnie jak Trump, tak samo Unia powinna nie ingerować w rynek kryptowalut, ale rzeczywiście umożliwiać jego rozwój – podkreśla Marcin Sypniewski.
Jak wynika z „Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024”, w kryptowaluty lokuje kapitał 22 proc. inwestorów. Jednocześnie, jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Popularność kryptowalut w Polsce” z 2023 roku, co piąty korzystający z kryptowalut padł ofiarą oszustwa, a 8 proc. badanych deklaruje, że zna osobiście kogoś, kto wykorzystywał kryptowaluty do nielegalnych transakcji. Dlatego też niemal 61 proc. Polaków jest zdania, że rząd powinien się zająć uporządkowaniem kwestii kryptowalut, żeby inwestowanie w nie było bezpieczniejsze – wynika z raportu UCE Research i Ari10 z 2024 roku.
– To, co jest podnoszone w dyskusjach, to wykorzystywanie kryptowalut do różnych działań przestępczych czy też potrzeba ochrony obywateli. Wydaje mi się, że trzeba by raczej skuteczniej działać, jeżeli chodzi o egzekucję praw obywateli, a nie grzebać przy kryptowalutach. Jestem przeciwny tego typu ingerencjom, bo jest to system, który doskonale się rozwija bez pomocy rządu – przekonuje europoseł z Konfederacji.
O potrzebie wprowadzenia globalnych standardów na rynku kryptowalut europarlamentarzyści dyskutowali podczas styczniowej sesji plenarnej.
Czytaj także
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-06-03: Luka cyrkularności w Polsce wynosi 90 proc. Jesteśmy dopiero na początku drogi do obiegu zamkniętego
- 2025-05-19: 60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-06-03: Zaufanie do UE deklaruje 58 proc. Polaków. Większość Europejczyków postrzega ją jako stabilne miejsce na tle niespokojnego świata
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.