Mówi: | Dorota Rasała-Świtoń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Oleśnicy Bartosz Kaczmarek, Fundacja V4Sport Adam Radzki, członek zarządu, Benefit Systems |
Nowe technologie wspierają aktywność fizyczną dzieci w wieku szkolnym. Podczas ćwiczeń uczestniczą w multimedialnej grze
Polskie dzieci spędzają przed telewizorem średnio dwie godziny dziennie, a jeszcze więcej czasu poświęcają na aktywności przed komputerem i telefonem. Nowe technologie nie muszą jednak odciągać ich od sportu. Wręcz przeciwnie – mogą do niego zachęcać, co udowadnia program Aktywne Szkoły MultiSport. W pierwszej edycji programu bierze udział ponad 10 tys. uczniów dolnośląskich szkół podstawowych.
Brak aktywności fizycznej u dzieci może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak nadwaga i otyłość, wady postawy, zanik mięśni, upośledzenia działania układu odpornościowego, choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, a nawet depresja. Światowa Organizacja Zdrowia traktuje brak ruchu jako jedno z największych zagrożeń dla zdrowia obok palenia tytoniu. Tymczasem – według danych WHO – ponad 80 proc. dzieci na świecie nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie. W Polsce, jak pokazują badania NIK, co piąty uczeń szkoły podstawowej korzysta ze zwolnień z zajęć wychowania fizycznego.
– Młodzież unika aktywności fizycznej dlatego, że nie lubi się męczyć. Są leniwi, po co mają wykonywać wysiłek, jeżeli można spokojnie usiąść przy komputerze. Jest też obawa przed rywalizacją na lekcjach WF – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Rasała-Świtoń, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Oleśnicy.
– Sport nie jest już tak atrakcyjny, jak był kiedyś. Dzisiejsze nowe technologie sprawiają, że jest dużo więcej alternatyw spędzania wolnego czasu – dodaje Bartosz Kaczmarek z Fundacji V4Sport.
Od aktywności fizycznej odciągają najmłodszych Polaków przede wszystkim komputery – badania pokazują, że ponad 40 proc. uczniów szkół podstawowych spędza przed ekranem komputera od dwóch do czterech godzin dziennie. W rezultacie polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – zgodnie z raportem UNICEF w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce podwoił się odsetek maluchów z nadwagą. Według Instytutu Żywności i Żywienia już 23 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub jest otyłych.
– Przeciętna sprawność fizyczna trochę się rozkłada. U dzieci najmłodszych widać większą aktywność, ale im starsza młodzież, tym aktywność mniejsza – wolą raczej korzystać z komórek i komputerów. To jest niezadowalający stan dla nas, pedagogów szkoły – mówi Dorota Rasała-Świtoń.
Zachęcaniu polskich dzieci do uprawiania aktywności fizycznej mają służyć takie programy jak Aktywne Szkoły MultiSport, którego fundatorem jest firma Benefit Systems, a za którego realizację odpowiada wrocławska Fundacja V4Sport. W programie bierze udział ponad 10 tys. uczniów z trzydziestu sześciu szkół z województwa dolnośląskiego. W jego ramach w ciągu najbliższych kilku miesięcy odbędzie się międzyszkolny turniej, którego głównym punktem jest multimedialny test sprawności fizycznej oparty o standard EuroFit Test.
– Aktywne Szkoły MultiSport angażują przede wszystkim rodziców i nauczycieli WF, a także samorządy i wszystkie osoby związane z dziećmi, aby pomogły im w rozpoczęciu i zwiększaniu aktywności fizycznej. Sam program składa się z kilku kluczowych elementów, ale to, co najważniejsze, to aktywność i dobra zabawa, bo dzięki niej dzieci chętniej chcą się ruszać, pokonywać swoje lęki – mówi Adam Radzki, członek zarządu Benefit Systems.
Europejski Test Sprawności Fizycznej EuroFit to narzędzie stworzone do pomiaru poziomu sprawności fizycznej Europejczyków. Ideą przyświecającą twórcom testu było zaprojektowanie metody badania, która bez względu na miejsce i okoliczności da miarodajny, ustandaryzowany wynik, dający się łatwo zinterpretować i porównywać. W ramach akcji Aktywne Szkoły MultiSport uczniowie dolnośląskich szkół zmierzą się m.in. z leniwymi mocami Złego Zła, władcy Galaktyki Bezruchu, którego celem jest wprowadzenie bezruchu w całym wszechświecie. Wykonując poszczególne ćwiczenia fizyczne, dzieci pokonują jego wysłanników.
– To, co my dzisiaj proponujemy dzieciom, to połączenie dwóch światów, czyli nowych technologii z aktywnością fizyczną. Część dzieci nawet nie do końca ma świadomość, że wykonuje ćwiczenia, tylko skupia się na tym, że pokonują potwory z Galaktyki Bezruchu – mówi Bartosz Kaczmarek.
– Pokonując potwory bezruchu, dzieci uczestniczą w konkretnych aktywnościach, a jest ich dziewięć. To m.in. skok z miejsca w dal czy też siady z leżenia. Dzięki nowym technologiom oprócz multimedialnej historii mamy również bardzo dokładne pomiary wyników każdego dziecka – dodaje Adam Radzki.
Ważnym elementem programu są również Plany Treningowe wspierające aktywność fizyczną, które wypracowali i realizować będą wspólnie rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządów lokalnych. Zdaniem organizatorów akcji sukces w postaci większej aktywności fizycznej najmłodszych możliwy jest tylko w wyniku współpracy tych grup. Program Aktywne Szkoły MultiSport będzie trwał przez cały 2018 rok.
– Bardzo zależy nam na trwałych efektach, dlatego już teraz planujemy działania na przyszły rok. Chcielibyśmy, żeby program miał jeszcze szerszy zasięg i na trwałe wszedł do polskich szkół podstawowych – mówi Adam Radzki.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-04-08: Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
- 2025-04-02: Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-11: Dawid Kwiatkowski: W programie „MBtM” były wyznania miłości w moim kierunku. To było miłe, ale za uczestnikiem musi iść też dobra muzyka
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.