Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa proces z Miastem Otwockiem
Amest Otwock – spółka działająca w branży gospodarowania odpadami – zgodnie z prawomocnym wyrokiem z dnia 10 czerwca 2024 roku wygrała rozpatrywaną przez Sąd Apelacyjny w Warszawie sprawę dotyczącą okresu jej funkcjonowania. Apelacja w tej sprawie została złożona przez wspólnika mniejszościowego, Miasto Otwock. Kolejne, już czwarte korzystne dla Amest Otwock rozstrzygnięcie, nie tylko potwierdza racje Spółki w stosunku do bezzasadnych roszczeń Miasta, ale otwiera także nowe perspektywy w zakresie dochodzenia wielomilionowych roszczeń podnoszonych przez spółkę wobec wspólnika mniejszościowego w sprawach cywilnych. Zapadły w sprawie wyrok zamyka prawomocnie najważniejszy spór wszczęty przez Miasto wobec Spółki po około ośmiu latach procesu.
10 czerwca 2024 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniesioną przez Miasto Otwock apelację do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 1 czerwca 2021 roku, dotyczącego wydłużenia okresu funkcjonowania spółki Amest Otwock z 30 do 89 lat.
– To niezmiernie ważny wyrok dla Amest Otwock. Rozstrzygnięcie w tej najważniejszej sprawie, przyznające nam rację w sporze bezzasadnie podnoszonym przez wspólnika mniejszościowego, potwierdza prawidłowość działań i stanowiska Spółki, również w obliczu bezpodstawnych ataków ze strony aktualnych przedstawicieli Miasta, którzy od lat próbują podważyć fundamentalne zasady, na których jest oparta działalność Spółki. Funkcjonowanie składowiska odpadów w Otwocku-Świerku leży w oczywistym interesie ekonomicznym miasta – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. – Działania obecnych włodarzy Otwocka wymierzone w spółkę, przybierają wiele form i dotyczą wielu aspektów jej działalności. Niestety, naraziły one Amest Otwock na gigantyczne straty. Ten wyrok nie tylko potwierdza racje Spółki, ale stanowi też dodatkowy argument wzmacniający zasadność roszczeń odszkodowawczych wysuwanych przez Spółkę wobec wspólnika mniejszościowego – dodaje Felice Scoccimarro.
Spółka Amest Otwock swoich praw dochodzi przed wymiarem sprawiedliwości również w innych kwestiach. Między innymi, 27 grudnia 2023 roku do I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Owocku wystosowany został wniosek Amest Otwock Sp. z o.o. o zawezwanie do próby ugodowej, w ramach której Miasto Otwock miałoby zapłacić Spółce łączną kwotę 627 233 555,10 PLN tytułem odszkodowania związanego z utratą korzyści wskutek uniemożliwienia budowy kwater III i IV składowiska odpadów oraz wybudowania i korzystania z zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w latach 2013-2039.
Propozycja ugodowa w tej sprawie zakłada jej polubowne zakończenie poprzez zapłatę przez Miasto Otwock kwoty 564 510 199,59 PLN, tj. 90% utraconych korzyści Amest Otwock Sp. z o.o.
Aktualnie w sądzie toczy się już sprawa odszkodowawcza z powództwa Amest Otwock o ponad 12 000 000 PLN.
Tymczasem, Miasto Otwock w komunikacie z dnia 10 czerwca 2024 roku, zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej w sprawie korzystnego dla Amest Otwock wyroku z dnia 10 czerwca w sprawie wydłużenia okresu funkcjonowania spółki.
– Złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego jest prawem strony procesu i oczywiście Miasto Otwock może się na to zdecydować. Jednakże, chciałbym przy tym podkreślić, że wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Jest to również w zasadzie czwarte orzeczenie w tej sprawie jednoznacznie przyznające rację Spółce Amest Otwock. Skarga Kasacyjna jest środkiem nadzwyczajnym, który może być wniesiony tylko w wyjątkowych sytuacjach określonych w kodeksie postępowania cywilnego, które w mojej ocenie nie występują w przedmiotowej sprawie. Warto przy tym przypomnieć, iż Miasto już raz próbowało w ramach tego proesu złożyć skargę kasacyjną od podobnego wyroku, lecz nie została ona przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy ze względu na jej oczywistą bezzasadność. Co równie istotne, ewentualna kasacja nie wstrzymuje wykonania wyroku – wyjaśnia Martino Battara, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK w Warszawie, reprezentujący Amest Otwock w sporach z Miastem.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.