Komunikaty PR

Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa proces z Miastem Otwockiem

2024-06-12  |  11:20
Biuro prasowe

Amest Otwock – spółka działająca w branży gospodarowania odpadami – zgodnie z prawomocnym wyrokiem z dnia 10 czerwca 2024 roku wygrała rozpatrywaną przez Sąd Apelacyjny w Warszawie sprawę dotyczącą okresu jej funkcjonowania. Apelacja w tej sprawie została złożona przez wspólnika mniejszościowego, Miasto Otwock. Kolejne, już czwarte korzystne dla Amest Otwock rozstrzygnięcie, nie tylko potwierdza racje Spółki w stosunku do bezzasadnych roszczeń Miasta, ale otwiera także nowe perspektywy w zakresie dochodzenia wielomilionowych roszczeń podnoszonych przez spółkę wobec wspólnika mniejszościowego w sprawach cywilnych. Zapadły w sprawie wyrok zamyka prawomocnie najważniejszy spór wszczęty przez Miasto wobec Spółki po około ośmiu latach procesu.

10 czerwca 2024 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniesioną przez Miasto Otwock apelację do wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 1 czerwca 2021 roku, dotyczącego wydłużenia okresu funkcjonowania spółki Amest Otwock z 30 do 89 lat.

To niezmiernie ważny wyrok dla Amest Otwock. Rozstrzygnięcie w tej najważniejszej sprawie, przyznające nam rację w sporze bezzasadnie podnoszonym przez wspólnika mniejszościowego, potwierdza prawidłowość działań i stanowiska Spółki, również w obliczu bezpodstawnych ataków ze strony aktualnych przedstawicieli Miasta, którzy od lat próbują podważyć fundamentalne zasady, na których jest oparta działalność Spółki. Funkcjonowanie składowiska odpadów w Otwocku-Świerku leży w oczywistym interesie ekonomicznym miasta – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. – Działania obecnych włodarzy Otwocka wymierzone w spółkę, przybierają wiele form i dotyczą wielu aspektów jej działalności. Niestety, naraziły one Amest Otwock na gigantyczne straty. Ten wyrok nie tylko potwierdza racje Spółki, ale stanowi też dodatkowy argument wzmacniający zasadność roszczeń odszkodowawczych wysuwanych przez Spółkę wobec wspólnika mniejszościowego – dodaje Felice Scoccimarro.

Spółka Amest Otwock swoich praw dochodzi przed wymiarem sprawiedliwości również w innych kwestiach. Między innymi, 27 grudnia 2023 roku do I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Owocku wystosowany został wniosek Amest Otwock Sp. z o.o. o zawezwanie do próby ugodowej, w ramach której Miasto Otwock miałoby zapłacić Spółce łączną kwotę 627 233 555,10 PLN tytułem odszkodowania związanego z utratą korzyści wskutek uniemożliwienia budowy kwater III i IV składowiska odpadów oraz wybudowania i korzystania z zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w latach 2013-2039.

Propozycja ugodowa w tej sprawie zakłada jej polubowne zakończenie poprzez zapłatę przez Miasto Otwock kwoty 564 510 199,59 PLN, tj. 90% utraconych korzyści Amest Otwock Sp. z o.o.

Aktualnie w sądzie toczy się już sprawa odszkodowawcza z powództwa Amest Otwock o ponad 12 000 000 PLN.

Tymczasem, Miasto Otwock w komunikacie z dnia 10 czerwca 2024 roku, zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej w sprawie korzystnego dla Amest Otwock wyroku z dnia 10 czerwca w sprawie wydłużenia okresu funkcjonowania spółki.

Złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego jest prawem strony procesu i oczywiście Miasto Otwock może się na to zdecydować. Jednakże, chciałbym przy tym podkreślić, że wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Jest to również w zasadzie czwarte orzeczenie w tej sprawie jednoznacznie przyznające rację Spółce Amest Otwock.  Skarga Kasacyjna jest środkiem nadzwyczajnym, który może być wniesiony tylko w wyjątkowych sytuacjach określonych w kodeksie postępowania cywilnego, które w mojej ocenie nie występują w przedmiotowej sprawie. Warto przy tym przypomnieć, iż Miasto już raz próbowało w ramach tego proesu złożyć skargę kasacyjną od podobnego wyroku, lecz nie została ona przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy ze względu na jej oczywistą bezzasadność. Co równie istotne, ewentualna kasacja nie wstrzymuje wykonania wyroku – wyjaśnia Martino Battara, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK w Warszawie, reprezentujący Amest Otwock w sporach z Miastem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława
Gospodarka Komisja Europejska bawi się w złego glinę
2024-06-21 | 13:00

Komisja Europejska bawi się w złego glinę

Musimy poczekać do połowy lipca, aby dowiedzieć się, jak mocno zasady będą realnie egzekwowane (przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen stara się zapewnić sobie drugą
Gospodarka Wizerunkowy problem firm doradczych – klienci są im winni ponad 600 mln zł
2024-06-21 | 08:00

Wizerunkowy problem firm doradczych – klienci są im winni ponad 600 mln zł

Opracowują strategie rozwoju, wskazują kierunek zmian, redukują wydatki i polepszają rentowność przedsiębiorstw. Firmy konsultingowe, choć wspierają innych w optymalizowaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Polacy wśród narodów najczęściej odwiedzających Czechy. Południowy sąsiad chce przyciągnąć więcej polskich turystów, nie tylko do Pragi

Prawie połowa polskich turystów podróżujących do Czech obiera za cel stolicę tego kraju. Chociaż w ostatnich latach chętniej podróżujemy do innych regionów naszego południowego sąsiada, wciąż wiele miejsc i atrakcji pozostaje nieodkrytych przez Polaków. Czesi chcą to zmienić i ruszają z dwiema kampaniami promocyjnymi skierowanymi do polskich turystów, które mają pokazać nieco inne Czechy, niż do tej pory znaliśmy. Potencjał jest, bo Polacy już dziś stanowią trzecią najliczniejszą grupę gości zagranicznych na czeskim rynku.

Firma

Grupa LUX MED szuka medycznych innowatorów. Najlepsi mogą liczyć na potężny zastrzyk finansowania

Prawie 3/4 polskich start-upów, które rozwijają innowacje w medycynie, nawiązuje współpracę z placówkami medycznymi – pokazuje nowy raport „Top Disruptors in Healthcare 2024”. Wynika z niego też, że największym wyzwaniem dla młodych, innowacyjnych spółek wciąż pozostaje znalezienie inwestora i pozyskanie finansowania. Szansą dla start-upów może się okazać międzynarodowy program eco-Disruptive, prowadzony przez Bupa, właściciela Grupy LUX MED. Obok 200 tys. funtów nagrody finansowej zwycięski start-up może liczyć w nim również na wsparcie doradcze, możliwość dalszego rozwoju swojego produktu bądź usługi oraz szansę zadebiutowania na zagranicznych rynkach.

Ochrona środowiska

Małe i średnie firmy dopiero zapoznają się z tematyką zrównoważonego rozwoju. Oczekiwania ze strony dużych kontrahentów wymuszą na nich szybsze działania

Czynniki ESG, związane ze zrównoważonym rozwojem, odgrywają coraz ważniejszą rolę w działalności firm, bez których zaangażowania niewiele da się zdziałać w kwestii łagodzenia skutków zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska. W Polsce słyszało o nich już 3/4 dużych i 2/3 średnich firm, ale w praktyce długofalową strategię działań w tym obszarze ma o wiele mniej podmiotów. Rodzime przedsiębiorstwa przywiązują też zdecydowanie większą wagę do celów społecznych niż środowiskowych. Jednak unijne regulacje, które wejdą w życie w przyszłym roku, wymuszą poprawę na tym polu, chociaż będą one dotyczyć w pierwszej kolejności dużych podmiotów. One będą z kolei wymagać tego od swoich mniejszych kontrahentów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.