Komunikaty PR

Bezpieczeństwo w przemyśle – trzecia odsłona konferencji już we wrześniu!

2022-07-26  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Żurawski
Solpin

ul. Gazowa 27
58-321 Wrocław / Jugowice
pawel.zurawski|solpin.pl| |pawel.zurawski|solpin.pl
48 600 509 073
www.solpin.pl

Trzecia edycja Konferencji „Bezpieczeństwo w przemyśle” odbędzie się w dniach 22-23 września we Wrocławiu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną najlepsze rozwiązania stosowane w ramach zapewnienia bezpiecznej pracy pracowników, podwykonawców i maszyn. Przedstawimy wiele przykładów własnych, przybliżymy również analizę z punktu widzenia pracodawcy, audytora, biegłego sądowego, jednostki certyfikującej oraz organów nadzoru i kontroli.

Konferencja z pewnością zainteresuje szczególnie menadżerów i inżynierów w dziedzinie BHP, maszyn, normalizacji oraz jakości, a więc osoby związane z bezpieczeństwem oraz zarządzaniem podwykonawcami.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Konieczna jest dbałość o to, żeby pracownicy, szczególnie ci, którzy obsługują maszyny, mogli bezpiecznie wykonywać swoje działania. Zarówno człowieka, jak i maszynę trzeba odpowiednio zabezpieczyć i uporządkować procesy. Nieuniknione jest również zaangażowanie pracowników firm zewnętrznych. To jeszcze bardziej złożony obszar, który stanowi istotne ryzyko w trakcie realizacji całości działań, ale podwykonawcy także muszą zostać objęci nadzorem i normami BHP.

- Inicjatywa zrodziła się na bazie pytań klientów oraz naszej chęci dzielenia się wieloletnim doświadczeniem pracy w przemyśle. Zainteresowanie tą tematyką w branży przemysłowej pozostaje niezmiennie ogromne, stąd decyzja o organizacji trzeciej edycji – stwierdza Aleksander Myśkow, Prezes Zarządu EcoMS Consulting, jednej z czołowych firm doradczo-szkoleniowych podejmującej się kompleksowej obsługi przedsiębiorstw w zakresie zarządzania środowiskiem i bezpieczeństwem, w tym bezpieczeństwem podwykonawców.

Obecna edycja została objęta patronatem przez Wolters Kluwer Polska. W jej imieniu prelekcję wygłosi Maciej Krajewski - Dyrektor ds. rozwoju biznesu. Podzieli się on swoją wiedzą nt. prawnych aspektów zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach w obszarach bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Zagrożenia przy użytkowaniu maszyn

Dr inż. Radosław Gonet na podstawie praktyki biegłego sądowego przybliży najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy podczas użytkowania maszyn. Warto zaznajomić się również z postępowaniem sądowym po zaistnieniu wypadku.

Poznanie doświadczeń audytora z pewnością może uratować przed wysokim mandatem. Grzegorz Brylonek z EcoMS Consulting przekona, że szereg problemów z jakimi styka się w trakcie audytów oceniających zgodność z wymaganiami prawnymi, powtarza się w wielu zakładach produkcyjnych, w tym w trakcie prac przy urządzeniach energetycznych. Właśnie dlatego warto je bliżej poznać i skutecznie wyeliminować.

BHP a pracownicy z zagranicy

Wymagania BHP dotyczą również zatrudniania cudzoziemców. Adam Tuleja z Państwowej Inspekcji Pracy omówi zasady kontroli i podpowie praktyczne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pracy cudzoziemców. Z kolei Dominika Haba-Posz z Saint-Gobain Innovative Materials Polska zapozna nas z codziennością zatrudniania pracownika-cudzoziemcy w Polsce. Podejmie się również odpowiedzi na pytanie, czy zatrudnianie osób z innych krajów jest opłacalne i jaka jest aktualnie opinia o zagranicznym pracowniku.

Rozwiązania systemowe

System zarządzania ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy. W kolejnym panelu dominować będzie spojrzenie na temat z innej perspektywy - znanych jednostek certyfikujących: Bureau Veritas, DNV, LRQA oraz SGS.

- Cykl Deminga (Plan, Do, Check, Act) to podstawa rozwiązywania problemów w systemach zarządzania. Pozwala na ciągłe doskonalenie, wyłapywanie błędów czy marnotrawstwa w pracy i znajdowanie rozwiązań problemów. Ułatwia to systemowe podejście chociażby w oparciu o normy ISO 9001 czy ISO 45001 - podkreśla Andrzej Kwocz, Dyrektor Działu Doradztwa i Szkoleń, EcoMS Consulting.

Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy odpowiedzialność, bazując na modelu procesu w systemach? Doświadczeniami w tym zakresie podzieli się Joanna Mazurkiewicz, audytor wiodąca i trener z LRQA (dawniej Lloyd’s Register). Natomiast Włodzimierz Biel, audytor wiodący i trener w DNV, da w trakcie swojego wystąpienia odpowiedź na pytanie, jakie są różnice pomiędzy zarządzaniem i przywództwem oraz dlaczego w ISO 45001 przywództwo jest tak ważne.

Artur Świątczak, Zastępca Szefa Technicznego z Bureau Veritas Polska, zwróci uwagę uczestników na zarządzanie ryzykiem zawodowym na każdym etapie wykonywania prac. Warto zastanowić się dlaczego właściwe zarządzanie ryzykiem zawodowym jest ważne i kto może przeprowadzić ocenę takiego ryzyka w świetle wymagań prawnych, a także jakie są sposoby skutecznego zarządzania ryzykiem zawodowym.

Kolejne rozważania dotyczyć będą kontekstu organizacji w aspekcie ISO 45001, sposobu jego określenia i dlaczego często jest problemem dla przedsiębiorstwa? O wszystkich tych aspektach opowie Jacek Węglarczyk - audytor wiodący i trener SGS.

Od ergonomii do bezpiecznych narzędzi

Drugi dzień rozpocznie tematyka normalizacji wraz z jej związkami z ergonomią pracy, którą przedstawi dr inż. Zygmunt Niechoda - Doradca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Do tego obszaru, na bazie doświadczeń z wielu zakładów przemysłowych, ustosunkuje się również Karolina Rduch, East Europe HSE manager w Faurecia. Zaprezentuje ten zakres z punktu widzenia zakładu jako całości, jak i pojedynczego miejsca pracy.

Nie należy zapominać o tym, że bezpieczeństwo poprawiają także poszczególne narzędzia, na przykład odpowiednio dobrane drabiny wykorzystywane w trakcie prac. Niezbędna jest wysoka jakość i dokumentacja oraz kontrole drabin, na czym skupi swoje wystąpienie Joanna Nagraba - Brand Manager w Faraone Poland Sp z o.o.

Wojciech Tubek - Chief Technology Officer w Surveily – wprowadzi nas w świat bezpieczeństwa Przemysłu 4.0 w oparciu o sztuczną inteligencję, inteligentne systemy, RFID/asset tracking, predictive maintenance, czy digital twin.

Behawioral Based Safety

Coraz częściej spotykanym narzędziem do zmiany mentalności i zachowań pracowników oraz lepszego zrozumienia ich osobistego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa, są projekty behawioralne. Ten sposób budowania kultury bezpieczeństwa będzie rozpatrzony z kilku punktów widzenia.

Pod rozwagę zostanie poddane zagadnienie, kiedy projekty behawioralne nie przynoszą efektu i jakie mogą być tego przyczyny. Doświadczenia EcoMS z wielu wdrożeń przedstawi Prezes Aleksander Myśkow. Pozwolą one wyciągnąć właściwe wnioski i podpowiedzieć, jakie założenia programu przyjąć, żeby osiągnąć sukces. Projekty Behawioral Based Safety (BBS) są indywidualnie dostosowane do konkretnej organizacji i odnoszą się do bezpieczeństwa wszystkich pracowników - od dyrektora i kierowników do pracowników liniowych i wykonawców zewnętrznych.

Tematyka BBS zostanie zaprezentowana także na konkretnych przykładach - Agnieszka Travnickova z punktu widzenia zakładu Brembo, a Witold Wilarski – zakładu Hitachi, natomiast Łukasz Kamrowski z Grupy Żywiec opowie jak to wygląda w Browarze w Elblągu.

Przemysł to wiodąca część gospodarki każdego kraju. Świadomość problemów i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem pracy jest nie do przecenienia dla właściwego przebiegu wszystkich procesów przemysłowych. Konferencja „Bezpieczeństwo w przemyśle III” stanowi źródło wiedzy i praktycznych wskazówek dla wszystkich uczestników.

Więcej informacji na https://bezpieczenstwowprzemysle.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Solpin
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali Biuro prasowe
2025-07-18 | 09:00

Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali

Nowoczesna myjnia przemysłowa NOYEN Compact 600 – wysoka wydajność i elastyczność w jednym urządzeniu Firma NOYEN wprowadza nowoczesne systemy myjące do cenionej
Przemysł Nowy Prezes Związku Browary Polskie
2025-06-16 | 14:30

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

Od 12 czerwca Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie ma nowego prezesa. Mieszko Musiał, na co dzień kierujący Carlsberg Polska, objął tę funkcję na
Przemysł CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?
2025-06-03 | 12:30

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej od lat wyznacza ambitne cele redukcji emisji, stawiając coraz większe wymagania wobec firm działających na wspólnym rynku. Dla wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.