Branża OZE. Wybierz perspektywiczny i sprawdzony zawód

Rodzimy rynek branży OZE z roku na rok rozwija się. Polacy z uwagi na wysokie koszty związane z ogrzaniem domów szukają rozwiązań, które pozwolą ograniczyć ich wydatki w tym zakresie. Warto podkreślić, że uruchomione zostały również dofinansowania rządowe np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, kredyty, pożyczki „na zielone cele” czy środki unijne, z których to korzystają nie tylko osoby fizyczne ale także przedsiębiorcy potęgując jednocześnie ogromny wzrost zainteresowania Polaków OZE. Coraz większe zainteresowanie OZE pokazuje, że Polacy idą po zielone. Oznacza to, że sukcesywnie będzie wzrastać liczba miejsc pracy w sektorze.
„Do 2025 roku odnawialne źródła energii staną się największym źródłem energii elektrycznej na świecie. Wyprą węgiel”- stwierdzono w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).
A to oznacza, że sukcesywnie będzie wzrastała liczba miejsc pracy w obszarze OZE.
Kryzys gospodarczy omija branżę OZE
Trwający stan zagrożenia epidemicznego, trudna sytuacja geopolityczna czy szalejąca inflacja to tylko wybrane czynniki, które w bezpośredni sposób wpłynęły na rynek pracy. Kryzys gospodarczy może doprowadzić w przyszłości do bezrobocia w Polsce z lat 90., dlatego ważnym jest aby wybrać odpowiednią profesję. Odnawialne źródła energii (OZE) to bez wątpienia potentat na rynku pracy.
Z uwagi na ogromny wzrost cen paliw stałych czy energii, a jednocześnie coraz częstsze wykorzystanie w gospodarstwach domowych energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej czy biopaliw coraz więcej Polaków podjęło decyzję o zainwestowaniu w tę formę energii, która pozwoli im przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze ale również zapewni im bezpieczeństwo czy niezależność.
„Wyższe ceny paliw kopalnych na całym świecie poprawiły konkurencyjność fotowoltaiki słonecznej i wytwarzania energii wiatrowej w stosunku do innych paliw”- stwierdzono w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA)
5 powodów dlaczego warto pracować w branży OZE
- Stabilność zatrudnienia
Pandemia jak i jej negatywny wpływ na rynek pracy można zauważyć „gołem okiem”. Oferty pracy straciły na atrakcyjności, jest ich o wiele mniej, a Polacy nie chcą już pracować w branżach, które to zostały w bezpośredni sposób dotknięte epidemią. Coraz więcej konsumentów deklaruje, że podczas wyboru pracy głównym czynnikiem na który zwracają uwagę jest perspektywa stabilnego zatrudnienia, dlatego też warto postawić na branżę OZE, która to ciągle się rozwija, ciągle tworzone są nowe miejsca pracy zarówno dla pracowników fizycznych, specjalistów, doradców energetycznych czy też przedstawicieli handlowych.
- Ponadprzeciętne zarobki
Dla każdego z nas ważne, jest wynagrodzenie za wykonywaną pracę, to właśnie ono w niebywały sposób motywuje do pracy. Branża OZE wiąże się z wysokimi zarobkami oscylującymi na poziomie do 20 000 złotych. Najwyższe wynagrodzenie w branży OZE otrzymują osoby pracujące na wysokości, handlowcy czy też technicy turbin wiatrowych – tłumaczy Szymon Masło z Neptun Energy.
- Ciągły rozwój osobisty
Branża OZE ciągle postępuje, dlatego też pracownicy uczestniczą w różnego rodzaju kursach czy szkoleniach celem podnoszenia swoich kwalifikacji. Branża OZE zwraca szczególną uwagę na doskonalenie zawodowe czy nabywanie nowych umiejętności co podkreśla fakt, że każdy pracownik otoczony jest opieką mentorską czy uczestniczy w programach mentorskich.
- Dotacje rządowe
Na inwestycje związane z branżą OZE Rząd przeznacza dodatkowe nakłady pieniężne. Uruchomione zostały rządowe programy wspierające OZE np. Program „Czyste Powietrze”, „Agroenergia” czy „Eko-Klimat- woda, powietrze ziemia”, dzięki czemu Polacy coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła czy termomodernizację budynków, co wiąże się z wzrostem zamówień w branży OZE. Ponadto Unia Europejska finansuje również szkolenia dla serwisantów podobnie, jak firmy zajmujące się serwisem turbin wiatrowych, dzięki czemu pracodawcy bądź pracownicy nie muszą wydawać swoich prywatnych środków w celu uzyskania certyfikatów wymaganych w branży OZE.
- Świadomość ekologiczna
Środowisko ulega ciągłym zmianom, większość ekosystemów została częściowo bądź całkowicie przekształcona z uwagi na potrzeby ludzi (rolnictwo, rozbudowa infrastruktury itp.), dlatego też bardzo ważne jest by edukować ludzi w zakresie świadomości ekologicznej.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.