Cykl Biegów 5/5 Sezon 2020/2021 już trwa!
Bieg w Pobiedziskach był pierwszym w tym roku w ramach Cyklu Biegów 5/5 Sezon 2020/2021. 8 sierpnia biegacze spotkali się w upalnej, letniej scenerii przy Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego, a wystartowali spod Grodu Pobiedziska i pobiegli wokół Jeziora Biezdruchowo. Na zawody zapisali się zarówno biegacze, jak i chodziarze nordic walking – łącznie 121 osób i niemal komplet pojawił się na starcie. Organizatorzy zmodyfikowali trasę, by uwzględnić upalną pogodę i warunki rywalizacji. Uczestnicy chwalili inicjatywę organizatorów. Bardzo spodobał się także okolicznościowy medal, stylizowany na monetę bitą w czasach Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
Z biegiem na dystansie 5 km najlepiej poradził sobie Marcin Stokowski z Pobiedzisk. Zwycięzcy nie przeszkodziła nawet upalna pogoda, wręcz przeciwnie, był świetnie przygotowany do startu.
– Mamy zupełnie nowe okoliczności i rzeczywiście startów jest nieco mniej. Poza tym trwa okres wakacyjny. Staram się szukać pozytywów i ten okres wykorzystałem na więcej mocnych jednostek treningowych – powiedział zwycięzca biegu, który już na starcie zyskał sporą przewagę. - Na początku „urwałem się” reszcie biegaczy, a później po prostu trzymałem swoje tempo. Rywalizację uznaję za ciekawą – podsumował nasz rozmówca.
Drugie i trzecie miejsce zajęli biegacze ze Swarzędza, czyli Bartosz Przybysz i Radosław Pluciński (z czasami: 18:57 i 19:05). Wśród kobiet z wymagającą trasą najlepiej poradziła sobie Magdalena Przesławska z Wągrowca, z czasem 22:52. Jako druga na mecie zameldowała się Katarzyna Kołaczkowska z miejscowości Potasze (23:16), a jako trzecia – Żaneta Obara z Nekli (23:24).
Rywalizacja na dystansie 5 km toczyła się także w dyscyplinie nordic walking, którą zdominowali zawodnicy z Poznania. Wśród panów wygrał Jacek Witucki, a wśród pań – Karolina Kozłowska.
- Impreza odbyła się w specyficznym okresie, ale czujemy wielką radość, że mimo tego spotkaliśmy się z biegaczami. To już kolejna impreza biegowa, którą współorganizujemy z firmą Agrobex, co oznacza, że nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Z chęcią ugościmy też biegaczy w przyszłości – mówi Jakub Waligóra, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach.
– Cieszymy się, że mimo upałów i trwającej pandemii, wiele osób postawiło na aktywność fizyczną. Dzięki temu dbamy o nasze samopoczucie – od spalonych kalorii i „przyjemne zmęczenie” po redukcję stresu i budowanie odporności organizmu. – mówi Przemysław Walewski, maratończyk i dyrektor Biegu, szef Polskiego Portalu dla Biegaczy WSZYSTKOOBIEGANIU.PL.
Sierpniowe zawody są pierwszymi w tym roku w ramach Cyklu Biegów 5/5 Sezon 2020/2021. Wiosną panowały niemałe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i dlatego organizacja zawodów nie była możliwa. Organizatorzy dokonali zmian i według nowego kalendarza, sportowcy będą rywalizować 22 listopada w podpoznańskim Zalasewie, podczas XII Bieg Agrobex Zalasewska Piątka. – Lista startowa jest już praktycznie zamknięta, co ilustruje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się nasze imprezy biegowe. To dla nas, jako organizatorów, wielka satysfakcja. Z nadzieją spoglądamy w kalendarz i planujemy kolejne wydarzenia – zarówno na ten, jak i przyszły sezon – podsumowuje Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!

Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.