Diesel najtańszy od roku! Czy tankujący od teraz będą płacić poniżej 7 zł?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Średnia cena oleju napędowego (ON) w handlu detalicznym spadła o 18 groszy w ciągu tygodnia i obecnie wynosi poniżej 6,90 zł za litr – jest to najniższa wartość od kwietnia 2022 roku. Jako jedną z głównych przyczyn nagłej obniżki na stacjach paliw eksperci wskazują dynamiczny spadek cen ropy naftowej, a w konsekwencji cen hurtowych produktów ropopochodnych. Czy taka sytuacja ma szanse dłużej się utrzymać? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiego rynku paliwowego.
Upadek amerykańskiego banku impulsem do obniżek
Poza dieslem mniej spektakularne spadki tygodniowej średniej ceny detalicznej dotyczą również benzyny (Pb95) – o 3 grosze oraz autogazu (LPG) – o 4 grosze. W poniedziałek giełdowa cena ropy brent osiągnęła wartość poniżej 71 dolarów za baryłkę — najniższa od grudnia 2021 roku. Według ekspertów za pogłębienie trendu negatywnego na tym indeksie odpowiedzialne jest rozpoczęcie nowego kryzysu bankowego zapoczątkowanego upadkiem amerykańskiego Silicon Valley Bank. To wydarzenie przyczyniło się do osiągnięcia przez ropę ceny sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego. Optymizm kierowców tonuje jednak niepokój ekonomistów. Nagłe pomniejszone wyceny ropy i innych surowców kopalnych są bowiem jednym ze wskaźników mówiących o spowolnieniu w światowej gospodarce i stanowią widmo recesji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie wyceny ropy (brent) na poziomie poniżej 76 dolarów za baryłkę w II kwartale 2023 roku wynoszą 38 procent.
Co z cenami na polskich stacjach?
Skutki ruchów na światowych rynkach zawsze docierają do rynku detalicznego z pewnym opóźnieniem. Wynika to z faktu długości ścieżki, jaką przebywa ropa naftowa od momentu wydobycia do dystrybucji na stacjach paliw. Należy przy tym podkreślić, że na finalną cenę diesla składają się w niemal połowie obciążenia podatkowe i akcyzowe. Te czynniki powodują, że trudno liczyć na tak znaczące spadki cen produktów ropopochodnych, jak te widoczne na indeksie giełdowym ropy. Eksperci przewidują jednak, że zmiany te spowodują odwrócenie trendu na rynku detalicznym. To szansa na zmniejszenie presji inflacyjnej poprzez obniżkę kosztów logistycznych, które stanowią znaczną część wydatków wielu przedsiębiorstw. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku średniej detalicznej ceny oleju napędowego (ON) poniżej 6,90 zł/litr w II kwartale 2023 roku wynosi 63 procent
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.