Najnowszy certyfikat AICPA & CIMA z zakresu ESG dla specjalistów ds. finansów
Association of International Certified Professional Accountants, które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), stworzyło nowy certyfikat zapewniający kluczową wiedzę na temat zagadnień związanych z raportowaniem i atestacją informacji ESG (ang. environment, social, governance). Kurs Fundamentals of ESG Certificate stanowi pierwszy krok na ścieżce do rozwoju w szybko ewoluującym obszarze raportowania zrównoważonego rozwoju i związanej z nim atestacji.
Rosnące zapotrzebowanie na informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju – napędzane przez oczekiwania inwestorów, klientów, a także decydentów – sprawia, że rozwój wiedzy i umiejętności w tym zakresie staje się priorytetową kwestią dla profesji księgowo-finansowej. Szczególnie w kontekście przyjętej przez Parlament Europejski 10 listopada 2022 r. dyrektywy Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) – od tego momentu kraje członkowskie Unii Europejskiej mają 18 miesięcy na transpozycję przepisów do prawa krajowego (w Polsce będzie to Ustawa o rachunkowości).
Oferowany przez AICPA & CIMA 9-godzinny kurs Fundamentals of ESG Certificate jest dostępny dla profesjonalistów na całym świecie, którzy zainteresowani są pozyskaniem wiedzy nt. podstawowych koncepcji i aktualnego krajobrazu raportowania informacji ESG. Po ukończeniu kursu w swoim CV i na profilach w mediach społecznościowych będzie można zamieścić otrzymaną cyfrową odznakę (ang. digital badge).
Andrew Harding FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting, Association of International Certified Professional Accountants, powiedział:
“Zainteresowanie tematem ESG osiąga punkt krytyczny, a globalna społeczność biznesowa stoi u progu istotnych zmian w sposobie, w jaki firmy podchodzą do kwestii zrównoważonego rozwoju. Zwiększa to zapotrzebowanie na specjalistów ds. księgowości i finansów wyposażonych w umiejętności niezbędne do doradzania liderom biznesu w zakresie zagrożeń związanych z ESG i możliwości, jakie otwierają się przed ich organizacjami. Nasz nowy kurs pomoże rozwijać się w tym obszarze księgowym i specjalistom ds. rachunkowości zarządczej, by mogli służyć interesowi publicznemu budując zaufanie i gwarantując przejrzystość w kontekście ESG.”
AICPA & CIMA opracowują szczegółową ścieżkę rozwoju umiejętności z zakresu ESG. Fundamentals of ESG Certificate jest pierwszym krokiem gwarantującym kursantom zdolność:
- identyfikacji kluczowych aspektów związanych z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego,
- zrozumienia oczekiwań inwestorów i wpływu na biznes
- oceny odpowiedzialności biznesu za kluczowe obszary ESG
- zrozumienia uzasadnienia biznesowego dla wdrożenia zrównoważonych praktyk
- identyfikacji roli profesji księgowej i audytorskiej w zrównoważonym rozwoju
- poznania obecnych ram raportowania zrównoważonego rozwoju i wymagań dotyczących raportowania
Szczegółowe informacje, w tym koszt i zakres tematyczny kursu, znajdują się na stronie cpd.cimaglobal.com/product/fundamentals-of-esg-certificate.
Szereg innych przydatnych materiałów oraz zasobów dotyczących zrównoważonego rozwoju
i ESG można znaleźć na stronie aicpa.org/esg.
Association of International Certified Professional Accountants®, reprezentujące AICPA® & CIMA®, działa na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 689 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 196 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.
American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.
The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.
Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
UX – zawód przyszłości Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.