Komunikaty PR

Projekt Galileo. W Lublinie mają pomysł na publiczną oświatę

2023-03-02  |  09:20
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

Na zdjęciu głównym: W publicznych przedszkolach i szkołach fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty uczy się ponad 7600 dzieci. Fot. Ogólnopolski Operator Oświaty, przedszkole Rozgwiazda w Kowalach
Na zdjęciach dodatkowych:Standard wyposażenia placówek fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. Fot. Ogólnopolski Operator Oświaty.

Czy można w niecałe pół roku uruchomić nowoczesną, publiczną szkołę i przedszkole na kilkaset miejsc? Jak je utrzymać z subwencji oświatowej, bez potrzeby dokładania z samorządowego budżetu? W jaki sposób opracować i zrealizować ambitny, atrakcyjny program nauczania? W Lublinie powstaje właśnie odpowiedź na te pytania. Dzięki współpracy samorządu, dewelopera i fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Dziesięć oddziałów przedszkolnych i pierwsza klasa szkoły podstawowej. Łącznie 275 nowych miejsc w systemie publicznej oświaty powstaje w ekspresowym tempie przy ulicy Diamentowej 2 w lubelskiej dzielnicy Wrotków. To szybko rozwijająca się okolica. Powstają nowe osiedla, przybywa mieszkańców, rosła potrzeba uruchomienia publicznego, bezpłatnego przedszkola i szkoły.

Szkoła i przedszkole Galileo, prowadzona przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty pierwsze dzieci przyjmie już we wrześniu. Zaledwie pół roku od zdiagnozowania potrzeby.

- Śledzimy i badamy takie trendy, od lat wspieramy samorządy w całej Polsce w uzupełnianiu oferty dobrej, publicznej edukacji. Kiedy samorząd jest świadomy tych potrzeb i podchodzi do nich profesjonalnie, efekty przychodzą szybko – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Przeprowadziliśmy analizę rynku, na tej podstawie zaproponowaliśmy lokalizację, ustaliliśmy warunki i rozwialiśmy wątpliwości. W nowym roku szkolnym mieszkańcy Lublina będą mieli do dyspozycji nowe, publiczne placówki. Odpowiedzialni i doświadczeni partnerzy potrafią taki proces przeprowadzić profesjonalnie i sprawnie.

Showroom! Start we wrześniu, prezentacja już w marcu

Na 2200 metrach kwadratowych budynku dzierżawionego przez fundację od lubelskiego dewelopera Lalak Development ruszają właśnie prace. Nowe, ergonomiczne meble, nowoczesne pomoce dydaktyczne, tablice interaktywne w szkole, kąciki tematyczne w przedszkolu i pełnowymiarowa sala gimnastyczna – tak Galileo przy Diamentowej będzie wyglądać już za kilka miesięcy. Jednak znacznie wcześniej będzie się można przekonać o tym na własne oczy.

- Do końca marca będzie gotowa pokazowa, w pełni wyposażona sala przedszkolna i szkolna klasa. Chcemy, żeby rodzice mogli przyjść i zobaczyć warunki, w jakich będą się uczyć ich dzieci – tłumaczy Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, która realizuje inwestycje Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. - Również w marcu gotowy będzie sekretariat i ruszy rekrutacja. To błyskawiczne terminy, ale dzięki dobrej współpracy z samorządem i właścicielem budynku, takie tempo pracy jest możliwe.

Przewiduj, oszczędzaj

Lublin jest dobrym przykładem na to, jak ważne jest myślenie o wszystkich potrzebach mieszańców już na etapie projektowania nowych osiedli. Deweloper Lalak Development przestrzeń na przedszkole i szkołę przewidział i uwzględnił już na etapie planowania inwestycji. To nowy, ciekawy trend, który nie tylko ułatwia życie nowym mieszkańcom, ale – jak się okazuje – podnosi atrakcyjność całej inwestycji.

Dzięki temu, że budynek przy Diamentowej jest przystosowany do działalności edukacyjnej i spełnia wszystkie wymogi uruchomienie nowych placówek jest możliwe błyskawicznie.

- To pokazuje, jak ważne jest myślenie przyszłościowe i jak dużo daje korzyści. Szkoła i przedszkole to bardzo specyficzna funkcjonalność. Adaptacja zwykłego lokalu do takich potrzeb długo trwa i dodatkowo kosztuje – tłumaczy Monika Kremser. - W Lublinie nie ma tego problemu. Możemy od razu zająć się wyposażaniem pomieszczeń i szykowaniem rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Czy to się opłaca?

Korzyści z prowadzenia publicznych szkół i przedszkoli przez niezależny organ prowadzący odczuje też budżet miasta. W modelu proponowanym przez Ogólnopolski Operator Oświaty, samorząd na funkcjonowanie placówek przekazuje wyłącznie podstawową kwotę dotacji. Nie musi dokładać dodatkowych pieniędzy z budżetu.

- To możliwe dzięki naszej organizacji sieci placówek. Prowadzimy w całej Polsce już 63 publiczne szkoły i przedszkola, spięte w efektywny system administracyjny, zarządzania dokumentami i organizacji pracy, co pozwala nam optymalnie wydawać każdą powierzoną złotówkę – tłumaczy Mateusz Krajewski. - Potrafimy też skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne i granty, dzięki czemu nasza oferta jest atrakcyjna, a jednocześnie tańsza.

Pomysły na rozwój publicznej edukacji, rolę niezależnych organów prowadzących w systemie oświaty i sposoby wsparcia samorządów w tym obszarze przedstawiciele fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty będą prezentować 6 marca, podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Fundacja jest też partnerem merytorycznym Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja przyszłości”, organizowanej w dniach 15 i 16 marca w Lublinie.

Na efektywność swoich działań Ogólnopolski Operator Oświaty przez 21 lat zebrał mocne dowody. Tylko w ubiegłym roku w Wielkopolsce i na Pomorzu uruchomił sześć nowych placówek i stworzył blisko tysiąc dodatkowych miejsc w publicznej oświacie:

  • przedszkole Rozgwiazda w Kowalach, gmina Kolbudy – 200 miejsc,
  • przedszkole Muszelka w Pruszczu Gdańskim – 125 miejsc,
  • przedszkole Octopus w Gdańsku-Osowej – 150 miejsc,
  • przedszkole w Rękusach i Chełchach, gmina Ełk – 100 miejsc,
  • przedszkole Milusie w Rokietnicy, powiat poznański – 150 miejsc,
  • przedszkole Kameleon w Pabianicach – 125 miejsc,
  • nowa siedziba Szkoły Podstawowej Hevelius w Gdańsku – 150 miejsc,
  • rozbudowa przedszkola Familijne Ranczo w Poznaniu-Kiekrzu – 50 miejsc.

W Poznaniu fundacja buduje też pierwszą w Polsce publiczną szkołę podstawową, od podstaw finansowaną z prywatnych środków. Nowoczesny budynek z 16 klasami na dwóch piętrach. Co najmniej 275 nowych, bardzo potrzebnych miejsc dla uczniów i przedszkolaków z Fabianowa, szybko rozwijającej się dzielnicy Poznania. Do tego sala gimnastyczna z szatniami i prysznicami, plac zabaw, tor rowerowy i duży parking - tak już wkrótce wyglądać będzie odnowiona szkoła Specto. To ewenement w skali kraju. Placówka ruszy we wrześniu, a Operator planuje już uruchamianie kolejnych.

Autonomia dyrektora, przestrzeń dla nauczyciela

W każdej swojej szkole i przedszkolu fundacja zapewnia opiekę psychologa dziecięcego, pedagoga i logopedy. Placówki prowadzone przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty są charakterystyczne z jeszcze jednego względu. Obowiązuje w nich zasada autonomii dyrektora. Polega na tym, że podstawa programowa realizowana jest w kreatywny, autorski sposób. Dyrektorzy i nauczyciele mają przestrzeń i możliwości, żeby wdrażać i stosować nowatorskie metody edukacji. Z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i technik.

Dlatego dzieci w przedszkolach tabletów nie używają do oglądania bajek, ale programują na nich roboty Photon albo BeeBot. Są placówki daltońskie i freinetowskie – szkoły bez dzwonków i zadań domowych, przedszkola bez podziału na grupy wiekowe. Jest nawet leśna szkoła, w której lekcje prowadzone są w plenerze. Jeśli tylko pogoda na to pozwala.

Praktyka pokazuje, że dzieci uczące się w takim modelu lepiej się rozwijają, rozumieją i szanują otaczający je świat i są zdecydowanie bardziej samodzielne. Również dla kadry pedagogicznej praca w takim formacie jest atrakcyjna.

– W ciągu ostatnich 10 lat wypracowaliśmy szczególną kulturę organizacyjną, w ramach której jesteśmy w stanie zapraszać do pracy u nas najlepszych specjalistów w dziedzinie edukacji – wyjaśnia Mateusz Krajewski, prezes Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. – Stworzyliśmy rozwiązania, według których dyrektorzy prowadzący placówki oświatowe mają ogromną swobodę działania i decyzyjności w swoim miejscu pracy. Co za tym idzie, mogą w tych miejscach realizować swój program i swoje pasje.

Jak wyjątkowo będzie wyglądał program lubelskiego Galileo? O tym zdecyduje kadra placówki, którą fundacja rekrutuje właśnie w Lublinie. Już w marcu ruszy też sekretariat i zapisy dla dzieci. Do przedszkola i pierwszej klasy szkoły podstawowej. Wszystkie aktualne informacje będzie można śledzić na powstającej właśnie stronie internetowej, pod adresem www.galileo-lublin.operator.edu.pl.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 21 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Jest organizacją pożytku publicznego, prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się obecnie ponad 7600 dzieci.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ogólnopolski Operator Oświaty
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.