Komunikaty PR

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

2024-07-02  |  12:00

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie. Zakończenie inwestycji oraz otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2024 roku.

Budowa pierwszej biogazowni rolniczej Grupy E.ON w Polsce jest realizowana we współpracy z firmą Biowatt. Prace prowadzone są od listopada 2023 roku, a wraz z początkiem czerwca osiągnięto znaczący krok milowy. Na plac budowy dotarł i został zamontowany agregat kogeneracyjny, a także tzw. trafostacja, czyli serce produkujące energię elektryczną w biogazowni.

Potencjał nowej biogazowni

Zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8 200 godzin w skali roku, przez 15 lat. Przełoży się to na produkcję rzędu około 8 GWh rocznie. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. Oprócz zielonej energii biogazownia wytworzy również ciepło, będące naturalnym produktem ubocznym całego procesu.

Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.

– W naszym kraju jesteśmy jeszcze daleko od wykorzystania pełnego potencjału źródeł biogazowych. Dlatego jako E.ON Polska chcemy wykorzystać międzynarodowe doświadczenie Grupy E.ON w tym segmencie. Ma ona bogatą praktykę w zakresie instalacji biogazowych w Niemczech, jak również w Danii, gdzie E.ON odpowiada za kilkanaście procent rynku biometanowego. Know-how Grupy obejmuje zarówno projektowanie instalacji i procesów spalania biogazu, jak i wtłaczania biometanu do sieci – mówi Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Business Solutions.

Obecny status prac

– Na ten moment prace konstrukcyjno-budowlane zostały w znacznej mierze zakończone. Wykonano wszystkie zbiorniki procesowe – zarówno fermentacji, jak i na tzw. poferment. Kolejny etap rozwoju biogazowni będzie związany m.in. z uzbrajaniem jej infrastruktury, a także budową hali przyjęcia substratów – mówi Bartłomiej Asztemborski, kierownik projektu z ramienia E.ON Polska.

Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem ustalonym z generalnym wykonawcą Biowatt S.A., według którego biogazownia ma zostać uruchomiona z pełną sprawnością w grudniu bieżącego roku. Następnie istotna będzie sprawna obsługa i efektywne prowadzenie obiektu. Przez 2 lata od czasu jego uruchomienia będzie za to odpowiedzialna firma Biowatt.

Przedsiębiorstwo ma ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu obiektów. Dysponując własną biogazownią w województwie dolnośląskim, Biowatt S.A. ma solidne podstawy do efektywnego zarządzania inwestycją E.ON. Firma jest przekonana, że jej doświadczenie oraz skuteczna koordynacja wszystkich aspektów prowadzenia biogazowni przyczynią się zarówno do osiągnięcia korzyści ekonomicznych, jak i ekologicznych tego projektu.

 

– Zarządzanie biogazownią to nie tylko proces operacyjny, ale też kompleksowa strategia. Obejmuje ona kluczowe obszary jak zarządzanie operacyjne, surowcami, kontrolę jakości, energetykę, aspekty prawne i środowiskowe, ekonomię, finanse, a także zarządzanie ludźmi, odpadami i środowiskiem czy technologie oraz innowacje – wskazuje Paweł Ceglarek, dyrektor realizacji, Biowatt S.A. – Naszym celem jest skuteczne koordynowanie tych dziedzin w celu zapewnienia efektywności produkcji biogazu oraz zgodności z normami środowiskowymi – dodaje.

Ekologiczna energia

Biogazownia E.ON Polska tworzona jest w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Będzie wykorzystywała substraty biomasy rolniczej i odpady. Materiał pofermentowy zakład będzie dystrybuował jako bogaty w mikroelementy nawóz, który pozwoli lepiej nawodnić glebę oraz uzupełnić związki organiczne. Zostanie on wykorzystany na potrzeby miejscowych rolników, co jednocześnie zmniejszy ślad węglowy związany z jego transportem.

Ponadto wszystkie procesy odbywać się będą w ściśle hermetycznych warunkach, w przykrytych zbiornikach. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych zapachów.

W odróżnieniu od instalacji PV i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną. Dzięki temu zajmują jedną z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii. Prace przy budowie obiektu E.ON nieopodal Pułtuska są obecnie na bardzo zaawansowanym etapie, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji biogazu z pełną mocą planowane jest na koniec 2024 roku.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.