Komunikaty PR

Epidemia HIV nie jest opanowana

2024-11-20  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.84 MB )

W ubiegłym roku odnotowaliśmy w Polsce ponury rekord – 2879 nowo wykrytych zakażeń. Równie dobrze jak wirus mają się mity o HIV, które czynią wiele złego. Odpowiada na nie, przedstawiając sprawdzone fakty, Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae. Res Humanae wspólnie z Gilead Sciences zorganizuje 1 grudnia przejazd przez Warszawę samochodu wyświetlającego na fasadach budynków czerwoną kokardkę z napisem Światowy Dzień AIDS, żeby przypomnieć o ciągle żywym zagrożeniu HIV.

MIT: HIV to epidemia przeszłości, która nas nie dotyczy.

FAKT: W 2023 r. na świecie żyło z HIV 39,9 mln osób. Wirusem zakaziło się 1,3 mln nowych osób, a 630 tys. zmarło na choroby związane z AIDS. W Polsce od początku roku do końca października 2024 r. odnotowano kolejne 1972 zakażenia.

MIT: HIV to tylko problem mężczyzn mających seks z mężczyznami.

FAKT: Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB, 322 osoby zakaziły się w Polsce w 2023 r. w wyniku kontaktów homoseksualnych, a 214 osób – w wyniku kontaktów heteroseksualnych. Dodatkowo 36 zgłosiło zakażenie poprzez przyjmowanie narkotyków w iniekcjach, a 25 – poprzez zakażenia wertykalne (matka-dziecko). Większość osób, u których wykryto zakażenie HIV, znalazła się w grupie „brak danych o źródle zakażenia”.

MIT: Żadne leki nie chronią przed zakażeniem HIV.

FAKT: Jeśli osoba wie lub obawia się, że będzie miała ryzykowny kontakt seksualny, PrEP – farmakologiczna profilaktyka przedekspozycyjna, umożliwia jej zmniejszenie zagrożenia zakażeniem HIV niemal do zera. Ten rodzaj profilaktyki może zapewnić długie życie bez zakażenia. W Polsce jest on łatwo dostępny, ale na razie nie jest refundowany.

MIT: Jeśli prezerwatywa pęknie, można liczyć tylko na szczęście.

FAKT: W takiej sytuacji można skorzystać z PEP – farmakologicznej profilaktyki poekspozycyjnej. Należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, najlepiej specjalisty chorób zakaźnych, który może zalecić PEP. Przyjmowanie leków antyretrowirusowych przez 28 dni po ryzykownej sytuacji zmniejsza zagrożenie zakażeniem HIV niemal do zera.

MIT: Test na HIV jest trudno dostępny i drogi.

FAKT: Test na HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w sieci Punktów Diagnostyczno-Konsultacyjnych. Adresy tych punktów znajdują się na stronach aids.gov.pl i leczhiv.pl. Każda osoba aktywna seksualnie, powinna zrobić test na HIV. Nie ma znaczenia liczba partnerów, płeć, wiek ani orientacja seksualna.

MIT: Osoba HIV+ stanowi zagrożenie dla otoczenia.

FAKT: HIV nie można się zakazić w warunkach domowych lub biurowych poprzez używanie wspólnych sztućców, pilota do telewizora, komputera, czy łazienki. Także picie napojów z jednej szklanki z osobą HIV+ nie jest niebezpieczne. HIV przenosi się przez krew, nasienie, preejakulat i śluz pochwowy.

MIT: Osoba HIV+ stanowi zagrożenie dla partnerów seksualnych.

FAKT: Jeśli osoba żyjąca z HIV przyjmuje regularnie leki antyretrowirusowe, po około pół roku następuje u niej zablokowanie namnażania się wirusa. HIV jest wtedy za mało, by mógł się przenosić. Nazywa się to zasadą N=N, czyli Niewykrywalny=Niezakaźny. Niewykrywalny poziom wirusa we krwi redukuje zagrożenie przekazania HIV drogą płciową praktycznie do zera.

MIT: Kobieta HIV+ nie powinna mieć dzieci, bo urodzą się zakażone.

FAKT: Seropozytywna przyszła mama, o ile tylko regularnie przyjmuje leki antyretrowirusowe, ma poziom HIV w organizmie na tak niskim poziomie, że ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu jest mniejsze niż 1%. Ciąża powinna być jednak monitorowana przez lekarza, który wie o seropozytywnym statusie ciężarnej.

MIT: Leki stosowane w terapii HIV mogą być szkodliwe.

FAKT: Leki antyretrowirusowe zapobiegają namnażaniu HIV w organizmie i zmniejszają jego ilość. Układ odpornościowy odzyskuje sprawność i może zwalczać infekcje. Osoby przyjmujące nowoczesne leki antyretrowirusowe mogą żyć długo w zdrowiu. Podczas konferencji „Od dziedzictwa poprzez partnerstwo do przełomu” doktor Calvin Cohen, dyrektor Global HIV Medical Affairs Gilead podkreślał, że choć wszystkie dostępne dziś leki na HIV są skuteczne, to jednak istnieją między nimi różnice, które mogą ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji dotyczących wyboru najlepszego schematu terapeutycznego dla pacjenta. Dr Cohen zwracał szczególną uwagę właśnie na bezpieczeństwo leczenia.

MIT: Leczenie HIV to faszerowanie się garściami tabletek.

FAKT: Dostępne obecnie w Polsce terapie to najczęściej jedna tabletka dziennie, ew. iniekcje domięśniowe. Celem lekarzy jest zlecanie terapii maksymalnie uproszczonej, która nie pogarsza komfortu życia pacjenta i dzięki temu jest skuteczniejsza. Warto porozmawiać z lekarzem chorób zakaźnych o wybaczalności terapii, czyli lekach, które pozostają skuteczne nawet, jeśli zapomni się przyjąć tabletkę.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-11-20 | 10:00

Przetestuj się bez wstydu! Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV

W Polsce co roku wzrasta liczba osób żyjących z HIV: zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia1. Trwa Europejski Tydzień Testowania: inicjatywa, której celem jest zwiększenie ilości wykonanych
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-11-17 | 07:00

Światowy Dzień Wcześniaka: „To naprawdę ekstremalne doświadczenie”

Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków to inicjatywa Szpitala na Karowej skierowana do rodziców maluchów urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. W trakcie warsztatów specjaliści uczą opieki nad wcześniakiem oraz
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-11-15 | 08:00

Światowy Dzień Wcześniaka. „Dziś większość dzieci da się uratować”

  Prawie 20 tysięcy dzieci w 2023 roku urodziło się w Polsce przedwcześnie, czyli przed upływem 37. tygodnia ciąży. Pomimo coraz lepszej opieki medycznej najmniejsi z najmniejszych oraz ich rodzice muszą mierzyć się z licznymi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Konsument

Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców

Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.