Pół roku z pandemią COVID-19
Katarzyna Kuczyńska
KLANG! Media
Prosta 68
00-858 Warszawa
k.kuczynska|klangmedia.pl| |k.kuczynska|klangmedia.pl
503987119
www.klangmedia.pl
Pół roku z pandemią COVID-19
Finanse osobiste w Polsce i Europie
Choć trudno w to uwierzyć, temat pandemii koronawirusa towarzyszy nam już od ponad pół roku. Wielu z nas przyzwyczaiło się już do takiego stanu rzeczy, dostosowując styl życia do nowej, panującej rzeczywistości. Co ciekawe jednak, ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa skutków pandemii i nie podejmuje w związku z tym żadnych, poważniejszych decyzji finansowych. Co zmienił COVID-19 w kwestiach finansów osobistych w Polsce i Europie?
Ponad połowa Polaków bez zmian w portfelu
Raport “Polaków portfel własny - czas zmian”, zrealizowany na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych jasno wskazuje, że ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa większych zmian związanych z panującą pandemią COVID-19. Do grupy osób udzielających takiej odpowiedzi należą w głównej mierze osoby starsze oraz niepobierające świadczeń z tytułu 500+. Co trzeci z rodaków stara się jednak oszczędzać i mieć większą kontrolę nad swoimi finansami.
Zachowania konsumenckie oraz stosunek Polaków do finansów w czasie pandemii nie odbiega znacząco od norm panujących w innych krajach europejskich. Według badania “Finansowy Barometr ING”, 46 proc. polskich respondentów odpowiedziało, że w czasie pandemii wydaje mniej. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 55 proc. respondentów z Włoch i Luksemburgu, 47 proc. francuskich i belgijskich ankietowanych oraz 51 proc. Brytyjczyków. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o oszczędzanie - w większości krajów europejskich jedynie co 3 obywatel stara się zgromadzić oszczędności w tym trudnym czasie.
Można zauważyć pewną prawidłowość w zachowaniach konsumenckich Europejczyków, którzy z rozsądkiem podchodzą do kwestii wydatków i oszczędności. Nastawienie mieszkańców sąsiednich krajów jest zbliżone do naszego- średnio jedna na trzy osoby oszczędza. W zdecydowanej większości są to kobiety. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). - Wskazuje to na uniwersalny w skali kontynentu model zarządzania budżetem, który określiłbym mianem zachowawczego optymizmu finansowego - dodaje.
Koronawirus zmienił rynek wynajmu
Niekwestionowanie, wpływ pandemii koronawirusa odczuł rynek wynajmu mieszkań, zwłaszcza w dużych, studenckich miastach. W związku z zamknięciem uczelni i przejściem na nauczanie zdalne, wielu studentów zdecydowało się na powrót do rodzinnych miast, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, poprzez uniknięcie kosztów wynajmu. Zgodnie z raportem „Studenci na rynku nieruchomości 2020” przygotowanym przez Centrum AMRON, aż 27 proc. studentów zrezygnowało z wynajmu całkowicie, natomiast 15 proc. ustaliło z właścicielem mieszkań nową, niższą kwotę wynajmu. Tańsze lokum znalazło również 15 proc.
Recepta na finanse? Brak długów i rozsądne planowanie
W dobie pandemii eksperci zalecają także wprowadzenie kilku zdrowych nawyków finansowych, które pomogą zapobiec problemom finansowym oraz zaoszczędzić pieniądze na wypadek niespodziewanych wydatków. Jednym z nich jest jak najszybsze uporanie się z zaległymi długami.
Warto jest jak najszybciej uporać się z zaległymi opłatami i należnościami. Jeśli posiadamy większą ilość wolnych środków - przeznaczmy je na spłatę zaległości, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Warto także przeanalizować sytuację finansową przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, by mieć pewność, że podołamy ich spłacie, nawet jeśli nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl)
Warto także zadbać o planowanie domowego budżetu i racjonalne podejście do wydatków. Przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju porównywarki internetowe.
Zanim zdecydujemy się na zakup nowych sprzętów czy produktów, warto skorzystać z powszechnych porównywarek internetowych - tak, by nie przepłacać i wybrać optymalną opcję cenową. Dodatkowo w planowaniu codziennych wydatków pomocne mogą okazać się listy zakupów z dokładnym określeniem, ile możemy na nie przeznaczyć. To w prosty sposób ułatwia zarządzanie, a dodatkowo pozwala nieco oszczędzić - dodaje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl)
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.