Komunikaty PR

Pół roku z pandemią COVID-19

2020-12-02  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Kuczyńska
KLANG! Media

Prosta 68
00-858 Warszawa
k.kuczynska|klangmedia.pl| |k.kuczynska|klangmedia.pl
503987119
www.klangmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.01 MB )

Pół roku z pandemią COVID-19

Finanse osobiste w Polsce i Europie


 

Choć trudno w to uwierzyć, temat pandemii koronawirusa towarzyszy nam już od ponad pół roku. Wielu z nas przyzwyczaiło się już do takiego stanu rzeczy, dostosowując styl życia do nowej, panującej rzeczywistości. Co ciekawe jednak, ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa skutków pandemii i nie podejmuje w związku z tym żadnych, poważniejszych decyzji finansowych. Co zmienił COVID-19 w kwestiach finansów osobistych w Polsce i Europie?


 

Ponad połowa Polaków bez zmian w portfelu

 

Raport “Polaków portfel własny - czas zmian”, zrealizowany na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych jasno wskazuje, że ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa większych zmian związanych z panującą pandemią COVID-19. Do grupy osób udzielających takiej odpowiedzi należą w głównej mierze osoby starsze oraz niepobierające świadczeń z tytułu 500+. Co trzeci z rodaków stara się jednak oszczędzać i mieć większą kontrolę nad swoimi finansami. 

Zachowania konsumenckie oraz stosunek Polaków do finansów w czasie pandemii nie odbiega znacząco od norm panujących w innych krajach europejskich. Według badania “Finansowy Barometr ING”, 46 proc. polskich respondentów odpowiedziało, że w czasie pandemii wydaje mniej. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 55 proc. respondentów z Włoch i Luksemburgu, 47 proc. francuskich i belgijskich ankietowanych oraz 51 proc. Brytyjczyków. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o oszczędzanie - w większości krajów europejskich jedynie co 3 obywatel stara się zgromadzić oszczędności w tym trudnym czasie. 

Można zauważyć pewną prawidłowość w zachowaniach konsumenckich Europejczyków, którzy z rozsądkiem podchodzą do kwestii wydatków i oszczędności. Nastawienie mieszkańców sąsiednich krajów jest zbliżone do naszego- średnio jedna na trzy osoby oszczędza. W zdecydowanej większości są to kobiety. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). - Wskazuje to na uniwersalny w skali kontynentu model zarządzania budżetem, który określiłbym mianem zachowawczego optymizmu finansowego - dodaje. 

 

Koronawirus zmienił rynek wynajmu

 

Niekwestionowanie, wpływ pandemii koronawirusa odczuł rynek wynajmu mieszkań, zwłaszcza w dużych, studenckich miastach. W związku z zamknięciem uczelni i przejściem na nauczanie zdalne, wielu studentów zdecydowało się na powrót do rodzinnych miast, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, poprzez uniknięcie kosztów wynajmu. Zgodnie z raportem „Studenci na rynku nieruchomości 2020” przygotowanym przez Centrum AMRON, aż 27 proc. studentów zrezygnowało z wynajmu całkowicie, natomiast 15 proc. ustaliło z właścicielem mieszkań nową, niższą kwotę wynajmu. Tańsze lokum znalazło również 15 proc. 

 

Recepta na finanse? Brak długów i rozsądne planowanie 

W dobie pandemii eksperci zalecają także wprowadzenie kilku zdrowych nawyków finansowych, które pomogą zapobiec problemom finansowym oraz zaoszczędzić pieniądze na wypadek niespodziewanych wydatków. Jednym z nich jest jak najszybsze uporanie się z zaległymi długami. 

Warto jest jak najszybciej uporać się z zaległymi opłatami i należnościami. Jeśli posiadamy większą ilość wolnych środków - przeznaczmy je na spłatę zaległości, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Warto także przeanalizować sytuację finansową przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, by mieć pewność, że podołamy ich spłacie, nawet jeśli nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

Warto także zadbać o planowanie domowego budżetu i racjonalne podejście do wydatków. Przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju porównywarki internetowe. 

Zanim zdecydujemy się na zakup nowych sprzętów czy produktów, warto skorzystać z powszechnych porównywarek internetowych - tak, by nie przepłacać i wybrać optymalną opcję cenową. Dodatkowo w planowaniu codziennych wydatków pomocne mogą okazać się listy zakupów z dokładnym określeniem, ile możemy na nie przeznaczyć. To w prosty sposób ułatwia zarządzanie, a dodatkowo pozwala nieco oszczędzić -  dodaje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KLANG! Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania? Biuro prasowe
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości
Finanse Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
2025-03-19 | 10:00

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Giełdę określa się często mianem barometru gospodarki, gdyż w dużej mierze oddaje kondycję najważniejszych spółek i ogólne nastroje na rynku. Tym samym, indeksy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.