Komunikaty PR

Pół roku z pandemią COVID-19

2020-12-02  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Kuczyńska
KLANG! Media

Prosta 68
00-858 Warszawa
k.kuczynska|klangmedia.pl| |k.kuczynska|klangmedia.pl
503987119
www.klangmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.01 MB )

Pół roku z pandemią COVID-19

Finanse osobiste w Polsce i Europie


 

Choć trudno w to uwierzyć, temat pandemii koronawirusa towarzyszy nam już od ponad pół roku. Wielu z nas przyzwyczaiło się już do takiego stanu rzeczy, dostosowując styl życia do nowej, panującej rzeczywistości. Co ciekawe jednak, ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa skutków pandemii i nie podejmuje w związku z tym żadnych, poważniejszych decyzji finansowych. Co zmienił COVID-19 w kwestiach finansów osobistych w Polsce i Europie?


 

Ponad połowa Polaków bez zmian w portfelu

 

Raport “Polaków portfel własny - czas zmian”, zrealizowany na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych jasno wskazuje, że ponad 50 proc. Polaków nie odczuwa większych zmian związanych z panującą pandemią COVID-19. Do grupy osób udzielających takiej odpowiedzi należą w głównej mierze osoby starsze oraz niepobierające świadczeń z tytułu 500+. Co trzeci z rodaków stara się jednak oszczędzać i mieć większą kontrolę nad swoimi finansami. 

Zachowania konsumenckie oraz stosunek Polaków do finansów w czasie pandemii nie odbiega znacząco od norm panujących w innych krajach europejskich. Według badania “Finansowy Barometr ING”, 46 proc. polskich respondentów odpowiedziało, że w czasie pandemii wydaje mniej. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 55 proc. respondentów z Włoch i Luksemburgu, 47 proc. francuskich i belgijskich ankietowanych oraz 51 proc. Brytyjczyków. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o oszczędzanie - w większości krajów europejskich jedynie co 3 obywatel stara się zgromadzić oszczędności w tym trudnym czasie. 

Można zauważyć pewną prawidłowość w zachowaniach konsumenckich Europejczyków, którzy z rozsądkiem podchodzą do kwestii wydatków i oszczędności. Nastawienie mieszkańców sąsiednich krajów jest zbliżone do naszego- średnio jedna na trzy osoby oszczędza. W zdecydowanej większości są to kobiety. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl). - Wskazuje to na uniwersalny w skali kontynentu model zarządzania budżetem, który określiłbym mianem zachowawczego optymizmu finansowego - dodaje. 

 

Koronawirus zmienił rynek wynajmu

 

Niekwestionowanie, wpływ pandemii koronawirusa odczuł rynek wynajmu mieszkań, zwłaszcza w dużych, studenckich miastach. W związku z zamknięciem uczelni i przejściem na nauczanie zdalne, wielu studentów zdecydowało się na powrót do rodzinnych miast, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, poprzez uniknięcie kosztów wynajmu. Zgodnie z raportem „Studenci na rynku nieruchomości 2020” przygotowanym przez Centrum AMRON, aż 27 proc. studentów zrezygnowało z wynajmu całkowicie, natomiast 15 proc. ustaliło z właścicielem mieszkań nową, niższą kwotę wynajmu. Tańsze lokum znalazło również 15 proc. 

 

Recepta na finanse? Brak długów i rozsądne planowanie 

W dobie pandemii eksperci zalecają także wprowadzenie kilku zdrowych nawyków finansowych, które pomogą zapobiec problemom finansowym oraz zaoszczędzić pieniądze na wypadek niespodziewanych wydatków. Jednym z nich jest jak najszybsze uporanie się z zaległymi długami. 

Warto jest jak najszybciej uporać się z zaległymi opłatami i należnościami. Jeśli posiadamy większą ilość wolnych środków - przeznaczmy je na spłatę zaległości, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Warto także przeanalizować sytuację finansową przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, by mieć pewność, że podołamy ich spłacie, nawet jeśli nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

Warto także zadbać o planowanie domowego budżetu i racjonalne podejście do wydatków. Przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju porównywarki internetowe. 

Zanim zdecydujemy się na zakup nowych sprzętów czy produktów, warto skorzystać z powszechnych porównywarek internetowych - tak, by nie przepłacać i wybrać optymalną opcję cenową. Dodatkowo w planowaniu codziennych wydatków pomocne mogą okazać się listy zakupów z dokładnym określeniem, ile możemy na nie przeznaczyć. To w prosty sposób ułatwia zarządzanie, a dodatkowo pozwala nieco oszczędzić -  dodaje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl, loando.pl) 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KLANG! Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.