Raport PMR: Rynek artykułów sportowych powróci na ścieżkę wzrostu

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Pandemia koronawirusa, a zwłaszcza wprowadzony w odpowiedzi na nią lockdown i inne restrykcje sprawiły, że w 2020 r. dynamika handlu detalicznego artykułami sportowymi była ujemna. W 2021 r. rynek czeka odbicie, a dynamika będzie rekordowa na przestrzeni ostatnich lat i wyniesie blisko 10%, wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR.
Spadek wartości sprzedaży artykułów sportowych w 2020 r. był stosunkowo niski w porównaniu do innych segmentów handlu detalicznego analizowanych przez PMR. Wynikało to m.in. z popularyzacji amatorskiego uprawiania sportu w okresie lockdownu i zamknięcia obiektów sportowych, odformalizowania mody (dresy, sneakery), a także wzrostu popularności wyjazdów na łono natury i turystyki kempingowej jako formy spędzania wolnego czasu.
Internet największym kanałem
Pandemia koronawirusa spowodowała rekordowe wzrosty w sprzedaży internetowej i nie inaczej było w przypadku rynku artykułów sportowych. Sprzedaż internetowa w analizowanym segmencie wzrosła o blisko 50%. W efekcie, internet (sprzedaż poprzez e-sklepy i platformy handlowe) stał się największym kanałem na rynku produktów sportowych, z udziałem w rynku na poziomie blisko 36% w 2020 r.
W 2021 r. dynamika kanału e-commerce, z powodu wysokiej bazy, wyhamuje. Według prognoz PMR kanał internetowy zanotuje jednak ponownie najwyższą dynamikę ze wszystkich kanałów na rynku artykułów sportowych. Dynamicznie rosnąć będzie zarówno sprzedaż w sklepach internetowych (w związku z rozwojem oferty przez największych graczy), jak i na platformach (rozwój oferty przez Allegro i Amazon, ale także Empik Marketplace, Decathlon i Intersport).
Moda na dress i sneakery
Obserwowane od lat trendy rozluźniania dress code’u, motywujące detalistów do poszerzania ofert odzieży codziennej, a w przypadku obuwia codziennego lub sportowego (sneakeryzacja) uległy w 2020 r. przyspieszeniu.
Praca zdalna oraz szeroko pojęty domocetryzm diametralnie zmieniły nasze zwyczaje konsumenckie, nie tylko w zakresie wyboru kanału, w którym tych zakupów dokonywali, ale także oferty produktowej, którą wybierali. Konsumenci częściej sięgali po odzież wygodną, w tym dresy, oraz większą uwagę przykładali do wyboru stroju „po domu”.
Ponad (52%) połowa respondentów badania PMR z sierpnia 2021 r., tj. kupujących odzież lub obuwie, twierdzi, że w większym stopniu niż przed pandemią zwraca uwagę na wygodę kupowanych produktów. Twierdzą tak częściej kobiety (56% wobec 46% wśród mężczyzn) oraz mieszkańcy największych miast (61%).
PMR Market Experts dostarcza swoim partnerom najwyższej jakości analizy rynkowe, badania oraz usługi doradcze przygotowane przez doświadczone zespoły branżowych ekspertów. Od ponad 20 lat ekspertyzy i rekomendacje PMR wspierają firmy na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Europy Południowo-Wschodniej, umożliwiając im realizację strategicznych celów. To firma którą tworzą ludzie, umiejętnie korzystający z osiągnięć technologii, by sprostać zmieniającym się wymaganiom partnerów biznesowych.
Więcej autorskich treści tworzonych w oparciu o prowadzone badania można znaleźć na naszej stronie https://www.pmrmarketexperts.com/press-room.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.