Integracja kasy fiskalnej z terminalem płatniczym prostsza niż się wydaje
Do końca 2024 r. właściciele firm są zobowiązani dostosować się do nowych przepisów, które nakazują zintegrowanie kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. Duże sieci już przeprowadzają integracje z systemami kasowymi w swoich punktach handlowych. Połączenie to niesie ze sobą liczne korzyści, przede wszystkim zautomatyzowanie oraz uproszczenie procesów zachodzących w firmie. Mimo to wielu przedsiębiorców, których dotyczy ten obowiązek, wciąż zwleka z jego realizacją.
Celem ustawowego obowiązku integracji, czyli połączenia kasy fiskalnej z terminalem płatniczym, jest uproszczenie procesu obsługi klienta m.in. poprzez automatyczne przekazywanie informacji o kwocie transakcji z kasy do terminala. Ostateczny termin przeprowadzenia tego procesu mija z końcem 2024 r., a na firmy, które tego nie zrobią na czas, mogą być nakładane kary pieniężne sięgające nawet kwoty 5000 zł.
PolCard from Fiserv pomaga przedsiębiorcom w dostosowaniu się do przepisów prawa, ponieważ posiada gotowe rozwiązania integracyjne ze wszystkimi modelami kas fiskalnych online. Natomiast dla firm z branż, które najczęściej korzystają z oprogramowania kasowego, marka opracowała już ponad 200 gotowych integracji z terminalami płatniczymi. W ostatnim czasie PolCard from Fiserv wprowadził także możliwość integracji na tzw. kasach offline.
- Warto pamiętać, że połączenie terminala z kasą fiskalną to nie tylko obowiązek prawny, lecz także liczne korzyści, które mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Dlatego polecamy przeprowadzić integracje już teraz. Niestety zauważamy, że wielu przedsiębiorców zwleka z ich wdrożeniem, mimo że czasu jest już coraz mniej. Warto wspomnieć, że obecnie integracja może być przeprowadzona na praktycznie każdym sprzęcie – także na tzw. kasach offline – mówi Robert Andrukiewicz, dyrektor ds. rozwoju produktów w Fiserv Polska S.A., działającym pod marką PolCard from Fiserv.
PolCard from Fiserv oferuje przeprowadzenie integracji na kasach z elektronicznym zapisem kopii (tzw. kasach offline), które nie są objęte ustawowym obowiązkiem. Marka właśnie rozszerzyła możliwość oprogramowania swoich terminali o współpracę z kolejnym protokołem, który obsługuje integrację z kasami offline marki Novitus produkowanych przez firmę COMP. Dzięki temu, przedsiębiorcy, którzy korzystają z tego typu kas, mogą również zautomatyzować i uprościć procesy w swoich firmach.
Integracja – jakie niesie korzyści?
- Integracja rozwiązania kasowego z terminalem płatniczym to przede wszystkim lepsza i sprawniejsza obsługa. Kasjer bądź kasjerka nie musi już ręcznie wpisywać na terminalu kwoty, pojawia się ona automatycznie, bez ryzyka błędu ludzkiego. Dzięki takiemu usprawnieniu procesu realizacja płatności jest dużo szybsza i bezpieczniejsza. To z kolei sprawia, że kolejki są mniejsze, doświadczenia konsumentów są lepsze, ich zainteresowanie rośnie, a przedsiębiorca pomnaża zyski. Co więcej, w przypadku gdy tym rozwiązaniem jest system kasowy, integracja pozwala skorzystać z bogatej oferty usług dodatkowych oferowanych na terminalu. Obecnie z licznych udogodnień związanych z integracją mogą skorzystać także posiadacze kas offline marki Novitus - mówi Robert Andrukiewicz.
Integracja terminala PolCard from Fiserv z systemem kasowym pozwala na dostęp do wielu dodatkowych usług płatniczych. Są to między innymi: DCC (Dynamic Currency Conversion), płatność w walucie obcej karty wydanej poza Polską czy transakcje kartami przedpłaconymi. Mniejsi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z usługi multimerchant, która polega na wspólnym korzystaniu z urządzenia płatniczego przez kilka osób prowadzących osobne działalności w jednym pomieszczeniu. Opcja współdzielenia terminala pomaga w optymalizacji kosztów. Tę usługę wykorzystują często np. salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Za jej pomocą można rozdzielić środki z poszczególnych transakcji na różne konta bankowe.
Integracja w praktyce
Aby zintegrować kasę fiskalną online z terminalem płatniczym wystarczy w odpowiedni sposób skonfigurować oraz połączyć oba urządzenia za pomocą kabla lub bezprzewodowo (np. poprzez Bluetooth lub Wi-Fi). Cały proces odbywa się za pośrednictwem protokołu komunikacyjnego ECR-EFT, który pozwala na wymianę informacji (w szczególności tych aktywujących urządzenia płatnicze oraz dotyczących transakcji m.in. kwoty i statusu transakcji). Natomiast integracja z systemami kasowymi jest realizowana poprzez protokół ECR-POS, którego właścicielem i dostawcą jest Fiserv Polska.
Integracja pod każdego klienta
Integracja może być zrealizowana niezależnie od potrzeb klienta, zarówno z kasami online, jak i offline. Marka PolCard from Fiserv oferuje połączenie praktycznie każdego rodzaju systemu kasowego za pomocą swojego protokołu, a także za pomocą wybranych protokołów międzynarodowych (np. Nexo lub ZVT).

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.