Komunikaty PR

Jak zaprojektować program stażowy, z którego jest zadowolone 97% uczestników?

2022-09-27  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/

Brak doświadczenia zawodowego to jedna z głównych przeszkód w zdobyciu atrakcyjnej pracy przez absolwentów uczelni wyższych, wynika z badania Pracuj.pl. Aż 40% osób rozpoczynających karierę zawodową wskazuję właśnie ten czynnik jako największą barierę na drodze do wymarzonej pracy. Rozwiązaniem tego problemu są staże oferowane przez najlepszych pracodawców. Aby były one jednak skutecznym narzędziem pozyskiwania talentów z jednej strony, a dobrym startem kariery z drugiej, muszą być odpowiednio zaplanowane.

Staże to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do rozwoju kariery dla absolwentów wyższych uczelni lub zmiany profilu zawodowego. Dla pracodawców natomiast to prawdziwa kuźnia kadr, która pozwala wyłuskać najlepsze talenty. Dla starszych pokoleń pracowników mogą nadal jeszcze kojarzyć się z parzeniem kawy czy wykonywaniem tylko najprostszych biurowych zadań, lecz dzisiejsza rzeczywistość stażowa jest zupełnie inna. Młodzi doceniają tę formę poznawania swoich przyszłych pracodawców, a firmy chwalą sobie możliwość pokazywania potencjalnym talentom swojej kultury pracy.

Jak wynika z badań Pracuj.pl, staże wciąż są bardzo popularną formą rozwoju kariery. Aż 55% respondentów wskazało staż jako źródło swoich pierwszych doświadczeń zawodowych. Co ważne, programy stażowe są często wybierane przez późniejszych specjalistów – 8 na 10 ankietowanych wskazało, że odbyło staż zgodny ze swoim kierunkiem studiów i dalszą karierą zawodową.

Jak ocenić czy program stażowy okazał się sukcesem? Najlepszym wskaźnikiem jest poziom zadowolenia jego uczestników. Jak wynika z wewnętrznych badań, program stażowy Career Starter prowadzony przez Marsh European Business Support Center spełnił oczekiwania 97% uczestników, a wszyscy absolwenci programu zadeklarowali, że polecą go swoim znajomym. Co wpłynęło na takie rezultaty tej inicjatywy?

Nauka przez praktykę i realny rozwój

Marsh jest wiodącym, globalnym dostawcą usług w dziedzinie ubezpieczeń i zarządzania ryzykiem. Firma działa od ponad 150 lat. Marsh European Business Support Centre (EBSC) to natomiast wielokrotnie nagradzane centrum wsparcia biznesu zapewniające najwyższej jakości, kompleksowe usługi setkom zespołów Marsh i ich klientom w całej Europie. Program stażowy Career Starter wystartował w 2019 roku i właśnie trwa rekrutacja do jego kolejnej edycji.

Uczestnicy pierwszych edycji programu stażowego Marsh EBSC wskazali, że jednym z kluczowych czynników wpływających na ich pozytywną ocenę stażu było to, że mogli nabierać doświadczeń zawodowych wspierając pełnoetatowych pracowników centrum w obsłudze klientów. Realizowali zadania będące częścią procesów biznesowych firmy i współdziałali w zespołach stworzonych zarówno ze stażystów jak i regularnych pracowników. Mieli okazję wziąć także udział w projektach specjalnych, których celem było poszukiwanie rozwiązań usprawniających prace Marsh EBSC.

– Podczas stażu moim głównym zadaniem było pomaganie kolegom z mojego zespołu w bieżących sprawach. Pokazali mi jak obsługiwać różne kluczowe procesy i przedstawili podstawy swojej pracy, takie jak zapisywanie dokumentów w różnych systemach, kontakt z pośrednikami i klientami itp. Oprócz tego, wzięłam udział w projekcie dla stażystów. Mój projekt nazywał się "Globetrotter Project" i dotyczył komunikacji wewnętrznej oraz budowania zaangażowania pracowników. Wraz z moim zespołem próbowaliśmy zaproponować kilka pomysłów na to, jak poprawić relacje interpersonalne w firmie i co zrobić, aby pracownicy czuli się jak najlepiej. To było bardzo kształcące i wiem, że niektóre z pomysłów były całkiem przydatne dla naszych współpracowników – mówi Julia Bonowicz z zespołu Policy Servicing Marsh EBSC, a wcześniej uczestniczka programu Career Starter.

Ważnym elementem programu stażowego jest również ścieżka learning & development. Każdy z uczestników programu brał udział w specjalnych szkoleniach wprowadzających w specyfikę funkcjonowania firmy Marsh i Marsh EBSC. Ponadto, stażyści mogli wybierać spośród dodatkowych modułów specjalizacyjnych, zgodnych z ich planami rozwoju kariery zawodowej.

– Nauka i rozwój są ważnym elementem kultury Marsh EBSC. W samym pierwszym półroczu 2022 roku pracownicy naszego centrum poświęcili średnio 25 godzin na projekty, których celem było podnoszenie obecnych lub zdobywanie nowych kompetencji. W ramach program Career Starter natomiast, aż 20% czasu staży jest przeznaczona wyłącznie na naukę nowych kompetencji w formie szkoleń i udziału w projektach specjalnych – informuje Marta Steer, Head of European Business Support Center, Marsh.

Elastyczność

Drugą z najczęściej wskazywanych zalet programu Career Starter była jego elastyczność. Uczestnicy poprzednich edycji mogli zbierać cenne doświadczenia funkcjonując w hybrydowym środowisku pracy. Ponadto, stażyści biorący udział w programie spędzają min. 20 godzin tygodniowo na realizacji zleconych im zadań, co pozwala łączyć rozwój kariery z kontynuacją nauki, i sami ustalają ze swoimi współpracownikami poziom zaangażowania czasowego w program stażowy. Marsh EBSC oferuje również elastyczność w zakresie form współpracy – opcją jest zarówno umowa o pracę jak i zlecenie.

Zadania, które realizują stażyści są zgodne z ich profilem studiów, ale i poziomem doświadczenia. Każdy uczestnik programu Career Starter współpracuje z mentorem, który wprowadza go w organizację i specyfikę pracy w międzynarodowym środowisku. Rozwój nowych kompetencji jest elastyczny, dostosowany do poziomu stażysty.

– Przed dołączeniem do Marsh studiowałem ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Mój staż rozpoczął się w listopadzie, a zakończył w marcu. W tym czasie moje codzienne zadania oscylowały głównie wokół tematów usprawniania procesów, automatyzacji i raportowania. Nigdy nie wymagano ode mnie, abym znacząco wykraczał poza moje obszary specjalizacji ze studiów. Zadania dostosowywano do moich umiejętności, ale mogłem się też rozwijać. Dzięki temu, nie tylko miałem szansę wykorzystać w praktyce moją wiedzę z zakresu programowania i statystyki, którą zdobyłem na uniwersytecie, ale także otrzymałem przestrzeń do rozwoju nowych umiejętności – zaznacza Maciej Jasiuczenia, Business Analyst w Marsh EBSC, a wcześniej uczestnik programu Career Starter.

Wynagrodzenie za cały okres stażu

Jak pokazują badania Pracuj.pl, dla 78% Polaków wysokość zarobków jest kluczowa przy wyborze pracy. Nie inaczej jest w przypadku programów stażowych. Dane Marsh EBSC pokazują, że wynagrodzenie za staż jest głównym kryterium branym pod uwagę przez osoby poszukujące tego typu programów. Może się wydawać zatem niezwykle zaskakujące, że aż 60% polskich programów stażowych nie przewiduje wynagrodzenia dla jego uczestników.

Uczestniczy programu Career Starter otrzymują wynagrodzenie przez cały okres trwania stażu, czyli przez 6 miesięcy. Wynagrodzenie jest uzależnione od poziomu zaangażowania czasowego w staż, przy czym uczestnicy programu współpracują z Marsh EBSC nie mniej niż 20 godzin tygodniowo.

Odpowiedź na realne potrzeby kandydatów

Ostatnim tu opisanym, lecz nie najmniej ważnym czynnikiem decydującym o tym, że aż 97% uczestników programu Career Starter było zadowolonych ze stażu w Marsh EBSC jest to, że cała inicjatywa została zaplanowana na podstawie informacji i pogłębionych insightów od studentów i kandydatów na pracowników centrum.

Przed startem programu, zespół Marsh EBSC przeprowadził szeroko zakrojone konsultacje z 7 uczelniami wyższymi z całej Polski, aby jak najlepiej poznać potrzeby studentów poszukujących pierwszych doświadczeń zawodowych w swoich naukowych specjalizacjach. Dział odpowiedzialny za stworzenie programu przeanalizował także najlepsze przykłady programów stażowych ze wszystkich spółek z grupy Marsh McLennan Companies z całego świata oraz przeprowadził audyt inicjatyw dla stażystów dostępnych na polskim rynku pracy.

– Poświęciliśmy wiele godzin na dokładne zbadanie potrzeb studentów i realiów programów stażowych w Polsce i na świecie. Zaangażowaliśmy w cały proces liderów zespołów naszego centrum, aby zgrać potrzeby potencjalnych stażystów z ich potrzebami biznesowymi. W efekcie powstał program w pełni płatnego, elastycznego i nastawionego na rozwój stażu. Kandydaci bardzo docenili nasze podejście i widać to po liczbie zgłoszeń do każdej edycji Career Starter. Jesteśmy również zadowoleni z efektów biznesowych tego programu. Po każdej edycji, ok. 90% stażystów otrzymuje ofertę stałego zatrudnienia w Marsh EBSC. Wszyscy absolwenci pierwszych edycji programu, którzy zdecydowali się zostać w organizacji nadal są ważną częścią naszego zespołu – informuje Marta Steer, Head of European Business Support Center, Marsh.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Bitget
2025-07-21 | 09:00

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutam. Ponad jedna trzecia użytkowników portfeli
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Handel

Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.

Polityka

Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.