Jak zostać liderem? Sprawdź poniższe wskazówki.
Niektórzy rodzą się z naturalnymi predyspozycjami do zarządzania ludźmi. Inni zaś muszą nauczyć się pewnych umiejętności. Być może nawet tak znane i charyzmatyczne osoby, jak Roosevelt czy Napoleon, musiały uczyć się tej niełatwej sztuki. W jaki sposób stać się dobrym liderem? Eksperci od imprez wskazują wyjazdy integracyjne jako narzędzie do podszkolenia umiejętności pracy z drugą osobą. Jakie formy szkoleń wybierają pracodawcy? I czy wspólne rozwiązywanie zagadek może być pomocne?
Bycie liderem w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie. Na rynek pracy weszło bowiem nowe pokolenie. Zetki – bo o nich mowa – mają zupełnie inne podejście do pracy, a także życia prywatnego. Istotne są dla nich work – life – balance i partnerska współpraca z szefem. Jak nauczyć się bycia liderem wobec nowych oczekiwań pracowników? W tym celu coraz więcej firm decyduje się na wyjazdy integracyjne i szkolenia w miłych okolicznościach przyrody. Podczas imprez odbywają się warsztaty wspomagające wspólną integrację.
Pracownicy chcą więcej wyjazdów
Obserwacje pokazują, że pracownicy coraz chętniej korzystają z wyjazdów integracyjnych. Po okresie stagnacji w eventach, home office, a także pandemii, są bardziej zmotywowani do przebywania w gronie swoich współpracowników. Wyjazdy to także okazja do tego, aby szkolić kadrę menadżerską.
Potrzeby współczesnych firm są zróżnicowane. Wiele z nich wybiera na wyjazdy integracyjne miejsca zlokalizowane z dala od zgiełku. Integracja jest często połączona ze szkoleniami, jak być liderem i zarządzać zespołem. Do tego wybierane są różne narzędzia szyte na miarę potrzeb klientów. Firmy oczekują spersonalizowanych planów wyjazdów integracyjnych, a także konkretnych rozwiązań.
Jakie atrakcje wybierają firmy? W tym celu wiele z nich decyduje się na zawody kulinarne. Podczas wspólnego gotowania można nauczyć się zarządzania zespołem, pracy pod presją czasu, a także dokładności w działaniu. Te wszystkie cechy są pożądane w codziennej pracy.
Nauka bycia liderem w ramach team buildingu
Aby wyłonić lidera wśród swoich pracowników, a także podszkolić umiejętności menadżerów, firmy decydują się czesto na zawody sportowe. Wszelkiego rodzaju formy integracji grupy sprawiają, że ta poznaje swoje mocne i słabe strony. Konkurencje sportowe uczą także zarządzania ludźmi.
– W ramach imprez firmowych proponujemy także zawody sportowe. Te uczą pokory, ale i współpracy między danymi osobami. Liderzy, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności, mogą wykazać się podczas wybierania drużyn, planowania ich zadań. Istotne jest także kreatywne i nieszablonowe myślenie. Posiadamy także autorskie scenariusze. Najważniejsze jest, aby rodzaj rozrywki dobrać do profilu uczestników, ich potrzeb i wymagań – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.
Jakie jeszcze konkurencje pomagają w zdobywaniu umiejętności bycia liderem? Warsztaty survivalu. Dzięki nim uczestnicy uczą się przetrwania w tak ekstremalnej sytuacji, jak noc w górach. To także świetna okazja do tego, aby poprowadzić grupę i zdobyć w jej oczach uznanie.
Bycie dobrym liderem wymaga zaangażowania, odpowiedniego planowania, a także zdolności organizacyjnych. Te można w prosty sposób podszkolić podczas wyjazdów integracyjnych. Jakie jeszcze aktywności wybierają firmy? Chętnie korzystają z Runnmagedonu, czyli zawodów sportowych w nietypowych warunkach.
A jaki jest klucz do bycia dobrym liderem? Nie ma jednej recepty. Zdaniem ekspertów u podstaw leży szczera chęć poznanie potrzeb drugiego człowieka i wyjście im naprzeciw.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.