Komunikaty PR

Kancelaria LEX włącza licznik fundacji rodzinnych

2024-05-23  |  09:00
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

W rocznicę wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej, Kancelaria Finansowa LEX, której przedstawiciele  Małgorzata i Dawid Rejmer jako pierwsi złożyli wniosek o jej założenie, uruchamia licznik fundacji rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można sprawdzić, ile osób, w tym przedsiębiorców, korzysta z tej formy zabezpieczenia majątku.

W tej chwili, aby poznać aktualne dane o fundatorach, konieczny jest wgląd do Rejestru Fundacji zagwarantowany w Czytelni Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki licznikowi fundacji rodzinnych, znacznie łatwiej będzie można sprawdzić, jak wiele osób, w tym  przedsiębiorców i  właścicieli firm rodzinnych, korzysta z tego rozwiązania.

Do dnia 30 kwietnia 2024 roku do rejestru fundacji rodzinnych wpisano 873 fundacje i złożono
1538 wniosków o wpis. Najnowsze dane mówią już o 1000 fundacji – co oznacza, że statystyki zmieniają się z dnia na dzień.

Popularność polskiej fundacji rodzinnej przekroczyła oczekiwania ustawodawcy – mówi dr Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. W pierwszym roku obowiązywania przepisów Ministerstwo Rozwoju i Technologii spodziewało się około 250-300 wniosków, a tymczasem w Sądzie Okręgowym
w Piotrkowie Trybunalskim, złożono ich prawie pięciokrotnie więcej niż oczekiwał resort. Rok obowiązywania ustawy pokazał nam również, że fundacja rodzinna jest rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla inwestorów. Obserwujemy ogromne zainteresowanie nowym rozwiązaniem, więc włączamy licznik, który pomoże analizować to zjawisko, co z kolei umożliwi na bieżąco odpowiadanie na potrzeby fundatorów.

Dzięki założeniu fundacji rodzinnej można uniknąć rozdrobnienia majątku firmowego i rodzinnego przez członków rodziny po śmierci pierwotnego założyciela firmy.  Jej celem jest budowanie kapitału na całe pokolenia oraz jego akumulacja i zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny.

Fundacja rodzinna jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, dla których ważne jest, by ich firma żyła dłużej niż jedno pokolenie, a zgromadzony majątek był należycie chroniony i pomnażany. Najważniejszy plus założenia fundacji to z pewnością umożliwienie przeprowadzenia skutecznej sukcesji oraz rozwiązania potencjalnych problemów z zachowkiem. Do fundacji fundator wkłada majątek, który ma prawo dalej inwestować. Możemy zatem potraktować fundację jako budowanie tzw. „skarbca rodzinnego” na kolejne pokolenia – mówi dr Małgorzata Rejmer, prezes zarządu Kancelarii Finansowej Lex.

Założenie fundacji rodzinnej wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych. Po pierwsze, fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna, która złoży oświadczenie o ustanowieniu fundacji w formie aktu założycielskiego lub w testamencie notarialnym. Po drugie, należy wnieść majątek w wysokości min. 100 tys. złotych do fundacji w różnej postaci. Mogą to być nieruchomości komercyjne (przeznaczone na wynajem), gotówka, udziały, akcje czy inne aktywa. Warto mieć na uwadze, że założenie i bieżąca obsługa fundacji wiąże się z określonymi kosztami. Instytucja ta dedykowana jest przede wszystkim dobrze prosperującym dużym i średnim przedsiębiorstwom.

Licznik będzie dostępny w newsletterze, do którego zapisać można się na stronie internetowej Kancelarii: https://kf-lex.pl/newsletter/

 

 

Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno-konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym
i prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. https://kf-lex.pl

Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, Agencja Face It, e-mail: k.grygielska@agencjafaceit.pl, tel. +48 510 139 575

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Miliardowe długi za telefon i Internet. Biuro prasowe
2024-06-13 | 14:30

Miliardowe długi za telefon i Internet.

83 proc. dłużników firm telekomunikacyjnych stanowią konsumenci. Ich zaległości w opłatach opiewają na 571 mln zł, czyli 60 proc. całej zaległej kwoty. Na jedną osobę przypada
Finanse Ceny powoli rosną. Czy KPO da „kopa” inflacji?
2024-06-13 | 01:00

Ceny powoli rosną. Czy KPO da „kopa” inflacji?

7 mld Euro, jakie już trafiło do Polski w ramach KPO i poprawa optymizmu inwestycyjnego diagnozowana przez NBP mogą zamienić Polskę w plac budowy. Niestety mogą też doprowadzić do
Finanse Odzyskiwanie należności z tytułu nieopłaconych faktur
2024-06-12 | 01:00

Odzyskiwanie należności z tytułu nieopłaconych faktur

adw. Patrycja Kasprowska Pilawska Zorski Adwokaci   ODZYSKIWANIE NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU NIEZAPŁACONYCH FAKTUR Wystawianie faktur przez przedsiębiorców to dla nich chleb

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Finanse

Polska w światowej czołówce najchętniej wybieranych lokalizacji dla centrów usług wspólnych oraz ośrodków BPO. Generują one 4,5 proc. polskiego PKB

Sektor usług biznesowych jest jedną z wizytówek polskiej gospodarki i wciąż pozostaje bardzo konkurencyjny w globalnej skali – w Polsce działa już ponad 1,8 tys. centrów usług BPO, SSC/GBS, IT i R&D, a prognozowane zatrudnienie w sektorze w tym roku ma sięgnąć 465 tys. osób. Za ponad 80 proc. tych miejsc pracy odpowiadają inwestorzy zagraniczni, ale po usługi centrów usług biznesowych coraz chętniej sięgają również polskie firmy, które szukają oszczędności w dobie wysokich kosztów. Outsourcing procesów biznesowych pozwala im się skupić na strategicznych procesach i wyzwaniach, a przy tym zmniejszyć koszty nawet o ponad 20 proc.

Handel

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie. – Gdyby wszystkie stada na świecie były poławiane w  zrównoważony sposób, pozwoliłoby to wygenerować o 16 mln t więcej ryb i owoców morza rocznie, co z kolei przełożyłoby się na możliwość wyżywienia dodatkowych 72 mln ludzi – wskazuje Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.