Komunikaty PR

Kancelaria LEX włącza licznik fundacji rodzinnych

2024-05-23  |  09:00
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

W rocznicę wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej, Kancelaria Finansowa LEX, której przedstawiciele  Małgorzata i Dawid Rejmer jako pierwsi złożyli wniosek o jej założenie, uruchamia licznik fundacji rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można sprawdzić, ile osób, w tym przedsiębiorców, korzysta z tej formy zabezpieczenia majątku.

W tej chwili, aby poznać aktualne dane o fundatorach, konieczny jest wgląd do Rejestru Fundacji zagwarantowany w Czytelni Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzięki licznikowi fundacji rodzinnych, znacznie łatwiej będzie można sprawdzić, jak wiele osób, w tym  przedsiębiorców i  właścicieli firm rodzinnych, korzysta z tego rozwiązania.

Do dnia 30 kwietnia 2024 roku do rejestru fundacji rodzinnych wpisano 873 fundacje i złożono
1538 wniosków o wpis. Najnowsze dane mówią już o 1000 fundacji – co oznacza, że statystyki zmieniają się z dnia na dzień.

Popularność polskiej fundacji rodzinnej przekroczyła oczekiwania ustawodawcy – mówi dr Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. W pierwszym roku obowiązywania przepisów Ministerstwo Rozwoju i Technologii spodziewało się około 250-300 wniosków, a tymczasem w Sądzie Okręgowym
w Piotrkowie Trybunalskim, złożono ich prawie pięciokrotnie więcej niż oczekiwał resort. Rok obowiązywania ustawy pokazał nam również, że fundacja rodzinna jest rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla inwestorów. Obserwujemy ogromne zainteresowanie nowym rozwiązaniem, więc włączamy licznik, który pomoże analizować to zjawisko, co z kolei umożliwi na bieżąco odpowiadanie na potrzeby fundatorów.

Dzięki założeniu fundacji rodzinnej można uniknąć rozdrobnienia majątku firmowego i rodzinnego przez członków rodziny po śmierci pierwotnego założyciela firmy.  Jej celem jest budowanie kapitału na całe pokolenia oraz jego akumulacja i zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny.

Fundacja rodzinna jest przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, dla których ważne jest, by ich firma żyła dłużej niż jedno pokolenie, a zgromadzony majątek był należycie chroniony i pomnażany. Najważniejszy plus założenia fundacji to z pewnością umożliwienie przeprowadzenia skutecznej sukcesji oraz rozwiązania potencjalnych problemów z zachowkiem. Do fundacji fundator wkłada majątek, który ma prawo dalej inwestować. Możemy zatem potraktować fundację jako budowanie tzw. „skarbca rodzinnego” na kolejne pokolenia – mówi dr Małgorzata Rejmer, prezes zarządu Kancelarii Finansowej Lex.

Założenie fundacji rodzinnej wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych. Po pierwsze, fundatorem może być wyłącznie osoba fizyczna, która złoży oświadczenie o ustanowieniu fundacji w formie aktu założycielskiego lub w testamencie notarialnym. Po drugie, należy wnieść majątek w wysokości min. 100 tys. złotych do fundacji w różnej postaci. Mogą to być nieruchomości komercyjne (przeznaczone na wynajem), gotówka, udziały, akcje czy inne aktywa. Warto mieć na uwadze, że założenie i bieżąca obsługa fundacji wiąże się z określonymi kosztami. Instytucja ta dedykowana jest przede wszystkim dobrze prosperującym dużym i średnim przedsiębiorstwom.

Licznik będzie dostępny w newsletterze, do którego zapisać można się na stronie internetowej Kancelarii: https://kf-lex.pl/newsletter/

 

 

Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno-konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym
i prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. https://kf-lex.pl

Kontakt dla mediów: Karina Grygielska, Agencja Face It, e-mail: k.grygielska@agencjafaceit.pl, tel. +48 510 139 575

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Bitget
2025-07-21 | 09:00

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutam. Ponad jedna trzecia użytkowników portfeli
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Edukacja

Konsument

Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.

Handel

W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.