Kilkuset Powstańców Warszawskich otrzyma świąteczne paczki
Rozpoczęła się kolejna edycja świątecznej akcji „Pamiętam, pomagam”, podczas której kilkuset Powstańców Warszawskich otrzyma paczki z żywnością. Znajdują się w nich delikatesowe produkty: wędliny, wypieki, herbaty, kawy, produkty świąteczne oraz słodycze. Wydarzenie organizuje Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, a finansowo wspiera je wiele firm.
To już kolejna edycja akcji „Pamiętam, pomagam”, mająca na celu pomoc bohaterom Powstania Warszawskiego. Przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocą oraz Dniem Niepodległości, otrzymują oni paczki z żywnością. Są to specjalnie przygotowane dania lub wysokiej jakości produkty delikatesowe, które mają umilić im świąteczny czas. Jak zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, to również okazanie pamięci o weteranach Rzeczypospolitej. – „Pamiętamy, pomagamy” to hasło naszych akcji, które oddaje w pełni ich znaczenie. Paczki z żywnością w ważnych chwilach to piękna symbolika. Przekazujemy podarunki, razem przeżywamy świąteczny czas, rozmawiamy i pokazujemy, że zależy nam na osobach, które walczyły o wolność Polski – zaznacza Rafał Szczepański.
Organizatorzy planują dostarczyć do Powstańców Warszawskich ok. 200 paczek. Za ich dystrybucję odpowiada Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, dysponujący odpowiednim sprzętem do dowozu przesyłek w reżimie sanitarnym. – Codziennie jesteśmy z Powstańcami. Zawozimy im posiłki, lekarstwa oraz zakupy. Nasi pracownicy i wolontariusze są w pełni przeszkoleni. Stosują środki dezynfekcji oraz korzystają z masek ochronnych i rękawiczek jednorazowych – mówi Janusz Owsiany, który kieruje Domem Wsparcia Dla Powstańców Warszawskich.
Akcję świąteczną „Pamiętam, pomagam” wsparło 20 firm, z czego aż 14 członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich (Ama-Bud, Archicom, BBI Development, Dantex, Immobart, Marvipol Development, Matexi Polska, Novisa Development, Robyg, Tryboń PPI, Unidevelopment, Volumetric, Yareal, Uniqua) oraz dwie osoby prywatne: Ewa Radojewska oraz Sven-Torsten Kain. – Wraz z firmami deweloperskimi od lat pomagamy bohaterom Warszawy. Jesteśmy z nimi na dobre i na złe. Finansujemy budowę miejsc pamięci, paczki świąteczne oraz bieżącą pomoc. Dziękuję koleżankom i kolegom oraz firmom członkowskim za udział w tym projekcie – powiedział Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Oprócz tego wydarzenie współorganizują: Amest Otwock Sp. z o.o., Centrum Praskie Koneser oraz Sokołów S.A.
– To dla nas wiele znaczy, że tyle osób wciąż o nas pamięta. Dziękuję dziesiątkom wolontariuszy i wielu przedsiębiorstwom, które tak hojnie przekazują datki. Powstańcy Warszawscy to osoby po 90-tym roku życia. Dla niektórych z nas to ostatnie święta w smutnym czasie samoizolacji. Z dala od rodziny i przyjaciół szczególnie docenia się takie gesty – dodaje Zbigniew Galperyn ps. Antek, Prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.