Kto przejmie resort zdrowia? Bukmacherzy typują nowego ministra.
Jak wynika z analizy londyńskiej firmy Unibet faworytami do objęcia stanowiska Ministra Zdrowia są Waldemar Kraska oraz prof. Grzegorz Gielerak. Ich szanse na zastąpienie Łukasza Szumowskiego określane są na 49%.
Waldemar Kraska, z wykształcenia chirurg, nieprzerwanie od 2005 r. sprawuje mandat senatora.
W 2019 r. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko wiceministra zdrowia. Grzegorz Gielerak, który od 2007 pełni funkcję dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jest natomiast Generałem Wojska Polskiego oraz doktorem habilitowanym nauk medycznych ze specjalizacją kardiologiczną.
Analitycy Unibet nie wykluczają jednocześnie możliwości, że resortem zdrowia pokieruje Stanisław Karczewski. Prawdopodobieństwo nominacji na ministra byłego marszałka Senatu RP jednak znacznie niższe, niż w przypadku wspomnianych kandydatów, i wynosi 27%.
W typowaniach londyńskiego bukmachera pojawiają się również takie nazwiska jak prof. Wojciech Maksymowicz, Tomasz Latos oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednak ich szanse na przeprowadzkę na ul. Miodową w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Ministerstwa, są niewielkie i wynoszą odpowiednio – 11%, 7% oraz 2%.
Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza
Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.