Kto przejmie resort zdrowia? Bukmacherzy typują nowego ministra.
Jak wynika z analizy londyńskiej firmy Unibet faworytami do objęcia stanowiska Ministra Zdrowia są Waldemar Kraska oraz prof. Grzegorz Gielerak. Ich szanse na zastąpienie Łukasza Szumowskiego określane są na 49%.
Waldemar Kraska, z wykształcenia chirurg, nieprzerwanie od 2005 r. sprawuje mandat senatora.
W 2019 r. Premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko wiceministra zdrowia. Grzegorz Gielerak, który od 2007 pełni funkcję dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jest natomiast Generałem Wojska Polskiego oraz doktorem habilitowanym nauk medycznych ze specjalizacją kardiologiczną.
Analitycy Unibet nie wykluczają jednocześnie możliwości, że resortem zdrowia pokieruje Stanisław Karczewski. Prawdopodobieństwo nominacji na ministra byłego marszałka Senatu RP jednak znacznie niższe, niż w przypadku wspomnianych kandydatów, i wynosi 27%.
W typowaniach londyńskiego bukmachera pojawiają się również takie nazwiska jak prof. Wojciech Maksymowicz, Tomasz Latos oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednak ich szanse na przeprowadzkę na ul. Miodową w Warszawie, gdzie mieści się siedziba Ministerstwa, są niewielkie i wynoszą odpowiednio – 11%, 7% oraz 2%.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.