Kto za(stąpi) Niedzielskiego?
Rosnące wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej rozgrzewają spekulacje o poszukiwaniach następcy Adama Niedzielskiego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że największe szanse spośród czterech najbardziej prawdopodobnych kandydatów mają prof. Piotr Czauderna (47%) oraz przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (41%). Za dwójką liderów plasują się posłowie Czesław Hoc (31%) oraz dawny wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (23%).
Strategiczny w obecnej sytuacji resort nie może pozostać bez kierownictwa. Spośród czterech faworytów na pierwszy plan wysuwa się Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, były szef Agencji Badań Medycznych, a obecnie przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Analitycy Unibetu dają mu 47% szans na objęcie urzędu. To ekspert o medycznym profilu wykształcenia z doświadczeniem w zarządzaniu w opiece zdrowotnej, pozostający w luźniejszym związku z PiS-em niż typowo partyjni kandydaci.
Przyszły minister z sejmowej Komisji Zdrowia?
Drugim spośród faworytów jest poseł Tomasz Latos. Polityk o równie dużym doświadczeniu w polityce zdrowotnej co stażu parlamentarnym, a przy tym doktor nauk medycznych w dziedzinie radiologii. Na giełdzie nazwisk pojawiał się wielokrotnie, a jego wybór z każdą kolejną zmianą w resorcie wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Wśród komentatorów pojawiają się głosy, że dla ustabilizowania sytuacji w Ministerstwie Zdrowia niezbędny będzie polityk z doświadczeniem nie tylko medycznym, ale również w rozgrywkach partyjnych, który zapanuje nad coraz trudniejszą sytuacją w systemie – stąd bardzo wysokie notowania Tomasza Latosa na „giełdzie nazwisk” szacowane przez analityków Unibetu na 41%.
Swoim nazwiskiem firmuje ustawę Niedzielskiego, teraz przejmie też jego resort?
Kolejny faworyt analitycznej giełdy to poseł Czesław Hoc – wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, zajmujący się jedną z kluczowych ustaw dla obecnego kierownictwa ministerstwa. Doświadczenie i wzrastająca ostatnio popularność dają mu w oczach analityków Unibetu 31% szans na objęcie ministerialnej teki.
Powrót byłego wiceministra?
Ostatnim spośród najbardziej prawdopodobnych kandydatów jest poseł Bolesław Piecha – lekarz ginekolog o wieloletnim doświadczeniu parlamentarnym. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. To również drugi spośród wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Zdrowia na giełdzie nazwisk. Bolesław Piecha posiada nie tylko duże doświadczenie polityczne, ale również jako jedyny spośród faworytów miał styczność z kierowaniem resortem w roli wiceministra. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują jego szanse na objęcie funkcji po Adamie Niedzielskim na 23%.

Kolejne wyróżnienie dla Łukasza Wielgosza

Czy Polska gotowa jest na walkę z hejtem?

Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Wrocławskiego – druga kadencja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.