Komunikaty PR

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne

2020-03-17  |  17:00
Biuro prasowe

Ponad 8 milionów złotych zapłacono w 2019 roku za instalację Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Tym samym stała się ona najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce. W marcu w DESA Unicum pojawi się kolejne dzieło tej uznanej na całym świecie artystki. Na aukcji Rzeźba i Formy Przestrzenne” zostanie ono zlicytowane wraz z ponad 70 innymi pracami wybitnych twórców, wśród których znaleźli się m.in. Stanisław Szukalski, Jean Lambert-Rucki, Zofia Wolska, Julian Boss-Gosławski i Tamara Berdowska.

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja „Caminando” składała się z dwudziestu rzeźb bezgłowych postaci odlanych z brązu. Na marcowej aukcji pojawi się inna praca tej artystki, której wartość szacowana jest nawet na kwotę 3 milionów złotych. Prezentowany zestaw 5 figur to analogiczne do tych wykonanych w brązie betonowe formy. Choć Abakanowicz na początku swojej kariery tworzyła monumentalne tkaniny, od zawsze towarzyszyła jej potrzeba znalezienia środka wyrazu, który byłby „bardziej trwały niż życie”. Głównym elementem jej sztuki była figura ludzka. Zwielokrotniona stawała się ona częścią ogółu, traciła swoją podmiotowość. Prace Magdaleny Abakanowicz pokazują uniwersalne doświadczenie każdego człowieka, są opowieścią o ludzkiej kondycji. Artystka umieszczała jednostkę w bezosobowej masie. Często dobierała materiały tak, aby jej rzeźby mogły przetrwać, chciała zostawić ślad dla przyszłych pokoleń. Odlane w betonie postaci mają dosadnie opowiadać o samotnym oraz pustym życiu pod reżimem władzy m.in. komunistycznej. Na marcowej aukcji pojawią się także dwie inne prace Magdaleny Abakanowicz – dzieło z cyklu „Inkarnacje” oraz pracę bez tytułu z 1996 roku.

Kolejnym artystą, którego dokonania na dobre zaistniały w świadomości widzów na całym świecie jest Stanisław Szukalski. Jego sztuka jest eklektyczna i zagadkowa. Prace Szukalskiego charakteryzują tajemnicze, praktycznie niemożliwe do odczytanie treści ukryte w ornamentach i znakach. Jest on autorem teorii mówiącej o wspólnym pochodzeniu wszystkich języków świata. W celu jej potwierdzenia napisał 42 tomy publikacji i opracował własny słownik. Prezentowane na aukcji dzieło „Popiersie gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego” nawiązuje do heroizowanego wizerunku tej postaci. To właśnie decyzją Głównego Komendanta Armii Krajowej rozpoczęło się Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Podczas walk o stolicę Bor-Komorowski odpowiedzialny był między innymi za przekazywanie informacji o stanie walk oraz apelował do aliantów o wsparcie w lotniczych zrzutach zaopatrzenia. Szukalski w swojej pracy twarz generała wkomponował w formy architektoniczne przypominające konstrukcje kanałów, którymi ewakuowali się powstańcy ze Starego Miasta do Śródmieścia. W ten sposób utożsamił jego postać z tragicznymi losami Polski.

Inny słynny twórca, którego dzieła zaprezentowane zostaną na marcowej aukcji to Jean Lambert-Rucki – światowej sławy designer, malarz i rzeźbiarz polskiego pochodzenia. W 1911 roku ukończył on Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na stałe jednak osiadł w Paryżu. Podczas pierwszych lat pobytu we Francji dzielił pracownię z Modiglianim, przyjaźnił się z Kislingiem czy Soutinem. W latach 20. artysta stworzył charakterystyczny dla siebie styl będący wypadkową kubizmu i art déco. Jedna z prezentowanych na aukcji prac rzeźbiarskich zatytułowana „Confidence” przedstawia dwie postaci z charakterystycznymi dla powojennej mody melonikami. W dziełach Lamberta-Ruckiego z tego okresu wyczuwalne jest echo ekspresji Charliego Chaplina – niekwestionowanej gwiazdy kultury popularnej doby dwudziestolecia międzywojennego. Na aukcji pojawią się również jego inne rzeźby takie jak „Kobieta z dyskiem”, „Le coq”, „L’accordéoniste” i „Femme au manchon”.

Wylicytować można będzie również dzieła innych wybitnych artystów związanych z medium rzeźbiarskim. Wśród nich znaleźli się m.in. Tadeusz Łodziana, Bolesław Biegas, Adam Myjak, Bolesław Chromy, Barbara Falender oraz twórcy Szkoły Zakopiańskiej. Licytować można będzie za pośrednictwem naszej strony, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. 

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne: 26 marca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa







 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.