Majaland pierwszym parkiem rozrywki w Polsce zasilanym energią słoneczną
Majaland, znany z trzech lokalizacji w Polsce - w Warszawie, Kownatach i od czerwca b.r. w Gdańsku – już działa na rzecz zielonej przyszłości. Każdy z tych parków, zajmujący powierzchnię zadaszoną 10 000m² i drugie tyle jako strefa zewnętrzna, stał się ekologicznym pionierem w branży rozrywkowej. Wiele z oferowanych na miejscu atrakcji znajduje się w hali i to między innymi na jej zadaszeniu twórcy zainstalowali panele fotowoltaiczne, które docelowo pokryją nawet 75-90% zapotrzebowania na energię elektryczną. Potencjalny nadmiar zostanie oddany do sieci, aby mogli z niego skorzystać inni lokalni konsumenci. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych.
Instalacja farm fotowoltaicznych w Majalad to ruch biznesowy, który przyniesie ogromne oszczędności i korzyści wykraczające poza wynik finansowy:
- Oszczędności kosztów: obniżenie rachunków za energię i zwiększenie zrównoważonego rozwoju
- Wpływ na środowisko: zmniejszenie śladu węglowego i promowanie czystej energii
- Wpływ na społeczność: nadmiar energii zostanie przekazany z powrotem do lokalnej sieci, co przyniesie korzyści pobliskim konsumentom,
- Edukacjaa: 300 000 gości odwiedzających rocznie każdy z parków, w tym grupy szkolne, są świadkami działania energii odnawialnej.
Park rozrywki prosumentem
Obecnie panele PV są już zainstalowane we wszystkich trzech parkach. W parku Majaland Kownaty do instalacji paneli wykorzystano grunt. Moc zainstalowana wynosi 1,5 MW, co docelowo pokryje około 75-90% zapotrzebowania na energię elektryczną. Na tę chwilę działa już 1 MW - inwestycja oczekuje na pozwolenie do produkcji powyżej 1 MW. Majaland Kownaty będzie pierwszym parkiem rozrywki w Polsce niemal w całości zasilanym energią słoneczną.
W Warszawie i w Gdańsku farmy fotowoltaiczne są ulokowano na zadaszeniu hal, w których znajduje się część atrakcji. Moc zainstalowana w przypadku każdej z nich wynosi 500 kW, co umożliwi pokrycie zapotrzebowanie na energię na poziomie 25-30% - obydwa parki czekają właśnie na decyzję administracyjną w sprawie przyłączenia do sieci odbiorczej, jako prosument.
Majaland to jedna z atrakcji turystycznych w Polsce, która już dziś korzysta i wytwarza znaczną część energii z odnawialnych źródeł. W celu zmniejszenia naszego wpływu na środowisko i działania w bardziej zrównoważony sposób, zainwestowaliśmy w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu Majaland, jest nie tylko miejscem zabawy, ale także producentem zielonej energii. Każdy z trzech parków odwiedza około 300 000 gości rocznie, w tym wiele grup zorganizowanych i wycieczek szkolnych. Wszyscy mogą zobaczyć, jak w praktyce działają odnawialne źródła energii, produkujące dla nas najczystszą z energii." – mówi Żaneta Gutowska-Rukszan, Dyrektor Zarządzająca Majaland Polska.
Momentum Leisure, amsterdamski deweloper stojący za sukcesem Majaland, kontynuuje swój stabilny wzrost. W kwietniu 2024 roku firma ogłosiła partnerstwo i współpracę z firmą Mitiska REIM przy budowie czwartego już parku tematycznego, tym razem na południu Polski, sąsiadującego z największym centrum handlowym Mitiska-REIM w Gliwicach. Rozpoczęto już etap planowania i projektowania, którego głównym celem jest stworzenie płynnego połączenia między parkiem handlowym a parkiem rozrywki.
O Momentum Leisure:
Od 2008 roku Momentum Leisure rozwija i zarządza najwyższej klasy parkami tematycznymi w Europie Środkowo-Wschodniej, dostarczając niezapomnianych wrażeń i wspomnień każdemu, bez względu na wiek. Po odniesionym sukcesie parków Majaland Kownaty (2018) i Majaland Warszawa (2022), Majaland Gdańsk otworzył swoje podwoje w 2024 roku. Strategia rozwoju Momentum Leisure obejmuje otwieranie nowych, zróżnicowanych tematycznie parków, gdzie najważniejsze jest bezpieczeństwo, rodzina, wspólne chwile i zrównoważony rozwój.
Więcej informacji: https://www.momentumleisure.com
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Ekovoltis dostawcą energii elektrycznej dla Muzeum Wojska Polskiego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.